Son Dakika

Hiç Eskimeyen Dünya Oyuncağı

Çocukluk tutkusu topacın peşinden giden yazar, ressam ve koleksiyoner Remzi Karabulut, hem oynadığı hem de kendisinin yaptığı topaçları, çocukluk düşlerinin peşinden gidenlerle buluşturuyor. Çeşit çeşit topaçlar, topaç heykelleri, kısa filmleri ve öykü kitabıyla ‘Topaç’ temalı sergi, Tarsus Amerikan Koleji Sadık Paşa Konağı’nda 7’den 70’e herkesi bekliyor.

Kültür & Sanat Hit: 7989 / Yorum: 0 / 5 Aralık 2019 07:37
Hiç Eskimeyen Dünya Oyuncağı
-A +A

Sağlık ve Eğitim Vakfı (SEV) tarafından restore edilerek Tarsus’a kazandırılan Tarsus Amerikan Koleji Sadık Paşa Konağı, özgün bir sergiye daha ev sahipliği yapıyor. Çocukluğundan bu yana topaç tutkusu olan yazar, ressam ve koleksiyoner Remzi Karabulut’un uzun yıllardır biriktirdiği yüzlerce topaçtan oluşan ve 10 Aralık’a kadar gezilebilecek sergi, Tarsus Amerikan Koleji Sadık Paşa Konağı’nda genç yaşlı tüm kuşakları buluşturuyor.
 
Rengârenk çeşit çeşit topaçlar
Çocukluk tutkusu topacın peşinden giden Remzi Karabulut, hem oynadığı hem de kendisinin yaptığı topaçları, çocukluk düşlerinin peşinden gidenlerle buluşturuyor. Alalı, Angırşak, Arşak, Cicoz, Çini, Bozanak, Bireyme, Deleme, Dönbaba, Fırıldak, Fırdöndü, Kaytan, Tutturamanço, Vızırdak, Yanardöner topaçlara verilen isimlerden bazıları. Çeşit çeşit topaçlar, topaç heykelleri, kısa filmleri ve öykü kitabıyla ‘Topaç’ temalı sergi tüm topaç sevdalılarını bekliyor.
 
Hiç eskimeyen dünya oyuncağı
“Topacın kayıt altına alınmış yazılı bir tarihçesi yok ne yazık ki” diyen Karabulut, şu bilgileri veriyor: “Büyük olasılıkla erkek çocukların sokağa çıkıp oynamasıyla başlıyordur topacın tarihi. Daha çok Asya, Avrupa, Antik Yunan, Roma ve Çin oyuncağı olduğunu biliyoruz yalnızca. Benim için dünya oyuncağı olmasının ötesinde, her yaşta insanın ilgisini çekmesi ve sanatsal bir gizilgüce sahip olmasıyla birlikte sınırsız bir düş gücü yaratması önemli. Bu sergiyi daha çok çocukların gözünden bakarak ve onlar gibi oynayarak oluşturmak bana büyük bir mutluluk verdi.”
Topaç temalı sergi 10 Aralık tarihine kadar Tarsus Amerikan Koleji Sadık Paşa Konağı Sergi Salonu’nda gezilebilir.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!