Son Dakika

Haydi Çocuklar, Yok Edin Dünyadan, Bu Savaşları Bu Çirkinlikleri!

Atatürk’ün çocuklara hediyesi olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Özel Toros Anaokulu tarafından Çocuk Şenliği düzenlendi. Mustafa Kemal Atatürk’ün 'Yurtta Sulh, Cihanda Sulh' ilkesini unutmayarak seslerini ülkenin dört bir yanına duyuran minik öğrenciler bu dünyadan çirkinlikleri ve savaşları yok etmek istercesine ellerini birleştirerek 23 Nisan coşkusunu

Eğitim Hit: 10262 / Yorum: 0 / 15 Nisan 2018 11:52
Haydi Çocuklar, Yok Edin Dünyadan, Bu Savaşları Bu Çirkinlikleri!
-A +A

Minik öğrencilerin ebeveynlerinin ve yakınlarının büyük ilgi gösterdiği ve heyecanla izlediği etkinlikte kısa bir konuşma yapan Özel Toros Anaokulu Müdürü Suzan Yılmaz, “Okul öncesi eğitimi dikkate alındığında anaokulların çocuklarımızın eğitim sürecinde önemli bir başlangıç noktası olduğu gerçeğini kabul etmemek mümkün değildir. Bizler eğitimciler olarak anaokulunda eğitim alan çocuklarımızın başarılarını ilköğrenim sürecinde izlemekteyiz. Çocuklarımızın öz güvenleri gelişmiş, paylaşımcı, sosyal, kendilerini çok iyi ifade edebilen bireyler olarak bu topluma kazandırma çabasındayız. Okul öncesi eğitimde temel amacımız çocuklara davranış kazandırmaktır. Bizler, bıraktığı mirasları hep yaşattığımız Atatürk’ün çocuklarına her zaman inandık ve güvendik. Çocuklarımızın ellerinden çıkan her şey çok değerlidir dedik. 100 gün etkinliğini bugün siz velilerimizin değerlendirmelerine bıraktık. Çocuklarımıza okumanın özgürlük olduğunu hissettirmek istedik. Ancak bu yıl bazı çocuklarımızı uğurluyoruz. Bugün paylaşım günüdür. Çocuklarımız için ne yaparsak yapalım yetmez” dedi.
Yaparak yaşayarak sürdürülen yapılandırıcı eğitimlerinin kesitlerinden bir demet sunmaya çalışacaklarını da kaydeden Yılmaz “Çocuklarımız bu gösterilere hazırlanırken çok özen gösterdiler aynı zamanda öğretmenlerimizde çok özen gösterip yoruldular. Bu nedenle çok heyecanlılar. Değerli alkışlarınızla onları destekleyeceğinize yürekten inanıyorum. Yaşlarının küçüklüğü nedeniyle mutlaka kusurları olacaktır. Bu günü bizimle paylaştığınız için hepinize teşekkür ediyorum. En büyük alkışlar çocuklarımıza!” şeklinde konuştu.
Çocuklardan başka bir gelecek görmediklerini ifade eden Özel Toros Okulları Genel Müdürü Ali Özveren ise en iyi yatırımın insana olan yatırım olduğunu belirterek “Öncelikle her çocuk kendisini gerçekleştirsin istiyoruz. Bunu tek şartı da çocukların özgür bir ortamda büyümesidir. Özgür bir ortamda her bir çocuk kendi yeteneklerini ve sahip olduğu değerleri geliştirir. Bunun için kadro kurmak, ekipler oluşturmak gerekir. Gönül bu sorunun topyekun çözülmesini istiyor. Bu işten sorumlu olan devlet öyle programlar geliştirmeli ki, öyle olanaklar sağlamalı ki bahsettiğimiz özgür ortamlar olsun. Çocuklar bu ortamda yetişsin. Eğitim, devlet politikası olmalı. Ama içinde yaşadığımız koşullarda her dönemde farklı şeyler oluyor. Çocukların belli kalıplar içinde yetişmesi isteniyor. Biz bunu çok doğru bulmuyoruz. Eğitimin, şahısların ya da siyasilerin ikbal anlayışıyla bir ilgisi olmamalı. Biz burada çocuklarımızın özgür olduklarını görüyoruz. Devletin ne kadar değerli olduğunu yaşayarak görüyoruz. Buna sahip çıkacak bir ruh verilmesi lazım. Bunun mihenk taşı, cumhuriyeti kuran ilkeler, kadrolar, insanlar, başta Kemal Atatürk’tür. Her çocuk bunun bilincine varıyor. Bence bu eğitimde vazgeçilmez bir şeydir” dedi.
Eğitimin değişik kademelerinde farklı yaş gruplarındaki çocuklara ve gençlere onların ve toplumun ihtiyacı olan bir sistemi n uygulanmaya çalışıldığını da kaydeden Özveren, “Bu işlerin bir takım tahminler, özlemle ya da temennilerle gerçekleşmesi kolay değil. İyi bir eğitim şarttır. Bir okul müdür kadar okuldur. Bir sınıf öğretmen kadar sınıftır. O zaman yönetici ve öğretmenlere ciddi görevler düşüyor. Yetkin kadrolarla çalışıyoruz. Hiçbir zaman vardığımız noktayı yeterli görmedik. Sonuçlara baktığımızda emeklerin boşa gitmediğini görüyoruz. İyinin de iyisi vardır. Biz de hep onu arıyoruz. Çıtayı hep yüksek tutmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.
Özel Toros Anaokulu tarafından düzenlenen Çocuk Şenliği Etkinlikleri anaokulu öğrencilerinin hazırlamış olduğu gösteriler, sergi açılışı, satranç turnuvası ve madalya töreni, Aç Tırtıl Hikayesi, etkinlik masalları ve yemek molasının ardından düzenlenen eğlence parkurları ve elma şekerleri ile sona erdi.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!