Son Dakika

Gelecek Neslin Mühendislerini Yetiştiriyorlar

Suriye’den Mersin’e göç ederek Mersin Teknopark’ta Türk Mühendislerle de uyumlu bir işbirliğiyle dijital dünyada devrim yaratan genç beyinler gelecek neslin mühendislerini yetiştirmek için gece gündüz çalışıyor. Çalışmalarını yapay zeka üzerinde yoğunlaştıran IDscan ARGE ofisi yetkilileri Araştırma konferası düzenlediler. Konferansın son gününde, delegelerden oluşan takımlar, k

Teknoloji Hit: 12033 / Yorum: 0 / 8 Mayıs 2017 11:49
Gelecek Neslin Mühendislerini Yetiştiriyorlar
-A +A

Düzenlenen Araştırma Konferansında üretmiş olduğu ileri teknoloji ile gurur duyduklarını ifade edenMersin Teknopark IDscan Research Bilişim Teknolojileri Ar-Ge Operasyon Müdürü Nilay Sırım Güneş, Yeni Mersin’e yaptığı özel açıklamada “Yakın zamanda patentini almış olduğumuz Visage yüz tanıma sistemimiz ileri teknolojimizin mükemmel bir örneğidir. IDscan'in personeli, eğitimli ve teknik olarak ileri kadrolardan oluşmaktadır ve şirket genelinde çeşitli roller üstlenmektedir.  Bu yüzden personelimizin birçoğu ileri IT teknolojide yenilikler peşindedir” dedi.
IDscan'ın vizyonunun, “Bilim ve teknolojinin sınırlarını zorlayan, otomatik kimlik teknolojisinde dünya çapında tanınmış lider ve öncü olmaktır” diyen Güneş, “Makine öğrenimi, yapay zekâ, Android ve iOS mobil platformlar; bunlar ve daha nice teknik özelliklerin tamamı araştırma ve geliştirme programımızda hayati önem arz etmektedir. Bu şartları yerine getirmek ve devamlı yeniliği desteklemek için Araştırma Konferansı düzenlemek istedik konfransın amacı  “Şirket genelindeki yenilik potansiyelini tanımak için işbirliği ve açıklığı teşvik eden, entelektüel olarak teşvik edici ve canlı bir inovasyon kültürünü sağlanmak, halka açık konuşma / resmi konferans sunumu gibi profesyonel akademik araştırma becerilerinin yönlerini, tercihen akademik konferans standardını teşvik ederek araştırma faaliyetlerimizi profesyonelleştirmek, araştırmalarımızı büyütmek ve sonuçlarını kullanmak için daha fazla fırsat tanımak amacıyla araştırmamızın şirket çapında bilinirliğini ve gururunu arttırmaktır” şeklinde konuştu.
 
Gelecek Neslin Mühendislerini Yetiştirmeyi Hedefliyoruz
 
IDscan büyüdükçe, yeni katılan personelin işlerini daha etkin bir şekilde yerine getirmelerini sağlamak için mevcut ürünlerimiz hakkında bilgi sahibi olmasını istediklerini de kaydeden Güneş, “Gelecek neslin mühendislerini burada Mersin'de eğitip yetiştirmeyi hedefliyoruz. Her yıl, bünyemizde yaz stajı ve dönem stajı olmak üzere teknik lise ve üniversitelerden çok sayıda stajyer alıyor ve eğitiyoruz. Başarılı staj dönemi geçiren öğrencilere ise iş imkanı sunuyoruz. 2 sene içerisinde 5 stajyer öğrenciyi tam zamanlı çalışan olarak bünyemize katmış bulunuyoruz. Daha çok sayıda öğrenciyi IT eğitimi almaya ve onlara programlamayı öğrenmeye teşvik etmek istiyoruz” dedi.
Nilay Sırım Güneş, açıklamasının son bölümünde şu ifadeleri kullandı:
“IDscan'ın geliştirme ve büyüme hızını göz önünde bulundurduğumuz zaman, çalışanlarımız için daha iyi eğitim ve gelişim olanakları sağlamak en büyük sorumluluğumuzdur.
Bu ihtiyaçları gidermek için bu yıl 26-28 Nisan tarihleri arasında ilk IDscan Araştırma konferansını düzenledik. IDscan Araştırma konferansımızın son gününde, delegelerden oluşan takımlar, kimlik belgelerini okuyabilecek, belgelerin içindeki yüz görüntüleriyle eşleştirebilecek ve kimliği sınıflandırdıkları bir robot tasarlayarak yarıştılar.
Daha çok sayıda öğrenciyi IT eğitimi almaya ve onlara programlamayı öğrenmeye teşvik etmek, onlara ihtiyaç duydukları araçları sağlamak için, takımların robotu tasarlarken kullanmış oldukları Lego Mindstorms ve BrickPi kitlerini, Mezitli Teknik Meslek Lisesi’ne teslim edeceğiz. Yerel toplumumuzu bu şekilde desteklememiz hepimize yardımcı olacaktır. Öğrenciler teknik yaratıcılıklarını kullanmak için robotları kullanabilirler ve biz de IDscan ve GBG'nin bir parçası olarak bu süreçte onları yapay zeka yazılımlarıyla tanıştırabilirsek bizim için büyük kazanım olacaktır.”
 

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!