Son Dakika

Ertuğrul Şehitleri 127. Yıl Dönümünde Anıldı

Mersin Türk Japon Dostluk Derneği Ertuğrul Fırkateyni'nin 127 yıl önce Kushimoto açıklarında batması ile hayatını kaybeden şehitlerimizi andı.

Genel Hit: 6823 / Yorum: 0 / 17 Eylül 2017 10:37
Ertuğrul Şehitleri 127. Yıl Dönümünde Anıldı
-A +A

Osmanlı Padişahı 2.Abdulhamit  tarafından , Japon İmparatoru Meiji'ye iyi niyet elçisi olarak  hediyeler sunmak üzere  Japonya'ya gönderilen Ertuğrul Fırkateyni 11 aylık bir yolculuktan sonra geri dönüş yolunda  16 Eylül 1890 tarihinde Japonya'nın Oshima adası açıklarında fırtınaya yakalanmış ve kayalıklara çarparak batmıştı. 587 denizcimiz kaybedilmiş, 69 denizcimiz de ada halkı tarafından kurtarılarak  tedavi edilmişler, denizden çıkarılabilen şehitler de bu adaya defnedilmişlerdi.
Mersin Türk Japon Dostluk Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Cengiz : "Bu elim olayla başlayan ilişkiler iki ülke arasında kuvvetli bir  dostluk kurulmasına vesile olmuştur. Kushimoto Belediyesi 1937 yılında Oshima adasına Ertuğrul Şehitleri Anıtını dikmiş, 1972 yılında  Kushimoto'daki Anıt'ın aynısı Mersin Atatürk Parkı'na dikilmiş, 1992 yılından itibaren de  Mersin ile Kushimoto arasında kardeşşehir ilişkisi kurulmuştur. 2010 yılında Ertuğrul Fırkateyni'nin batışının 120. yıldönümünde Mersin'de, 2015 yılında 125. Yıl dönümünde de Kushimoto'da resmi devlet törenleri yapılarak bir çok etkinlik gerçekleştirilmiştir. Bu vesile ile Mersin Türk Japon Dostluk Derneği olarak Ertuğrul Fırkateyni'nin batışının 127. yıldönümünde hayatlarını kaybeden tüm şehitlerimizi saygı ile anıyoruz" dedi.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!