Son Dakika

Engin; “Taşucu Seka Limanı’nın Bir An Önce Özelleşmesini İstiyoruz”

Taşucu Seka Limanı sahasında incelemelerde bulunan MESİAD Başkanı Hasan Engin, limanın bir an önce özelleştirilerek yatırımların başlamasını istedi. Bölgemize yeni ekonomik gelir kapısı olması beklenen tersane projesinin hayata geçirilmesi gerektiğini ifade eden Engin, “290 bin metrekare arka plandaki karasal alan tamamen atıl durumda, fabrika atıkları ve molozlarla dolu alanın aktif hale getirilmesini ve düzenlenmesini istiyoruz” dedi.

Ekonomi Hit: 7843 / Yorum: 0 / 19 Kasım 2019 22:03
Engin; “Taşucu Seka Limanı’nın Bir An Önce Özelleşmesini İstiyoruz”
-A +A

Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, Taşucu’nda incelemelerde bulundu.  2006 yılından bu yana atıl durumda olan 290 bin metrekarelik SekaKağıt Fabrikası arazisi ve Taşucu Seka Limanı hakkında bölgede yaşayan vatandaşlardan da bilgi aldı.
Yaptığı incelemelerin ardından açıklama yapan Başkan Engin, “Taşucu Seka Limanı 6 adet rıhtıma sahip. Bu rıhtımlardan üç tanesi yolcu ve araç gemisi, diğer üç rıhtım ise ticari gemiler için kullanılmaktadır. Rıhtım derinliğinin 10 metre olduğu liman aynı zamanda feribot ile Ro-Ro gemilerinin kullanımına da uygundur. Limana şuanda 6 gemi aynı anda yanaşabiliyor, bu da önemli bir özelliğidir. Liman ayrıca 200 metreye kadar uzunluğa sahip tüm gemilere hizmet verebilmektedir.  118 bin metrekare beton saha, 3 adet toplam 9 bin metrekare kapalı ambara sahip Seka Limanı’nda günde 1000 ton dökme yük yüklemesi yapılabilmektedir” dedi.
 
“Fabrika Alanının Aktif Hale Getirilmesini Ve Düzenlenmesini İstiyoruz”
 
Limanın özelleşmesi ile birçok yatırımın başlayacağını ve bölgenin istihdam kapısı olacağını belirten Engin, Taşucu Seka Limanın SEKAkağıt fabrikasına değil,Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş.’yeait olduğunu söyledi. Engin, “Bu limanın özellikle özelleştirme kapsamına alınmasını ve bir an önce özelleşmesini istiyoruz. 290 bin metrekare arka plandaki karasal alan tamamen atıl durumda, fabrika atıkları ve molozlarla dolu alanın aktif hale getirilmesini ve düzenlenmesiniistiyoruz. Konteyner ana depolamaolmasa bile burada depolama alanları olabilir, dökme limanın arka planı olabilir” ifadelerini kullandı.
 
“Doğu Akdeniz’deki Faaliyetler Açısından Stratejik Öneme Sahip”
 
Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri açısından Taşucu Seka Limanınınülkemiz için stratejik bir öneme sahip olduğunu belirten Başkan Engin, limanın Doğu Akdeniz’de petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına destek verdiğini aktardı.Engin “Limanda Doğu Akdeniz’de sismik araştırma yapan Fatih ve Yavuz petrol ve doğalgaz arama gemilerine gıda, çimento, akaryakıt ve çeşitli malzemeleri taşıyan 6 destek gemisi bulunuyor. Önümüzdeki süreçte Akdeniz’de petrol veya doğalgaz rezervleri bulunursa Akdeniz’deki gemi trafiği büyük derecede artacaktır. Taşucu Seka Limanı bu ihtiyacı karşılayabilecek konuma getirilmelidir ve stratejik önemi daha artacaktır. Ayrıca limandan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetive Lübnan’a yolcu ve araç taşımacılığı yapılıyor. Bu faaliyetlerin daha da aktifleştirilmesi için limanın özelleşmesi gerektiğini düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.
 
“Akdeniz’de Tersane İhtiyacı Var”
 
Tersane için sık sık gündeme gelen “çevreyi kirletecek” açıklamalarına da değinen Engin, çevreye zarar verecek herhangi bir durumun olmadığını, bölgeye yapılacak tersanenin gemi sökümü amacıyla değil, bakım, onarım, boyama ve benzeri işlevler amacıyla kurulacağını kaydetti.
Engin, “Tersanede iki havuz kullanılacak ve gemiler kızaklarla karaya çekilecek. Akdeniz’de gemilerin bakım ve onarımını yapacak hiçbir tersane yok, bu da Akdeniz’e bir tersane gerekliliğini ortaya koyuyor. Marmara ve Aliağa’da var ama onlar da buradaki ihtiyacı karşılamıyor. İskenderun’daki tersane küçük ve yeterli değil. Tersane bir önce ihaleyi alan firmalar tarafından faaliyete geçerse bölge için daha yararlı olacaktır. Ölü alanların canlandırılması için dökme yüklerin,çimento,kalker, canlı hayvan, yem ve madenlerin bu limana yönlendirilmesi ile daha hız kazanacaktır. Buranın canlı kalması için özelleşmesi ve ihalesinin yapılması ve çeşitli yüklerin bu limana yönlendirilmesi gerekiyor. Çeşitli imtiyazlardan ve devlet teşviklerinden faydalanması, özellikle akaryakıt ÖTV’lerinden faydalanması gerekiyor” dedi.
Taşucu Limanının İç Anadolu sanayicileri ve ticareti için önemine de değinen Engin, “Silifke-Mut karayolunun tamamlanması ile liman daha aktif hale gelecektir. Yoğun tarımsal ve sanayi ürünü ihracatı yapan İç Anadolu Bölgesi’ne yönelik de bir liman olma özelliğini taşıyacak. Bu sayede kentimizin lojistik önemi daha da artacaktır” dedi.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!