Son Dakika

En Büyük Yatırımı İnsana Yaptı

Mersin Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer 36 yıl süren mülki idare amirliğine hayatlarına yön verip yönlendirdiği bireylerin kaleminden çıkmış kristalize cümlelerden oluşan görsellerden oluşan bir sergi ve slayt gösterisiyle veda etti.

Kültür & Sanat Hit: 5139 / Yorum: 0 / 17 Kasım 2017 12:36
En Büyük Yatırımı İnsana Yaptı
-A +A

Emekli Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer’in ‘Kristalize Duygular, Yeşeren Hayatlar’ adını verdiği serginin açılışına Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, STÖ temsilcileri ve sevenleri katıldı.
Açılış konuşmasında mülki idare amirliği döneminde 36 yılını alnının akı, yüzünün pakıyla tamamlamış bir mülki idare amiri olarak Kristalize duygular ve Yeşeren Hayatlar adlı sergiyi düzenlediğini anlatan Cemal Yıldızer, “Serginin düzenlenmesindeki ana tema 36 yıllık mülki idare amirliğinde hayatlarına yön verdiğim, yönlendirdiğim, duygu dünyalarına girdiğim gençlerin, yetişkinlerin, öğretmenlerin, sanatçıların, sanat elçilerinin, yazarların, basın mensuplarının kaleminden çıkmış kristalize cümlelerden oluşan bir yazı demetini burada göreceksiniz” dedi.
36 yıllık meslek hayatında ilk kez Türkiye’de böylesine eğitim içerikli bir sergi açtığını da kaydeden Yıldızer, “Sizler gelmeden önce Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden çok değerli öğretim görevlileriyle kısa bir sohbet yaptık. Resim sergisi sandıklarını söylediler. Ama bugün çok farklı bir konseptte hazırlanmış bir sergi olduğunu görünce de mutlu oldular. Hepimiz bu hayata gelip gidiyoruz. Ama bu dünyada iz bırakanlardan olmak gerekiyor” şeklinde konuştu.
Konuşmasının sonunda Paul Eluard’ın ‘Yaşamak’ adlı şiirini okuyan Yıldızer “Biz millet olarak ellerimizi bağlarsak Türkiye Cumhuriyetini çağdaş uluslar seviyesine çıkarmak hepimizin temel görevidir” dedi.
Yıldızer’in konuşmasının ardından slayt eşliğinde gerçek hayatta yaşanmış öykülerin kahramanları Cemal Yıldızer’i anlattı.
Biz de O Elektriği Aldık
Sergideki görseller ve yaşanmış öykülerin kahramanlarının anlattıklarından oldukça etkilendiğini ifade eden Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, konuşmasında “Cemal Yıldızer ağabeyimle daha önce tanışmamıştım. Burada tanıştım. Ama Mersin’e geldiği günden itibaren her zaman, her toplantıda, her etkinlikte karşı karşıya geldiğimizde kendisinin çok büyük sıcaklığını hissettim. Yeni tabirle elektrik aldık diyorlar. Biz de o elektriği aldık. İnsan kaymakam, belediye başkanı, vali olabilir ama hepsinden önemlisi adam olmaktır, insan olmaktır” ifadesini kullandı.
Cemal Yıldızer’in hakkında söylenenlerin sergilendiği belgeleri gördüğünde gönlünün ne kadar engin, insanlığa ne kadar aşık, eğitim konusunda da ne kadar hassas olduğunu ilk anda gözlemlediğini de anlatan Kocamaz, “Slaytlarda da değerli konuşmacılar Yıldızer’e olan hayranlıklarını dile getirdiler. Bu işler bugünden yarına olan işler değil. Bir ömür gerekiyor. Sayın Yıldızer de ülkemize, vatana, millete ve bayrağa bağlılığını, ülkenin geleceğiyle ilgili duyduğu kaygıları ortadan kaldırmak üzere hem milletimize, hem bireysel olarak gençlerimize, insanlarımıza ne kadar hizmet etmek gerektiğini burada herkese gösterdi. İnsanları birkaç dakikada tanımak çok zor. İnsanları tanımak için onlarla yola gitmek, birlikte çalışmak gerekiyor. Bir çok kaymakam, vali ve vali yardımcılarıyla çalıştım. Bana şu anda birkaçını sayın deseler bende çok fazla iz bırakmadıkları için çoğunu saymakta zorlanırım. Ama Sayın Yıldızer gerçekten bugün belki resmiyette emekli oluyor ama ben onun emekli olacağını da düşünmüyorum. İnsana ve insanlığa hizmet için bu çabaları bundan sonra da sürdürecektir. Kendisinin bizde, özellikle de ülkenin geleceğine yönelik hassasiyeti, cumhuriyete, Atatürk’e, bayrağa sadakati ve gençleri geleceğe hazırlama çabası ve hassasiyetiyle hafızalarımızda yaşayacaktır. Kendisine bundan sonraki yaşamında başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Başkan Kocamaz sergilenen görselleri incelerken Cemal Yıldızer’den görsellerle ilgili bilgiler aldı.
Etkinlik, müzik dinletisi ve düzenlenen kokteylin ardından sona erdi.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!