Egzoz Kokusuna Karşı Parfüm Kokusu Yolları Sardı

2013 yılından bu yana geleneksel olarak Türkiye’nin bir çok şehrinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun Mersin 2017 etabı yapıldı.

Spor Hit: 3842 / Yorum: 0 / 24 Eylül 2017 21:39
Egzoz Kokusuna Karşı Parfüm Kokusu Yolları Sardı
-A +A

Cumhuriyet Meydanı Mersin Marina arasında gerçekleştirilen tur öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Süslü kadınlar Bisiklet Turu (SKBT) organizasyon sorumlusu Ebru Petek Budur, turu herhangi bir kuruluş, kurum, parti, şirketin düzenlemediğini, kar amacı olmadığını ve para alınmadığını söyledi.
Amaçlarının daha çok kadın bisikletçinin yollarda olmasına dikkat çekmek olduğunu kaydeden Budur, Asıl amacımız farkındalık yaratmaktır. Kadın sokağa çıkarsa dünya değişir. Ayrıca tüm dünyada bilinen Otomobilsiz Kentler Günü'ne de dikkat çekmek istiyoruz” dedi.
SKBT’nin 2013 yılında İzmir’de Sema Gür’ün girişimleriyle, bisiklete binen bir grup gönüllü kadının desteğiyle başladığını anımsatan Budur, “5 yıl içerisinde büyüyen bu etkinlik Türkiye’de diğer şehirlerde bisiklete binen kadınların da dikkatini çekmiştir. Turumuz bu yıl 50 şehirde eş zamanlı olarak yine gönüllü kadınlar tarafından yapılıyor. O nedenle gururluyuz” şeklinde konuştu.
Neye Dikkat Çekmek İstiyorlar?
Bisikletin kent yaşamının bir parçası olduğunun altını da çizen Ebru petek Budur, şöyle devam etti:
“Bisiklet, çevreyi kirletmeyen, doğa dostu bir ulaşım aracıdır. Bisiklet, yoğun kent trafiğine çözüm olabilir ve bir ulaşım aracı olarak algılanmalıdır. Eğer uygun bisiklet politikaları ve yolları olursa işimize veya ulaşacağımız yere rahatlıkla bisikletle gidebiliriz. Biz de dünyanın bir çok yerindeki hemcinslerimiz gibi günlük kıyafetlerimizle bisiklete binerek ulaşımımızı sağlayabiliriz. Buna dikkat çekebilmek amacıyla süslendik ve bisikletlerimizle yollara çıktık.
‘Avrupa Hareketlilik Haftası’ kapsamında yapılan ‘Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’ne vurgu yapmak için buradayız. Dünyanın birçok ülkesinde yapılan etkinlikler zincirine Türkiye’de İzmirli kadınlarımız yıllarca öncülük etmektedir. Biz de Mersin’de bisiklete binen kadınlar olarak, motorlu taşıtların olmadığı yollarda bisiklete binmenin ne denli keyifli olduğunu göstermek için buradayız. ‘Egzoz kokusuna karşı parfüm kokusu’ diyoruz.”
Yollarda Bisikletlilere Saygı İstiyoruz
Yolların sadece taşıtlara ait olmadığını vurgulayan Budur, “Yollarda bisikletlilere saygı istiyoruz. Motorlu araçların hiçe saydığı birçok insanı bisiklet kazalarında kaybettik. Kendilerini rahmet ve saygıyla anıyoruz. Yollarda bisikletlerimizle çok ve görünür olursak, motorlu araç sürücülerinin farkındalığının artacağını düşünüyoruz. Kadın ve erkeklerin bu toplumda aynı haklara, yükümlülüklere sahip olduklarını hatırlatmak istiyoruz. Kadın, toplumda görünür olduğu sürece nefes alır. Kadın korkmadan yollarda olmalı. Toplumun her alanında var olmalı” dedi.
Ebru petek Budur’un konuşmasının ardından SKBT için start verildi. İsmet İnönü Bulvarı ve Adnan Menderes Bulvarı üzerinden pedal çeviren süslü kadınların bisiklet yolculuğu Marina’da sona erdi. Burada toplanan süslü kadınlar Mersin Kent Orkestrası eşliğinde doyasıya eğlendi.
 

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!