Son Dakika

Egemenlik Kavşağı Hem Çevreci Hem Ekonomik

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin üçüncü büyük katlı kavşak projesi olan Egemenlik Katlı Kavşağı'nın, zamandan ve yakıttan sağladığı kazanç ile Mersin ve ülke ekonomisine katma değer sağlarken, emisyon salınımını azaltarak çevre kirliliğini de en aza indirdiği bildirildi.

Siyaset Hit: 6407 / Yorum: 0 / 5 Temmuz 2018 20:20
Egemenlik Kavşağı Hem Çevreci Hem Ekonomik
-A +A

Mersin Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda hizmetine sunulan ve çağını yakalayan bir mühendislik anlayışı ile inşa edilen Egemenlik Katlı Kavşağı, sağladığı tasarruf ile hem Mersin’e hem ülke ekonomisine kazanç sağlıyor.
Çevreci Bu Kavşak Atmosfer Kirliliğini Önlüyor
Hüseyin Okan Merzeci Üniversite Kavşağı, İsmet İnönü Bulvarı, Vali Şenol Engin Caddesi ve Üniversite Caddesi kesişiminde sinyalize 4 kollu dönel kavşağın, katlı kavşak olarak projelendirilmesi sayesinde eski hemzemin kavşak durumuna göre birçok kazanımı oluyor. Mersin’e değer katan bu katlı kavşak projesi ile Büyükşehir Belediyesi vatandaşların yaşadığı trafik sorununu çözme konusunda büyük bir adım daha atarken, trafikten dolayı çevreye verilen zararı en aza indirmiş oluyor.
Egemenlik Katlı Kavşağı ile vatandaşların trafikte bekleme süresi azaltılarak yakıttan ve emisyondan kazanç sağlanıyor. Araçların bekleme süresinin en az indirilmesi ile harcanan yakıt miktarı düşerken, salınan emisyon gazı da azaltılmış oluyor. Bu iki kalemde sağlanan kazanç ile hem Mersin ekonomisine hem de ülke ekonomisine katkı sağlanıyor.
Milli Ekonomiye Yılda 21 Milyon 616 Bin 812 TL Kazanç
Bu proje ile yıllık zaman kazancı 9 milyon 691 bin 152 TL, yıllık yakıt tüketimi kazancı 7 milyon 653 bin 812 TL, yıllık emisyon kazancı olarak 4 milyon 271 bin 848 TL olmak üzere toplamda 21 milyon 616 bin 812 TL ile milli ekonomiye sağladığı kazancın yanında, zaman ve çevre açısından da çok büyük kazanımlar sağlıyor. Yakıttan tasarruf, amortisman, lastik aşınması, zaman kazancı gibi pek çok konuda sürücüleri rahatlatacak olan kavşağın senelik kazancı, ekonomiye yaklaşık 22 milyon lira olarak dönecek.
 

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!