Son Dakika

Dünya Kaplumbağalar Gününde Başkan Bozdoğan’dan Anlamlı Hareket

Corona virüsü salgını nedeniyle insanların girişinin yasaklandığı sahillerde, deniz kaplumbağalarının yumurtlama dönemlerine sayılı günler kalırken, Tarsus Belediyesi Dünya Kaplumbağalar Gününün de önemli bir işe imza attı.

Siyaset Hit: 7424 / Yorum: 0 / 25 Mayıs 2020 08:17
Dünya Kaplumbağalar Gününde Başkan Bozdoğan’dan Anlamlı Hareket
-A +A

Nesilleri tehlike altında olan başta kaplumbağalar ve diğer canlıların yaşam koşullarının iyileştirilmesine dikkat çekmek amacıyla, Tarsus Belediye Başkanı Dr.Haluk Bozdoğan;  23 Mayıs Dünya Kaplumbağalar Gününü Tarsus-Kazanlı Sahil Bandında, farkındalık yaratarak kutladı.
Dünyada ekolojik dengenin değişmesi sorunu yaşanırken, yaşam alanlarını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalan Deniz Kaplumbağaları (Carettacaretta) ve (Cheloniamydas) türleri için,  Tarsus Belediyesi ve Mersin Üniversitesi (MEÜ) Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (DEKUYAM) Müdürlüğü tarafından ortaklaşa kurulan araştırma birimi, Tarsus-Kazanlı Sahil Bandında 3 gün süren  araştırma sonucu;  Kaplumbağaların yuvalama sürecini ve yaşam alanlarını inceledi.
Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan ile Mersin Üniversitesi’nden Prof. Dr.Serap Ergene, Prof. Dr. Yasemin Kaçar ve saha araştırma görevlisi öğretim üyelerin de katıldığı farkındalık etkinliğinde, tespit edilen yuvalara 50 adet uyarıcı tabela konuldu. 12 Km’lik yuvalama alanına yerleştirilen tabelalarda, 5 dil kullanıldı.
Geçtiğimiz yıl 1800 yuvalama alanının tespit edildiği sahillerde,  bu yıl için benzer rakamların beklendiğini aktaran saha araştırmacıları, Tarsus Belediyesi’nin yaptığı çalışmalara verdiği öneme vurgu yaptı.
Başkan Bozdoğan, Mersin Üniversitesi Rektörlüğü’ne yapılan başvurunun ardından, oluşturulacakprotokol ile Deniz Kaplumbağaları araştırması konusunda destek olacaklarını kaydederek “Canlıların yaşamı için elimizden gelen desteği sunacağız.” dedi.
 
Doğayı korumak insanoğlu’nun en büyük görevidir
23 Mayıs Dünya Kaplumbağalar Gününün 2000 yılından beri kutlandığını anımsatan Tarsus Belediye Başkanı Dr.Haluk Bozdoğan ‘’İnsanoğlunun koronavirüspandemisinden sonra aldığı birçok ders oldu. İnsanoğlu yaşamın bitmediğini gördü. Hepimizin doğadaki canlılara saygılı olması gerekiyor. Bu saygı çerçevesinde doğada yaşayan diğer canlıların da yaşam hakkının olduğunu herkesin bilmesi gerekiyor. Türkiye'nin en büyük sahiline sahip bir yer Tarsus. Bizim ekiplerimiz ve Üniversitenin burada 3 gündür gerçekleştirdiği çalışmaları bizzat izledim. Üniversitenin çalışmalarına Tarsus Belediyesi olarak direk sponsor olacağız. Doğayı korumak biz insanoğlunun en büyük görevidir.” diye konuştu.
Mersin Üniversitesi (MEÜ) Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (DEKUYAM) Müdürü Prof. Dr. Serap Ergene ise yaptığı konuşmada “Bugün Dünya Kaplumbağalar Günü. 2000 yılında Dünyadaki tüm kaplumbağaları korumak adına alınmış bir karar bu. Sadece kaplumbağaları değil tüm sürüngenleri korumak adına alınmış bir karar. Çünkü insanoğlunun verdiği zararlarla beraber deniz kaplumbağalarının nesli tehlike altına girdi. Bu nedenle Kazanlı sahilinde bir etkinlik yapmak istedik. Kazanlı Sahili deniz kaplumbağaları açısından çok anlamlı bir yer. Türkiye'de özellikle yeşil deniz kaplumbağalarının en fazla yumurta bıraktığı alanlardan bir tanesi. Tarsus-Kazanlı Sahil Bandının da çok güzel bir kumsalı var. Kıymetini bilmemiz gereken alanlardan bir tanesi. Kumuyla deniz kaplumbağasıyla en önemli alanlardan bir tanesini oluşturuyor. Tüm dünya Kazanlı sahiline dikkat eder. Çünkü Akdeniz popülasyonunun yüzde 60'ı bu bölgede” dedi.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!