Son Dakika

Dünya Çocuk Hakları Haftası Etkinliklerle Kutlandı

Mersin Barosu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Çocuk Hakları Komitesi, MersinBüyükşehir Belediye Başkanlığı, Mersin Devlet Opera ve Balesi işbirliği ile ‘Dünya Çocuk Hakları Haftası’ etkinliği düzenlendi.

Genel Hit: 4761 / Yorum: 0 / 26 Kasım 2017 20:06
Dünya Çocuk Hakları Haftası Etkinliklerle Kutlandı
-A +A

Forum AVM Güney Meydanı’nda düzenlenen etkinliğe, Mersin Barosu Başkanı Av. Ali Er, Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi Bşk. Av. Ruşen Ayşen Ayılgan, Başkan Yardımcıları Av. Süreyya Er, Av. Kamil Ekinci ile Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi üyeleriAv. Seher Dinç, Av. Sinem Şimşek ve Av. Tülay Sevgi TunalıCan, Mersin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Çocuk Hakları Komitesi Bşk. Mustafa Sarı, Mersin Barbaros İlköğretim Okulu ve Mersin Doğa Koleji İlköğretim Okulu öğretmenleri, öğrencileri ve veliler ile Mersin Barosu’nun davetlisi olarak Sevgi Evleri’nde kalan çocuklar katıldı.
Etkinlik kapsamında, Mersin Barbaros İlköğretim Okulu öğrencilerinin folklor gösterisi ile Mersin Devlet Opera ve Balesi Çocuk Korosu’nun ‘Çocuk Hakları Günü’ ile ilgili konseri renkli görüntülere sahne oldu. Mersin Doğa Koleji İlköğretim Okulu  3-A sınıfı öğrencilerinin çocuk hakları ile ilgili okuduğu şiirler ile çocuk haklarını seslendirmeleri ve çocukların seslendirmiş oldukları türküler büyük alkış aldı. Etkinlik kapsamında ayrıca, Mersin Barosu’nun düzenlemiş olduğu “Deyimleri Değiştirdik”  Yarışması’nda dereceye giren eserlerin ödül töreni yapıldı.
Mersin Barosu Başkanı Av. Ali Er konuşmasında, “Büyük Önder Atatürk’ün, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluş gününü çocuklarımıza bayram olarak armağan etmesi ve 23 Nisan’ın bugün dünyada kutlanan tek çocuk bayramı olması, çocuklara verilen önemin anlamlı bir göstergesidir. Sevgiyi temel alarak yürütülen tüm çalışmalar, çocuklarımızın kardeşçe, gelecek kaygısı taşımadan yaşamasına, geleceğe doğru adımlar atmasına katkıda bulunacaktır. Dünyadaki tüm çocukların 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nü kutluyorum" dedi.
Günün anlam ve önemine ilişkin, Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi adına basın açıklaması yapan Başkan Av. Ruşen Ayşen Ayılgan ise,BM tarafından 20 Kasım 1989 tarihinde Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin kabul edilmesinden bu yana, her 20 Kasım’da tüm dünyada kutlanan Dünya Çocuk Hakları Günü’nün bütün çocuklar için güzel yarınlar getirmesini temenni etti.
“Yasal Düzenlemelerle Çocuk Hakları Güvence Altına Alınmalıdır”
“Bütün çocuklar anne babalarının olduğu kadar toplumun da gözbebeği, yarınlarıdır” diyen Av. Ruşen Ayşen Ayılgan , “Ülkemizde ve dünyada yaşanan şiddet olaylarında en çok çocuklar mağdur olmaktadır. Yoksulluk en çok çocukları etkilemektedir. Ne yazık ki çocuklarımız istismar edilmekte, kamu vicdanını derinden yaralayan istismar olayları yaşandığına tanık olmaktayız.Tüm yasal düzenlemelerle, çocukların yaşam hakkı, eğitim hakkı, sağlık hakkı, her türlü şiddete karşı korunma hakkı, ekonomik hakları güvence altına alınmalıdır” diye konuştu.Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi olarak,Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile imzalamış oldukları protokol kapsamında,  çocuklara yönelik eğitim çalışmalarının devam ettiğinin bilgisini veren Av. Ruşen Ayşen Ayılgan, “Mersin ili ve ilçelerinde bulunan tüm okullarda eğitim çalışmalarımıza devam edeceğiz. Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi olarak, çocuklarımızın korunması ve bilinçlendirilmesi, toplumumuzda bilinç ve farkındalık yaratılması ile ilgili çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Sağlıklı, güvenli, mutlu bir çocukluk yaşamaları dileği ve umuduyla tüm çocuklarımızın “Dünya Çocuk Günü” nü kutluyoruz” şeklinde konuştu.
Daha sonra Baro Bşk. Av. Ali Er ve Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi Bşk. Av. Ruşen Ayşen Ayılgan, etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür belgesi takdim etti.
Etkinlik sonunda, Mersin Barosu ve Mersin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü standında, çocukları bilinçlendirmek ve farkındalık yaratmak amacıyla, çocuklara haklarının anlatıldığı kitapçık ve broşürler dağıtıldı.  

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!