Son Dakika

Çoğu Bitti Azı Kaldı

Mersin Büyükşehir Belediyesi kırsal alanda üreticilere destek vermek amacıyla Silifke İlçesi'nde 'Ceviz Soyma Makinesi' ve 'Misinalı Motorlu Tırpan Makinesi' dağıtımı gerçekleştirdi.

Siyaset Hit: 6329 / Yorum: 0 / 20 Mayıs 2018 18:02
Çoğu Bitti Azı Kaldı
-A +A

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, üreticilerin ürünlerine katma değer sağlamak amacıyla gerçekleştirilen dağıtım töreninde Mersin genelinde 26 mahalleye Ceviz Soyma Makinesi ve 108 üreticiye de Misinalı Motorlu Tırpan Makinesi dağıttı.
“Çoğu Bitti Azı kaldı”
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, 30 Mart 2014 öncesinde söz verdikleri işlerin çok büyük bir bölümünü tamamladıklarını belirterek, “Çoğu bitti azı kaldı. Üç beş tane o çok sözü edilen, o dönemde de dikkat çeken hizmet kaldı. Bunlardan bir tanesi helikopterdi ve onu Belediyemize kazandırdık. Çok amaçlı olarak bu helikopter Mersin'de hizmet vermeye başladı. Bu helikopter, Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin eli, ayağı olacak. Bunun dışında bir deniz otobüsü sözü vermiştik. Bununla ilgili araştırmalarımız kesintisiz bir şekilde devam ediyor. Arkadaşlarımız önümüzdeki hafta içerisinde Yunanistan’a ve İtalya’ya giderek belirledikleri birkaç deniz otobüsünü yerinde daha iyi inceleyip kararı ona göre verecekler. Yine bir deniz uçağı projemiz vardı. Bununla ilgili de hala limanla yani Ulaştırma Bakanlığı ile görüşmelerimiz devam ediyor. O deniz uçağının ineceği bölge ile ilgili izin konusunda bir direniş görüyoruz ama izin aldığımız takdirde o sözümüzü de mutlaka yerine getireceğiz” şeklinde konuştu.
“Mersin, Cumhuriyet Tarihinde Görmediği Hizmetleri 4 Yıl İçerisinde Gördü”
İşler yapılmaya devam ettikçe, vatandaşların yeni hizmetler için daha fazla talepte bulunduklarını konuşmasına ekleyen Başkan Kocamaz, “Tabi ki bütün hizmetleri 4 yılda bitirmemiz mümkün değil. Ama şunu gayet rahat ve gönül huzuru içerisinde söyleyebiliriz ki Mersin, Cumhuriyet tarihinde görmediği hizmetleri bu 4 yıllık süre içerisinde gördü. Bizim kırsaldaki yılların ihmalini ortadan kaldırma gayretimiz Büyükşehir Belediye Meclisi'nde birilerini rahatsız etti. Aslında biz Mersin merkezde de elimizin ulaşabildiği birçok problemi çözdük. Ama bunlar boyacı küpü değil. Bugünden yarına bunların tamamını bitirmek ne bütçe ile alakalı ne de zamanla alakalı. Yani paranız olsa zamanınız yetmeyebilir. Kent içerisinde verdiğiniz rahatsızlığı kentin her tarafına yaymamak adına bazı konuları öncelikleri belirleyerek öne çekmiş olabilirsiniz. Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ 4 yıl içerisinde gerek alt yapı da gerekse alt yapıda ilçe belediyelerinin hiçbir şekilde hayata geçiremeyeceği gerek bütçe gerekse plan olarakprojeleri hayata geçirdi” diye ifade etti.
“Bu Millete ve Memlekete Hizmet İçin Yaratıldık”
Büyükşehir Belediyesi olarak tarımdan, sanayi alt yapısına kadar bir çok alanda vatandaşlara destek verdiklerini ifade eden Başkan Kocamaz,“Hizmet bizim işimiz. Cenab-ı Allah bizi bu millete ve memlekete hizmet için yaratmış. Bizde Yaradan’ın bize verdiği bu yetkiyi sonuna kadar kullanmaya, vatandaşlarımızın mahalli müşterek ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz. Tarımdan tutun sanayi alt yapısına kadar Büyükşehir Belediyesi olarak birçok konuda halkımıza destek veriyoruz. Bizim verdiğimiz hizmetler, diğer Büyükşehir Belediyeleri tarafından gelip yerinde tespit ediliyor. Burada gördükleri o örnekleri kendi bölgelerinde de yaygınlaştırmak için bir arayış içerisine giriyorlar. Ben yaptırdığımız anketlerle, vatandaşımızın memnuniyetinin her geçen gün artmasından bunu gözlemliyorum. Biz yüzde 32 oyla Büyükşehir Belediyesi'ne geldik ama şu anda Büyükşehir Belediyesi’nin beğenilme oranı yüzde 75 ile 90 arasında görülüyor. Demek ki doğru yoldayız” dedi.
Konuşmaların ardından Başkan Kocamaz ve protokol üyeleri ile birlikte üreticilere ceviz soyma makineleri ile misinalı motorlu tırpan makineleri teslim edildi.
“Kurulan 26 Adet Makine İle Yılda 5.500 Ton Ceviz Soyulabilecek”
Mersin Büyükşehir Belediyesi, Ceviz Soyma Makinesi Desteği Projesi ile Anamur ilçesi 2 mahalle, Bozyazı ilçesi 2 mahalle, Çamlıyayla ilçesi 3 mahalle, Erdemli ilçesi 3 mahalle, Mezitli ilçesi 2 mahalle, Mut ilçesi 3 mahalle, Silifke ilçesi 4 mahalle, Gülnar ilçesi 2 mahalle ve Toroslar ilçesi 5 mahalle olmak üzere toplam 26 mahalleye zaman ve devir ayarlı Ceviz Soyma Makinesi kurulumu yapıldı.  Üreticiler bu sayede elleri ile soydukları cevizleri makine ile soyarak zaman ve işten tasarruf sağlayacaklar.900 kg/saat kapasitesi bulunan Ceviz Soyma Makineleri ile soyulan cevizlerin daha iyi fiyattan satışı sağlanarak üreticilerin gelir seviyesinin yükseltilmesi amaçlanıyor. Kurulan 26 adet makine ile yılda 5.500 ton ceviz soyulabilecek olup Mersin’deki ceviz üretiminin yaklaşık yüzde 85’i işlenmiş olacak.
“Bahçelerde Kimyasal İlaç Kullanımı da En Aza İndirilecek”
Misinalı Motorlu Tırpan Makinesi Destek Projesi kapsamında ise Akdeniz ilçesi 4 üretici, Çamlıyayla ilçesi 14 üretici, Erdemli ilçesi 11 üretici, Gülnar ilçesi 13 üretici, Mut ilçesi 15 üretici, Mezitli ilçesi 6 üretici, Silifke ilçesi 7 üretici, Tarsus ilçesi 12 üretici, Toroslar ilçesi 23 üretici ve Yenişehir ilçesi 3 üretici olmak üzere toplam 108 üreticiye %75 hibeli Misinalı Motorlu Tırpan Makinesi desteklemesi yapıldı. Misinalı Motorlu Tırpan Makinesi ile meyve bahçelerinde oluşan yabancı otların temizliği yapılabilecek. Yabancı otların temizliği ile hasat işlemi daha kolay yapılırken, bahçelerde kimyasal ilaç kullanımı da en aza indirilecek. Bahçelerde verimlilik artışı sağlanmasının yanında üreticinin işçilik maliyetleri de düşecek. Misinalı Motorlu Tırpan Makinesi ile günde 5 dekar yabancı ot temizliği yapılacak olup, dağıtılan 108 makine ile yılda 100.000 alanda kimyasal ilaç kullanmadan yabancı ot temizliği yapılacak.

Haberin Galerisi
Anahtar Kelimeler : Çoğu Bitti Azı Kaldı,
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!