Son Dakika

CHP’li Gökçel: “Hastaneye Ulaşamayan İnsanların Yaşamını Yitirmesini Kabul Edemeyiz”

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, heyelan dolayısıyla 13 gündür kapalı olan Silifke–Mut Karayolu’nda incelemelerde bulundu. CHP’li Gökçel, “Bu koşullarda köylerimizde hastalanan vatandaşlarımızın hastaneye yetiştirilmesi çok zor, hatta mümkün değil. Hastalarımızın sağlık hizmeti almak için ulaşacakları yere geç kalarak hayatını kaybetmesini de kabul edemeyiz” dedi.

Siyaset Hit: 7424 / Yorum: 0 / 21 Ağustos 2020 12:45
CHP’li Gökçel: “Hastaneye Ulaşamayan İnsanların Yaşamını Yitirmesini Kabul Edemeyiz”
-A +A

Silifke–Mut Karayolu üzerinde 8 Ağustos’ta meydana gelen heyelanın ardından 13 gündür ulaşıma kapalı olan yol bölgedeki yaşamı felç etti. Bölgede incelemelerde bulunan CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, ihmallere dikkat çekerek yolun hala ulaşıma açılmamasına tepki gösterdi.
“Çiftçi ve esnaf bitme noktasında”
Karayolunun kapalı olmasının yarattığı sorunlara dikkat çeken Gökçel, “Bu yol Akdeniz’i iç Anadolu Bölgesi’ne bağlayan en önemli karayolu. Ancak heyelan bölgesinde çalışmanın ne zaman biteceği konusunda yetkililer hiçbir bilgi vermiyor. Bölgede çok sayıda köyümüz var ve çiftçilerimizin yetiştirdikleri ürünleri en yoğun hasat ettikleri bir dönemdeyiz. Yetişen ürünleri en kısa zamanda kalitesini de kaybettirmeden pazarlara ulaştırmak zorundalar. Ayrıca çiftçilerimiz tezgah açarak kendi ürünlerini de burada satıyordu” dedi. Gökçel, bölgedeki köylerin ürünlerini satan esnafın da zor durumda olduğunu belirterek, “Esnaflarımız zaten pandemiden önce kriz içerisindeydi,  pandemiyle beraber çok büyük sıkıntı yaşadılar. Üstüne bu yolun kaymasıyla yolun kapanması  esnafımızı bitme noktasına getirdi.
“Hastaneye ulaşım mümkün değil”
Bölge halkının yaşamının da tehdit altında olduğuna dikkat çeken Gökçel, “Göksu Vadisi’ndeki ve Mut’un yakınlarındaki köylerden, kırsal mahallelerinden hastalanan vatandaşlarımızın hastaneye yetiştirilmesi çok zor, deyim yerindeyse mümkün değil. Bu onların hayatını riske edecek bir durum” diye konuştu. Hastanedeki eksikleri de dile getiren Gökçel, “Mut Devlet hastanesinde uzman doktor eksiği var, uzman doktorumuz yok.  Mut ilçemizden de hastalar genelde Silifke  Devlet  Hastanesi’ne ve Mersin Şehir Hastanesi’ne sevk ediliyor. Buradan Gülnar güzergahından gitmek zorundan kalıyorlar, en az 1 saatlik kayıp yaşanıyor. Hastalarımızın hayatıyla ilgili de bir risk oluşuyor” ifadelerini kullandı.
“Köylerimiz risk altında”
Gülnar yolunun otobüs ve ağır tonajlı araçların geçişine uygun olmadığını belirten Gökçel, “Bu yol hem virajlı, eski köy yolu tabir ettiğimiz yollardan, hem çok dik, hem de çok rampa dolayısıyla araçlar çıkarken de inerken de tehlike yaratıyor. O köylerimiz de bu konuda risk altında. Bunun da göz önünde bulundurularak, benim burada gözlemlediğim mevcut yerin tekrar kontrolünün yapılarak geçişin verilmesi bu sıkıntıları ortadan kaldıracaktır” dedi.
“Gerekirse Ulaştırma Bakanı’na gideceğim”
Vatandaşların yaşadığı mağduriyetin giderilmesi için konuyu takip edeceğini vurgulayan CHP’li Gökçel, “Bu konuyla ilgili Sayın Valimizle, Sayın Karayolları bölge Müdürüyle gerekirse Ulaştırma Bakanı ile görüşerek bir an önce teknik incelemelerin yapılıp yolun bir noktadan kontrollü dahi olsa geçişinin sağlanacağı bir durumun yaratılmasını sizler adına talep edeceğim. Bu yolun bir an önce açılması herkesi mutlu edecektir diye düşünüyorum, tekrardan geçmiş olsun” ifadelerini kullandı.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!