Son Dakika

CHP’li Gökçel: “Emlak Vergisi Ertelensin”

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Covid-19 salgınıyla mücadele edilirken birçok iş yerinin kapandığını, yüzbinlerce kişinin işinden olduğunu hatırlattı. Binlerce ev sahibiningelir kaybı yaşadığını belirten Gökçel, Mart-Nisan-Mayıs aylarında ödenmesi gereken emlak vergilerinin 2021’e ertelenmesi için Meclis Başkanlığına kanun teklifi sundu.

Siyaset Hit: 7420 / Yorum: 0 / 9 Nisan 2020 20:29
CHP’li Gökçel: “Emlak Vergisi Ertelensin”
-A +A

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, TBMM Başkanlığına sunduğu kanun teklifiyle Mart-Nisan-Mayıs aylarında ödenmesi gereken emlak vergisinin birinci taksidi ile Kasım ayında ödenmesi gereken ikinci taksidinin 2021 yılına ertelenmesini istedi. Teklifin gerekçesinde “Küresel salgınla mücadele kapsamında birçok iş yeri kapanmış, yüz binlerce kişi işinden olmuş, gelir kaybı yaşamıştır. Lokantacılardan berberlere, mağazalardan eğlence mekânlarına kadar on binlerce esnaf dükkânlarını kapatmış, gelirlerinden mahrum kalmıştır. Esnafımızın yanında, kapanan işletmelerde çalışan vatandaşlarımız da gelirlerinden olmuştur.” diyen Gökçel, gelir kaybı yaşayan binlerce vatandaşın emlak vergisini ödemekte zorlandığını kaydetti.
 
Sosyal Devlet İlkesinin Gereği
2019 yılına ait yeniden değerleme oranlarının aşırı arttığını belirten CHP’li Cengiz Gökçel, emlak vergisi için esas alınan değerin yüzde 11,29 olduğunu hatırlattı. Emlak vergisinin gelir kaybı yaşayan vatandaşın vergi yükünü artırdığını ifade eden Gökçel gerekçesinde, “Vatandaşlarımızın yüzde 60’ının kendi mülkü olan evlerde yaşadığı göz önünde bulundurulduğunda, Emlak Vergisinin ödenmesinde vatandaşlarımıza destek olmak, vergi ödemelerini ertelemek sosyal devlet ilkesinin bir gereğidir.” dedi.
 
Acilen Ertelenmeli
Emlak vergisinin belediye gelirlerinden olduğunu söyleyen Gökçel, “Bu belediyelerimizi de etkileyecek bir düzenleme. Ancak kamu kesimi vatandaşı rahatlatmak için radikal önlemler alabilmeli. Belediyelerin emlak vergisinden doğacak kayıpları merkezi bütçeden telafi edilmeli. On binlerce esnaf kepenk kapattı, özel sektörde çalışanlar maaşlarını almakta güçlük çekiyor, vatandaş borçlu. Böyle bir ortamda vatandaştan vergi toplamak sosyal devlet anlayışına yakışmaz. Covid-19 ile mücadele bütüncül şekilde ele alınmalı ve emlak vergisi tahsilatları da acilen ertelenmelidir.” şeklinde konuştu.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!