Son Dakika

CHP’li Gökçel: “Aşırı Sıcaklar Narenciyeyi Vurdu”

Afrika’dan gelen sıcak hava dalgası tüm yurtta etkisini hissettirirken Akdeniz Bölgesinde termometreler 40 derecenin üstünü gösterdi. Son 75 yılın en sıcak mayıs ayı mevsim normallerine döndü ancak aşırı sıcakların neden olduğu olumsuzluklar kendini göstermeye başladı. CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, aşırı sıcaklar nedeniyle narenciye ürünlerindeki yanıkları ve kayıpları gündeme getirdi.

Ekonomi Hit: 9336 / Yorum: 0 / 23 Mayıs 2020 18:44
CHP’li Gökçel: “Aşırı Sıcaklar Narenciyeyi Vurdu”
-A +A

CHP Mersin Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu üyesi Cengiz Gökçel, Mersin’deki bir narenciye bahçesinde gerçekleştirdiği video kaydıyla geçtiğimiz hafta tüm yurtta etkili olan Afrika sıcaklarının neden olduğu olumsuzlukları gözler önüne serdi. Bahçesi zarar gören çiftçilere geçmiş olsun dileklerini sunan CHP’li Gökçel, narenciyenin meyve oluşumu döneminde meydana gelen felaketin daldaki ürünlerin kuruyup sararmasına ve rekoltede büyük kayıplara neden olduğunu belirtti.
 
Destek Şart
Çiftçilerin bankalara olan borçlarının faizsiz olarak ertelenmesi gerektiğini savunan Gökçel, “çiftçilerimizin hem geçmiş yıllarda banka borçları var, hem bu yıl bu ürünleri tekrar besleyip büyütüp pazarlara ulaştırabilmesi için çiftçilerimizin maddi kaynağa ihtiyacı var.” dedi. Çiftçinin üretimde kalması için acilen borç erteleme ve yeni destekleme yapılması gerektiğini savunan CHP’li Vekil,  “Burada öncelikle yapılması gereken Ziraat Bankası’na ve Kooperatiflere olan çiftçi borçlarının bu yıl ödenmesi gerekenlerin hepsinin faizsiz olarak ertelenmesidir. Aynı zamanda çiftçilerimize yeni desteklerin mutlaka, özellikle zarar gören narenciye çiftçisini de kapsayacak şekilde verilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!