Son Dakika

CHP’li Antmen’den Şişecam Grev Yasağına Tepki

Cumhurbaşkanlığı, Petrol-İş Sendikası’nın Şişecam’a ait Mersin soda ve krom işletmesi ile Adana tuz işletmesindeki grev kararını 60 gün erteledi. CHP’den tepki gecikmedi.

Siyaset Hit: 7317 / Yorum: 0 / 10 Ekim 2020 14:11
CHP’li Antmen’den Şişecam Grev Yasağına Tepki
-A +A

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, grev yasağının tamamen keyfi ve hukuksuz olduğunu söyleyerek “60 gün sonunda anlaşma sağlanamazsa Yüksek Hakem Kurulu’na gidileceği için ‘erteleme’ demek yasaklama anlamına geliyor. Oysa grev ve toplu sözleşme bir haktır. Saray önce işçilerin hakkını gasp etti; şimdi de işçilerin hakkını arama hakkını gasp etti” dedi.
 
Bu bir diktatörlük yöntemidir
Antmen, Petrol-İş Sendikası'nın Şişecam'da bugün başlatacağı grevin, Cumhurbaşkanı Kararı ile yasaklanmasının ancak diktatörlük yöntemi ile açıklanabileceğini ifade ederek “Diktatörlük, işçilerin grevini ‘genel sağlığı ve millî güvenliği bozucu nitelikte’ olarak değerlendirdi. Kendi mitingleri, çay dağıtma toplantıları, kongreleri sağlığa uygun ama işçi-emekçi hakkını arayınca uygun değil öyle mi?” ifadelerini kullandı.
 
İşçileri düşman olarak görüyor
CHP’li Vekil, grev kararının engellenmesinin Milli Güvenlikle ilgisinin bulunmadığını, tamamen sarayın korkusundan ve işçi düşmanlığından kaynaklandığını belirterek “İşçilerin haklarını aramasının milli güvenlikle ne ilgisi var? İşçiler bu ülkenin vatandaşı, emekçisi, üreticisidir. Bu ülkenin gerçek sahipleridir. Saraydaki beyefendinin güvenlik dediği şey yandaş 5’li müteahhit çetesinin ve kendi rantının güvenliği herhalde. Millet açlıktan ölse de sarayın umurunda olmaz. Çünkü insanların hakkı, refahı, mutluluğu tarihte hiçbir diktatörün umurunda olmamıştır, Türkiye’deki diktatörün de umurunda olmayacaktır. Umursadıkları tek şey rantları, yandaşların ve ailelerinin şirketleri ve lüks yaşamıdır. Bu da emekçinin, işçinin ve vatandaşın sömürülmesine ve sefalete sürüklenmesine bağlıdır. Olay bundan ibarettir ” dedi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!