Son Dakika

CHP’li Antmen: “Vatandaş Vergi Ödüyor Yandaş İse Ödemiyor”

Dijital Hizmet Vergisi Kanunu görüşmelerinde Meclis Genel Kurulunda konuşan CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, ""Vergi veren vatandaş iş bulamıyor; vergi vermeyen yandaşlar, milyarlık ihaleler almaya devam ediyor. Birileri vergiden muaf olacaksa o, işsizler olsun, asgari ücretliler olsun! Yandaş değil vatandaş olsun. Vatandaş vergi ödüyor, yandaş ise ödemiyor" dedi.

Siyaset Hit: 7471 / Yorum: 0 / 16 Kasım 2019 21:35
CHP’li Antmen: “Vatandaş Vergi Ödüyor Yandaş İse Ödemiyor”
-A +A

Dijital Hizmet Vergisi Kanunu görüşmelerinde Meclis Genel Kurulunda konuşan CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, adil bir vergi sisteminin geçerli olduğu ülkelerde toplam vergilerin yüzde 70’inin kazanç sahiplerinden yani zenginlerden,  toplam vergilerin yüzde 30’unun ise tüketimden alınan vergilerden; yani KDV, ÖTV gibi dolaylı vergilerden oluştuğunu belirterek “Almanya'da dolaylı vergiler yüzde 28, doğrudan vergiler yüzde 72’dir. Macaristan'da yüzde 25 olan dolaylı vergi oranı, Bulgaristan'da sadece yüzde 20. Ancak söz konusu oranlar maalesef Türkiye’de tam tersi. Toplam vergi gelirlerinin dörtte üçü, yaşam mücadelesi veren emekçilere, işçilere ve asgari ücretlilere yıkıldı” ifadelerini kullandı.
CHP’li Vekil, Türkiye’de en yüksek gelir düzeyine sahip yüzde 20'lik grubun toplam gelirden aldığı payın bir önceki yıla göre artarak yüzde 48’e yükseldiğini, en düşük gelire sahip yüzde 20'lik grubun aldığı payın azalarak yüzde 6,1'e gerilediğini belirtti.
Alpay Antmen’in konuşmasında öne çıkanlar şu şekilde;

AKP İktidarında Zengin Daha Zengin Fakir Daha Fakir Hale Geldi

"Asgari ücretliyi yalnızca yüksek enflasyon değil, vergiler de vuruyor. Asgari ücretli yıllık kazancının yaklaşık yüzde 43’ünü vergi olarak devlete geri veriyor. Asgari ücretlinin üzerindeki vergiler her gün artıyor. İktidar bu ülkeyi öyle bir hale getirdi ki işsizlikten toplu intiharlar başladı. İstanbul’da 4 kardeş birden intihar etti. Antalya’da bir baba evlatları ile birlikte kendini öldürdü. Bir Aileyi , bir babayı bu kadar umutsuz ve çaresiz hale getirmek ancak vahşi sömürü düzenlerinde görülebilir. AKP iktidarlarının sayesinde , zengin daha zengin, fakir daha fakir hale geldi."

 Vatandaş Vergi Ödüyor Yandaş İse Ödemiyor

"Vergi veren vatandaş iş bulamıyor; vergi vermeyen yandaşlar, milyarlık ihaleler almaya devam ediyor. Birileri vergiden muaf olacaksa o, işsizler olsun, asgari ücretliler olsun! Yandaş değil vatandaş olsun. Vatandaş vergi ödüyor, yandaş ise ödemiyor."

Maliye Bakanının Toplanan Deprem Vergisinden Haberi Yok

"Ülkemiz deprem riskleri ile karşı karşıya. 18 Yıllık AKP döneminde toplanan deprem vergileri, depremin zararlarını önlemek için harcanmadı.  Ve bu para şimdi ortada yok! Yaklaşık bir yıl önce Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a “1999'dan 2018 yılına kadar toplanan paranın ne kadarı depremlerin vereceği zararları önlemek için kimler tarafından ne şekillerde harcanmıştır?” diye soru önergesi ile sordum : Bakanlık da  “Biz bilmiyoruz İçişleri Bakanlığı bilir” diye yanıt verdi.  Yani toplanan 60 milyar liradan fazla verginin akıbetini, maliye bakanının bilmediği ortaya çıktı.  Biz daha sonra aynı soruyu İçişleri Bakanına sorduk. Halen cevap veren yok.  Deprem için toplanan katrilyonları kim harcadı, nasıl nereye harcadı? Şu anda bilen yok. Bu durum iktidarın ayıbıdır. Bu durum milyonların hayatının, can ve mal güvenliğinin hiçe sayıldığının ispatıdır."

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!