Son Dakika

CHP Halk Sağlığını Tehdit Eden Polipropilen Tesisi İptali İçin Danıştaya Başvurdu

Demokratik kitle örgütleri, çevreciler ve vatandaşların yoğun tepki göstererek karşı çıktığı Polipropilen tesisinin yapılmasının yasalaşması sonrası CHP Milletvekilleri harekete geçti.

Siyaset Hit: 7298 / Yorum: 0 / 16 Mayıs 2020 20:22
CHP Halk Sağlığını Tehdit Eden Polipropilen Tesisi İptali İçin Danıştaya Başvurdu
-A +A

Akdeniz İlçesi Karaduvar Mahallesi’nde yapılması planlanan alanın, Cumhurbaşkanlığı kararı ile Özel Endüstri Bölgesi ilan edilmesi sonrası CHP Mersin Milletvekilleri harekete geçti. Kararın durdurulması ve iptali için Danıştay’a başvuran CHP Mersin Milletvekilleri Alpay Antmen, Cengiz Gökçel ve Ali Mahir Başarır, başvuru dilekçelerinde yapılması planlanan polipropilen tesisinin bölgede yaşayan vatandaşların sağlığını ciddi derecede olumsuz şekilde etkileyeceğini belirterek “Söz konusu sahanın doğusunda yer alan Karaduvar, Karacailyas ve Kazanlı yaşam alanları ile kuzeyinde yer alan Özgürlük, Çay, Çilek ve Cumhuriyet Mahalleleri tesisten olumsuz etkileneceğinden burada yaşayan halkı yerinden etme riski taşımaktadır” denildi.
Tesisin üreteceği kirli havanın bölgede etkili olan rüzgarlarla kent merkezinde yaşayan halkı da tehdit edeceğini belirten CHP Milletvekilleri polipropilen tesisinin tarımı ve balıkçılığı bitireceğini vurguladı.
Polipropilen tesisinin yapımı halinde Mersin turizmine de büyük darbe vurulacağı belirtilen başvuru dilekçesinde Mersin Limanının da olumsuz olarak etkileneceği ifade edilerek “Mersin Limanı ve Mersin Serbest Bölgenin yük taşımacılığından kaynaklı Mersin kenti doğu girişi trafik sorununu daha da artıracak, çözümsüz hale getirecektir. Sonuç olarak yer seçimi bilimsel ve teknik gerekçelerle örtüşmeyen polipropilen tesisi, bünyesinde barındıracağı ağır sanayi altyapısı itibariyle Mersin kentinde telafisi mümkün olmayan ekolojik ve ekonomik tahribatlara yol açacaktır” denildi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!