Son Dakika

Çevrecilerden Balık Çiftliklerine Tepki

Mersin’de Silifke-Aydıncık arasında kurulması planlanan balık çiftliklerine karşı harekete geçen çevreciler, dava açmaya hazırlanıyor. Mersin Çevre ve Doğa Derneği Başkan Sabahat Aslan, “Yetkililerden, Mersin halkının haklı talebini yerine getirerek balık çiftliklerinin bütün projelerini iptal etmelerini istiyoruz” dedi.

Genel Hit: 3866 / Yorum: 0 / 5 Ekim 2017 20:18
Çevrecilerden Balık Çiftliklerine Tepki
-A +A

Muğla’da denizi kirlettiği ve turizmi kötü etkilediği gerekçesiyle tepkilere neden olan balık çiftliklerinin şimdi de Mersin’de kurulmasının gündeme gelmesi, çevrecilerin tepkilerine neden oldu. Muğla’daki bir balık üretim firmasının, Silifke ve Aydıncık ilçeleri arasında 4 adet balık çiftliği kurmak için girişimlere başladığını belirten çevreciler, yetkililerden bu çiftliklere izin vermemesini istediler. Mersin Çevre ve Doğa Derneği öncülüğünde tepkilerini dile getiren Mersin’deki birçok çevre derneği, yerel yönetimlere ve demokratik kitle örgütlerine mücadele çağrısı yaptı.
Düzenlenen basın toplantısında çevreciler adına konuşan Mersin Çevre ve Doğa Derneği Başkanı Sabahat Aslan, yıllardır Mersin sahillerine balık çiftlikleri kurma planları yapıldığına dikkat çekti. Kentin dinamiklerinin, birlikte mücadele ederek bu çiftliklerin kurulumunu şimdiye kadar engellediklerine işaret eden Aslan, “Fakat son zamanlarda yine balık çiftlikleri Aydıncık’tan başlayıp Silifke sahillerinin sonlarına kadar kentimizin sahillerini işgal etmeye hazırlanıyor. Balık çiftliği firmaları, ÇED raporu almaksızın izinler alıp kurulum planları yapmaya başladılar. Ama biz geçmişte olduğu gibi bugün de yarın da çok etkin bir şekilde buna karşı mücadele edeceğiz. Çünkü balık çiftlikleri Muğla’da turizmi yok etti, insan sağlığını tehdit etti. Mersin’in tüm dinamikleri olarak buna karşı mücadele edeceğiz” diye konuştu.
“Balık Çiftlikleri Ekosistemi ve Halkın Sağlığını Bozacak, Turizme de Çok Zarar Verecektir”
Akdeniz’in incisi olan Mersin’e son zamanlarda suyunu, havasını ve toprağını kirletecek, ekosistemini ve halkın sağlığını bozacak kirli sanayi teknolojisi kurulum planları yapıldığını belirten Aslan, “Mersin’in sahillerine yapımı planlanan balık çiftlikleri de Akdeniz’in ekosistemini ve halkın sağlığını bozacak, turizme de çok zarar verecektir. Balık çiftlikleri Muğla’da denizi çok kirletmiştir. Kirli denizde verimli üretim yapılamadığı için Muğla’dan sökülüp Mersin’e kurulumu yapılmak istenmektedir. Balık çiftliklerinde GDO’lu yem ve çeşitli kimyasalların yanı sıra, balıkların verimini artırıcı ve hastalıklara karşı da antibiyotikler kullanılmaktadır. Bunlarla birlikte balıkların dışkıları denizin dibinde birikerek zamanla bitki örtüsünü ve denizdeki oksijeni yok etmektedir. Bu durum denizdeki diğer canlıların bölgedeki varlığını tehdit etmektedir. Balık çiftliklerindeki kirlilik ve kullanılan kimyasallar, balıkların dışkıları denizin yüzeyine de yayılmaktadır. Bu da insan sağlığını tehdit etmenin yanında turizmin bitmesine neden olmaktadır” ifadelerini kullandı.
“Uluslararası Sözleşmelere, Yasa ve Yönetmeliklere Aykırı”
Mersin’de Aydıncık ve Silifke sahillerinin sonuna kadar Muğla’dan sökülerek yapımı planlanan balık çiftliklerinin kurulum yerlerinin genelinin 1. derecede doğal sit, arkeolojik sit ve ilan edilmiş turizm bölgeleri olduğunu da kaydeden Aslan, şunları söyledi: “1. derece doğal sit alanları uluslararası sözleşmelerle koruma altına alınmıştır. Koruma altına alınan alanlara balık çiftlikleri kurmak, uluslararası sözleşmelere ve ülkemizdeki yasa ve yönetmeliklere aykırıdır. Muğla’nın turizmini olumsuz yönde etkileyen balık çiftlikleri Mersin’de de turizme çok zarar verecektir. Mersin’de denizlerimizi kirletecek, ekosistemimizi ve sağlığımızı bozacak balık çiftliklerinin kurulmasını istemiyoruz. Yetkililerden, Mersin halkının haklı talebini yerine getirerek balık çiftliklerinin bütün projelerini iptal etmelerini istiyoruz. Balık çiftliklerine karşı hukuki ve demokratik mücadelemiz etkin olarak devam edecektir. Mersin’de kurulması planlanan balık çiftliklerine karşı bütün demokratik kitle örgütlerini, meslek odalarını, yerel yönetimleri, sivil toplum örgütlerini ve Mersin halkını mücadele etmeye davet ediyoruz.”


Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!