Son Dakika

Cerrahoğlu: Tarsus'u Hep Birlikte "Bisiklet Dostu Kent" Yapalım

Tarsus Kent Konseyi Başkanı Dr. Ali Cerrahoğlu, Tarsus’ta bisikletli ulaşımın yaygınlaşmasının vatandaşlarımızın sağlığına, ekonomiye, trafik yoğunluğunun ve hava kirliliğinin önlenmesine büyük katkı sağlayacağını biliyoruz. Gelin Tarsus'u hep birlikte "Bisiklet Dostu Kent" yapalım” dedi.

Spor Hit: 10675 / Yorum: 0 / 16 Mayıs 2020 07:58
Cerrahoğlu: Tarsus'u Hep Birlikte "Bisiklet Dostu Kent" Yapalım
-A +A

“Tarsus Kent Konseyi olarak kentimizi ‘Bisiklet Dostu Kent’ olarak görmek istiyoruz” diyen Cerrahoğlu,  “Coğrafi yapısının uygun olması ve uzun yıllara dayanan bisiklet kültürüyle bunu ancak hep beraber çalışırsak başarabiliriz” dedi.
Cerrahoğlu açıklamasında;
“Kentimizde çocukların okullarına, çalışanların işlerine bisikletle güvenle gidip gelebilmeleri için yapacak çok şey var. Bunu ancak; kamu kurumları, belediyelerimiz ve sivil toplum olarak hep beraber mücadele edersek ve toplumda bisikletle ilgili önyargıları olumluya çevirerek ve fiziki altyapımızı geliştirerek başarabiliriz.
Eğer başarırsak, Tarsus'u "Bisiklet Dostu Kent" yapabilirsek, çocuklar, kadınlar, çalışanlar, büyüklerimiz sokaklarda bisikletlerine güvenle binebilirlerse, bunu başarmış birçok kentte olduğu gibi bizim çok sevdiğimiz bu güzel kentin insanları da daha mutlu, daha sağlıklı ve daha neşeli olacaklar.
Tarsus Kent Konseyi olarak bir "Bisikletli Ulaşım Çalışma Grubu" kurduk. Bir süredir Tarsus caddelerinde, sokaklarında neşeyle turladıklarını gördüğünüz "Tarsus Bisiklet Topluluğu" bu çalışma grubunun ayrılmaz birer parçaları. Amacımız bisikletin sadece bir spor veya gezinti aracı görülmesi değil işimize, okulumuza, alışverişe gideceğimiz bir ulaşım aracı olarak da görülmesi.
Tarsus'ta bisiklet kullanımının nasıl artırılabileceği, bu konuda kimlere ne görev düştüğü, altyapı eksiklikleri, bisikletlilere yönelik algının nasıl olumlulaştırılabileceği gibi konuları, dünyadaki ve ülkemizdeki güzel örnekleri detaylarıyla inceledik ve raporumuzda yer verdik.
Hazırladığımız çalışma raporunda; bisikletli ulaşımın geliştirilmesi için uygulanacak yöntemler, dünyada ve ülkemizdeki durum, bisiklet sinyalizasyon sistemleri, bisikletlerin toplu taşıma araçlarından yararlanma örnekleri, bisiklet kullanımının yaygın olduğu diğer ülkelerden örnekler, hedef gruplar, bisikletli ulaşım için verilecek eğitim konuları, uygulamayı olumlu etkileyen faktörler ve avantajlar gibi bir çok konu detaylı olarak anlatılmaktadır.
Özellikle corona virüs salgını nedeniyle toplu taşımdaki sıkışıklığın fazlasıyla gündeme geldiği bu günlerde bisikletli ulaşımın önemi daha da anlaşıldı.
Hazırladığımız kapsamlı raporu Tarsus Kent Konseyi iletişim kanallarıyla kamuoyuna sunduk. İlgili tüm kurumlarla görüşerek konuyu sahiplenmelerini isteyeceğiz. Bu konuyu herkes sahiplenirse, herkes ev sahibi olursa başarabiliriz ancak. Bu çalışmanın başarılı olması için; yerel yönetimlerin, kamunun, sivil toplumun bir araya gelmesi ve hep birlikte kısa, orta ve uzun vadeli planlar oluşturulması gerekiyor.
Tarsus Kent Konseyi olarak; Tarsus’ta daha sağlıklı ve huzurlu bir yaşam için bisikletli ulaşımın yaygınlaşması gerektiğine inanıyoruz ve bunun için çalışmaktan çok mutluyuz. Projenin uygulanması için elimizden gelen çalışmayı yapacağız. Siz sevgili basınımızın ve tüm Tarsus sevdalılarının destek olacağına canı gönülden inanarak, sizleri hep birlikte çalışmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.
Dr. Ali Cerrahoğlu, Tarsus Kentinde “Bisikletli Ulaşımın Geliştirilmesi Çalışma Raporu”nun hazırlanmasında büyük katkı veren Tarsus Kent Konseyi ekibine ve Bisiklet Çalışma Grubu üyelerine çok teşekkür etti.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!