Son Dakika

Çamlıbel, Renkli Bir Festivale Ev Sahipliği Yaptı

Mersin’in en eski yerleşim yerlerinden ve kent ekonomisinin cazibe merkezlerinden biri olan Çamlıbel’de, TOBB Mersin İl Kadın Girişimciler Kurulu, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz Belediyesi, Mersin Deniz Ticaret Odası katkılarıyla Sokak Sanatçıları Festivali düzenlendi.

Kültür & Sanat Hit: 7742 / Yorum: 0 / 20 Ekim 2019 12:23
Çamlıbel, Renkli Bir Festivale Ev Sahipliği Yaptı
-A +A

Festivale Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de katıldı. Çamlıbel’in yeniden canlanmasına katkı sağlayacak olan Mersin Çamlıbel Sokak Festivali’nde, hemşehrileri ile buluşan ve festival kapsamında sokağa kurulan stantları tek tek gezen Seçer, bölgenin yeniden eski ekonomik hareketliliğine ve festivaldeki gibi coşkulu bir ruha kavuşması için Büyükşehir Belediyesi olarak bazı hizmetleri hayata geçireceklerinden bahsetti. Seçer, “Çamlıbel sadece böyle etkinliklerde değil, gece-gündüz şen şakrak, insanların güldüğü, neşe ile dolaştığı, aileleri ve çocukları ile güvenle alışveriş ettiği bir ortam haline gelsin. Bunu en kısa sürede gerçekleştireceğiz” dedi.
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin’in en eski yerleşim yerlerinden ve kent ekonomisinin cazibe merkezlerinden biri olan Çamlıbel’de, TOBB Mersin İl Kadın Girişimciler Kurulu, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz Belediyesi, Mersin Deniz Ticaret Odası katkılarıyla düzenlenen Sokak Sanatçıları Festivali’ne katıldı.
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası himayesinde, TOBB Mersin İl Kadın Girişimciler Kurulu organizasyonunda ve Mersin Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz Belediyesi ile Mersin Deniz Ticaret Odası'nın destekleriyle düzenlenen Mersin Çamlıbel Sokak Festivali, renkli görüntülere sahne oldu.
Çamlıbel’in yeniden canlanmasına katkı sağlayacak olan festivalde, hemşehrileri ile bir araya gelip, kurulan stantları da gezme imkanı bulan Başkan Seçer, kentin en eski ve müstesna yerlerinden bir tanesi olan Çamlıbel'i hareketlendirmek için Belediye olarak bazı çalışmalara imza atacaklarını anlattı.
Eğlence, sanat ve alışverişe aynı anda ev sahipliği yapan ve “Yeniden Çamlıbel Ruhuyla” sloganıyla düzenlenen festival ile Mersinliler karnaval tadında bir festival coşkusuna ortak oldu.
 
“Eski Mersin Boş Kaldı”
 
Başkan Seçer, artık vatandaşların alışveriş için AVM’lere gittiğinden ve Çamlıbel’in boş kaldığından bahsederek, “Gördüğünüz gibi her şey güzel, insanlar mutlu ve bir arada. İnsanların bir arada olduğu ortamlar hep güzeldir ve keyiflidir. Çamlıbel, Mersin’in en eski yerlerinden bir tanesi. Ama son yıllarda buradaki esnaflarımızın, mağazaların önemli şikayetleri var. Vatandaşlar artık alışveriş merkezlerine doğru yönlendi. Eski Mersin yani Çamlıbel boş kaldı” dedi.
 
“Çamlıbel, İnsanların Güldüğü, Neşe İle Dolaştığı Bir Ortam Haline Gelir”
 
Çamlıbel’i hareketlendirmeleri gerektiğinden bahseden Seçer, Büyükşehir Belediyesi olarak bazı çalışmalar yapmayı planladıklarından söz etti. Çamlıbel’i en kısa sürede insanların neşe ile dolaştığı bir yer haline getirmek istediklerini anlatan Seçer, “Burada daha keyifli mekanlar ve güzel bir ambiyans var. Belediye olarak da burada bazı çalışmalarımız olacak. Merkezi hükümetin de bazı yatırımları olacak. Umut ediyorum bunu kısa sürede gerçekleştiririz. Sokak festivalindeki kalabalıkları artık burada sürekli görürüz. Sadece böyle etkinliklerde değil, 7/24, gece-gündüz buralar şen şakrak, insanların güldüğü, neşe ile dolaştığı, aileleri ve çocukları ile keyifle, güvenle alışveriş ettiği bir ortam haline gelsin. Bunu en kısa sürede gerçekleştireceğiz” diye konuştu.
 
“Mersin’de Huzuru, Mutluluğu Tahkim Edelim”
 
Festivaller sayesinde insanların bir araya gelmesinin önemine ve güzelliğine değinen Seçer, “Hangi gelir grubundan olursa olsun, insanlar burada oluyor. Herhangi bir renk farkı gözetmeksizin insanlar burada keyifli vakit geçiriyor. Bizim de arzumuz bu. Toplumu kaynaştıralım, bir araya getirelim, Mersin’de huzuru, mutluluğu tahkim edelim. Toplum gergin olmasın, birbirine bağırmasın, kavga etmesin. Bunu sağlamanın en güzel yolu da insanları bu tip etkinliklerde bir araya getirmek, insanlara aş, iş imkanı sağlayıp, kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamak” diye belirtti.
 
Mandala’nın Hayatımıza Etkisi
 
Festivalde stant açarak çocuklara, gençlere ve yetişkinlere Mandala’nın püf noktalarını ve hayatımıza etkilerini anlatan Mandala eğitmeni Şerife Sucuoğlu ise gazetemize yaptığı özel açıklamada “Bazen bakıyorum da etrafıma herkes bir telaşe içinde. Kimiler ekmeğinin, kimileri eğitiminin peşinde. Hatta bazen günlük hayatın telaşesi, stresi insana yaşamayı unutturacak dereceye geliyor ve insan; iş, okul, ,ev arasındaki döngü içinde kendini kaybediyor.
İşte bu tür zamanlarda insana en iyi gelecek şey mandala olsa gerek. Hem görsel olarak ruha dokunan hem de verdiği enerjiyle ruhu besleyen mandala, insanlara oldukça faydalı.
Hatta bazı inanışlara göre iyi duygularla yapılan mandala her bakışta insanın içine ferahlık verir bunalımlı bir halde yapılan mandala ise yapıldıktan sonra yakılarak kötü duyguları hapseder. Ayrıca mandala çizmek derin konsantrasyonla yapılan bir iş olduğu için zihni dinginleştirir ve iç huzuru artırır” dedi.
Mandala yapmak için büyük bir ustalığa ya da çeşit çeşit malzemelere gerek olmadığının altını da çizen Sucuoğlu, “Eli kalem tutan herkes kalem kağıt ve pergel kullanarak yapabilir. Odak noktası merkez olan bu sanat küçükten büyüğe daireler şeklinde büyür belli kuralları yoktur motifleri kişiye özgüdür. Şimdiki nesil mandalanın adını pek fazla bilmese de birçok yerde karşılaşır. Halı ve kilim dokumacılığında, kıyafet sektöründe, duvar kağıtların da, el işleme motiflerde ve buna benzer bir çok yerde süsleme amacıyla kullanılır” ifadesini kullandı.
 
Festivalin Tasarımcı Annesi
 
Karnaval tadındaki Festivalin ilgi çeken stantlarından bir diğeri ise Tasarımcı Anne standı oldu. Tasarımcı Anne Kübra Çete, yapmış olduğu birbirinden ilginç tasarımlarıyla görücüye çıkarken tasarım konusunda yaptığı açıklamada “Tasarım, bir planın ya da nesnenin, inşa sürecindeki mimari ve mühendislik çizimlerinin meydana getirilmesine denir. Hem fiil hem isim olarak kullanılan “tasarlamak” yeni bir ürün ya da obje için plan yaratma ve geliştirme sürecini tanımlar. Bütün sanatların temelinde bir tasarım olgusu yatar. Dolayısıyla bir planlamaya sahip olur. Tasarlama, elde edilecek ürünün ve yapının organizasyonu ile ilgili her türlü faaliyeti içine almaktadır” dedi.
Grafik tasarım ise broşür, afiş, kitap, dergi vb. okunan ve izlenen görüntülerin tasarımını yapmak olduğunu anlatan Kübra Çete, “Grafik tasarımın amacı da gerek iletişim, gerekse estetik kaliteyi en üst düzeye çıkarmaktır. Tasarım oluşturulurken kullanılacak alan ve beklentiler ile çağın gerekleri göz önüne alınır. Müşteri talebine göre şekillenen tasarımlarda görsel zenginliğin bütün öğeleri kullanılır.
Algı ile kavram arasında bir bağlama aracıdır. Önemli özelliklere dikkat çeken tasarımın nesnel gerçeklik ile doğrudan ilişkisi yoktur. Tasarım bilgi edinme öğesidir. Çünkü duyumsal tasarım ile zihinsel tasarım daima birbirini etkiler. Bu nedenle duyumsal bilgi ile ussal bilgi her zaman iç içedir. Gerçek bilgi ise böylelikle oluşur. Tasarım, yaratıcı sürecin kendisi olup faaliyet için gerekli olan eskiz ve planların hazırlanması sürecindeki çalışmaları kapsamaktadır. Tasarım, bir şeyi zihinde biçimlendirme, kurma, tasavvur etmedir. Bilgisayar alanında ise araştırma bürolarında, yeni bir ürünün tasarımı için kullanılabilen bilişim tekniklerinin tümüdür” şeklinde konuştu.
 
 

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!