Büyükşehir’in Kadın Personeline Meme Kanseri Eğitimi Verildi

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin Üniversitesi ve Akdeniz Toplum Sağlığı Merkezi KETEM iş birliğiyle Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan kadın personele meme kanseri eğitimi verildi.

Eğitim Hit: 4812 / Yorum: 0 / 27 Ekim 2017 20:45
Büyükşehir’in Kadın Personeline Meme Kanseri Eğitimi Verildi
-A +A

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Meme ve Endokrin Cerrahisi Birimi Öğretim Üyesi, Tarihi ve Etik Bilim Doktoru Prof. Dr. Tamer Akça tarafından verilen eğitimde, meme kanseri sürecinde genetik yatkınlık, çevresel faktörler, alkol ve sigara, yaş, geçirilmiş meme kanseri ve meme kanseri gelişiminde etkili risk faktörleri konularında bilgiler verildi. Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşen ve soru cevap şeklinde ilerleyen eğitim boyunca kadın personel, kendi kendine meme muayenesi, meme kanserinin sebepleri ve meme kanseri gelişiminde etkili risk faktörlerini öğrendi.
Prof. Dr. Akça, eğitimde, meme kanserinde erken teşhisin önemine vurgu yaparak, “Meme kanserinde en büyük risk faktörü kadın cinsiyetidir. Sebebi ise meme dokusunun fazlalığıdır. Ama hiçbir zaman unutmayın ki, meme kanseri yüzde 1 ihtimalle erkeklerde de görülen bir hastalık türüdür. Erkeklerde görüldüğünde ise çok daha saldırgan ilerler, çünkü erkek meme dokusu çok azdır ve dolayısıyla hızlı ilerleyerek, kas ve kemik dokusuna yayılma ihtimali yüksektir. Stresli hayat, öfkeyi kontrol edememe, depresyon gibi davranışsal faktörler, fazlasıyla yağlı gıdalarla beslenmek, alkol ve sigaranın meme kanserini tetiklediği düşünülüyor” dedi.
Akdeniz Toplum Sağlığı Merkezi’ne bağlı Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’nden (KETEM) ebeler de meme kanseri taramalarına yönelik bilgiler verdiler.
Eğitim sonrasında kadın personel, Akdeniz Toplum Sağlığı Merkezi’ne giderek, ücretsiz mamografi çektirdi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!