Belediye Başkanları, Cumhuriyet Bayramı’nı Kutladı

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna ve Akdeniz Belediye Başkanı Muhittin Pamuk, yayınladıkları mesajlarla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutladılar.

Genel Hit: 4704 / Yorum: 0 / 29 Ekim 2017 07:56
Belediye Başkanları, Cumhuriyet Bayramı’nı Kutladı
-A +A

Kocamaz: “Türkiye Cumhuriyeti 94 Yıl Önce Türk Milletinin En Büyük Eseri Olarak İlan Edilmiştir”
Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz, mesajında geçen asrın Türk milleti için çok kanlı hesaplaşmaların ve uzun sürmüş acıların tarihi olduğunu belirterek, “Emperyalizm ve onların yerli uşakları olanca gücüyle Türk milletini boğmak için saldırmış, vatanımızın büyük bir kısmını işgal etmiştir. Ordularımızın dağıtıldığı, milletçe umut ve heyecanımızın karardığı bu rehavet yılları, Mustafa Kemal Paşa’nın vatanperver düşünce ve çabalarıyla yerini gayret ve imana terk etmiştir. Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşları, Türk milletini diriltmek, Türk ordusunu yeniden teşkilatlandırmak için harekete geçmiş, insanüstü bir gayretle vatanın kurtulması için mücadeleye atılmıştır” dedi.
Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya giden vekillerin, TBMM çatısı altında vatanın ve milletin selameti için bir araya gelerek, tam anlamıyla milli bir irade ortaya koyduklarını vurgulayan Kocamaz, “Aziz vatanımız, şehitlerimizin kanı, gazilerimizin gayreti ve milletimizin dualarıyla işgalcilerden temizlenmiş, Türkiye Cumhuriyeti bundan tam 94 yıl önce Türk milletinin en büyük eseri olarak ilan edilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’ni korumak, halkımızı Cumhuriyetin değer ve faziletleriyle buluşturmak en önemli görevlerimiz arasındadır. Türkiye Cumhuriyeti Atatürk’ün işaret ettiği ‘Muasır Medeniyetler Çizgisi’ne kararlılıkla yürümektedir. Türk milleti birlik ve beraberlik içinde hedeflerine ulaşacaktır. Cumhuriyetimizin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün veciz şekilde ifade ettiği üzere, ‘Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır ama Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşayacaktır.’
Cumhuriyetimizin 94. Yıl dönümü kutlu olsun. Aziz şehitlerimizin, kahraman gazilerimizin ruhları şad olsun. Sonuna kadar demokrasi, sonsuza kadar Cumhuriyet” ifadelerini kullandı.
Tuna: “Sahip Olduğumuz Vatan Sevgisi, İlelebet Devam Edecektir”
Toroslar Belediye Başkanı Tuna da mesajında, Türk İstiklalini ve Türk Cumhuriyetini ilelebet koruyacaklarını ve daima ileriye taşıyacaklarını kaydetti. Tuna, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Ulu Önderimiz Atatürk ve silah arkadaşlarının liderliğinde kazanılan ve tarihe altın harflerle yazılan Kurtuluş Savaşı Destanının ardından kurulan Cumhuriyetimiz; azmin, kararlılığın, egemenliğin, fedakarlığın, birlik ve beraberliğin sembolü olmuştur. Ve dünya tarihinin en önemli başarılarındandır. Bugün bize miras bırakılan bu destansı tarihe ve Cumhuriyetimize her zaman sahip çıkmak ise hepimizin en büyük görevi olmalıdır. Yüce Türk Milleti, kendine emanet edilen Türkiye Cumhuriyeti’ni huzur ve refah dolu yarınlara ulaştırmak için hiç şüphesiz her zaman tüm gücüyle çalışacaktır.”
Bugün her zamankinden daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyaç olduğunun altını çizen Tuna, şöyle devam etti: “Ne yazık ki, ülkemizde yaşanan terör olayları göstermektedir ki birliğe, beraberliğe her zamankinden daha çok ihtiyacımız vardır. Ay yıldızlı al bayrağımızın altında sahip olduğumuz vatan sevgisi ile milletimizin birlik ve bütünlüğü karşısında hiçbir bölücü güç, Cumhuriyetimize zarar veremeyecektir. Cumhuriyetimizin 94’üncü yıl dönümünde Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, kahraman şehitlerimizi, gazilerimizi saygı ve minnetle anıyor, Türk Milleti’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum.”
Pamuk: “Cumhuriyet, Milletimizin Yeniden Dirilişinin Simgesidir”
Akdeniz Belediye Başkanı Pamuk ise “Her türlü imkansızlığa rağmen işgal ordularına karşı kahramanca bir mücadele ortaya koyan Türk Milleti, 94 yıl önce insanlığa örnek olmuş bir kurtuluş destanı yazmış ve bu destanı da Cumhuriyet ile taçlandırmıştır” dedi.
Atatürk'ün çevresinde kenetlenerek düşman ordularını ülke topraklarından atan Türk Milletinin, Kurtuluş Savaşı’nı kazanarak küllerinden yeniden doğduğunun altını çizen Pamuk, şunları kaydetti: “Türk Milleti'nin, her türlü yokluk ve yoksulluğa rağmen Kurtuluş Savaşı’nı zaferle kazanması, ardından da Cumhuriyetin kurulması, insanlık tarihinde ender kaydedilen üstün başarı ve zaferlerden biridir. Kurtuluş Savaşı, milletimizin var olma savaşı ise Cumhuriyet de yeniden dirilişinin simgesidir. Türkiye Cumhuriyeti bugünlere hiç de kolay gelmemiş, atalarımızın bizlere emanet ettiği bu topraklar uğruna yüz binlerce şehit ve bir o kadar da gazi verilmiştir. Bu üstün fedakarlığı ve inanılmaz cesareti unutmamakla mükellefiz.”
Türk Milletinin, geçmişte olduğu gibi bugün de işgalcilere ve bölücü girişimlere karşı, tıpkı İstiklal Harbi'ndeki kararlılıkla mücadele edeceğini bütün dünyaya, dosta ve düşmana ispatladığını belirten Pamuk, “Vatandaşlarımızın, 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı vatanımız için, bağımsızlığımız için ortaya koyduğu mücadele, bu kararlılığın en somut örneğidir. Vatanımıza, birliğimize, geleceğimize kasteden şer odakları asla hain emellerine ulaşamayacaklardır. Büyük başarı ve fedakarlıklarla kurulan aziz vatanın bir ferdi olmaktan dolayı gurur duyuyor; bu vatan uğruna canlarını ortaya koymuş olan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu toprakları bizlere vatan yapan tüm şehit ve gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Aziz ve saygıdeğer milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyor, birlik ve beraberlik içerisinde ilelebet hür ve bağımsız bir gelecek, kardeşçe bir yaşam diliyorum” ifadelerini kullandı.
Başkan Genç: “Gurur ve Coşkuyla Kutluyoruz”
Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı. Başkan Genç mesajında: “29 Ekim milletçe çok büyük emekler verilerek, zorluklarla, çetin bir mücadele sonucunda kazanılmış ve neticesinde milletimize armağan edilmiş olan en önemli günümüzdür. 94 yıl önce kazanılmış olan Cumhuriyetimizi her yıl olduğu gibi bu yılda gururla ve coşkuyla kutluyoruz.
Tarihte zor günleri aşmayı başarmış olan yüce milletimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk sayesinde adını tarihe altın harflerle yazdırmış, bugünkü hak ettiği yerini almıştır. Birlik ve beraberliğimizi gösterdiğimiz bu günde, Cumhuriyet ve demokrasimize sahip çıkıyoruz. Yenişehir Belediyesi olarak, geçmişte olduğu gibi bugün de, bizi millet yapan milli değerlerimizin gitgide yüceltileceği bir geleceğe güvenle bakmak için var gücümüzle çalışıyoruz.
Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere gazilerimizi ve istiklal uğruna canlarını feda eden şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz” dedi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!