Son Dakika

Başkan Engin: “Pamukluk Barajı’ndaki Çalışmalar Memnuniyet Verici Düzeyde”

MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin sulama, enerji ve içme suyu temininde kullanılmak amacıyla Mersin’in Tarsus ilçesinde yapımı devam eden Pamukluk Barajı inşaatında incelemelerde bulundu. Çankaya’da dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e sunulan MESİAD projeleri arasında yer alan Pamukluk Barajı’ndaki çalışmalar ile ilgili Başkan Engin, “Bölgemize değer katacak projede çalışmaların hızlı bir şekilde devam etmesi memnun edicidir” dedi.

Genel Hit: 9607 / Yorum: 0 / 8 Eylül 2020 12:14
Başkan Engin: “Pamukluk Barajı’ndaki Çalışmalar Memnuniyet Verici Düzeyde”
-A +A

Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, Mersin’in Tarsus ilçesinin 30 km kuzeybatısında Berdan Nehrinin Pamukluk Çayı ve Cehennem Deresi kolu üzerinde sulama, içmesuyu ve enerji maksatlı, ön yüzeyi betonarme kaplı kaya dolgu tipinde inşasına başlanan Pamukluk Barajındaki hızlı çalışmayı görmekten son derece memnun olduklarını belirtti.
 
2060 yılına kadar içme suyu temini
Yıllık 282 milyon metreküp su depolama hacmine ve yıllık 128 milyon metreküp içmesuyu kapasitesine sahip olacak Pamukluk Barajının tamamlanması ile 184 bin dekar zirai araziye sulama suyu temin edilecek. Ayrıca baraj kapsamında Mersin, Tarsus, Yenitaşkent, Bağcılar, Huzurkent, Dorukkent, Arpaçsakarlar, Yalınayak, Çiftlikköy, Atalar, Bahşiş ve Yeşiltepe mahallerine 2060 yılına kadar içme suyu temini sağlanacak. Hem sulama hem içme suyu amaçlı yapılan Pamukluk Barajından yılda 68 milyon kilovat saat enerji üretilecek.
MESİAD Başkanı Hasan Engin, Nisan ayında yaptığı “Pamukluk Barajı Acilen Tamamlanmalı” çağrısından sonra Baraj inşaat alanında bir kez daha incelemede bulundu. Çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi alan Engin, çalışmaların memnuniyet verici bir hızla ilerlediğini kaydetti.
2011 yılından beri yapılması beklenen projeyi bölge halkının umutla beklediğini kaydeden Engin, “TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Sayın Lütfi Elvan’ın girişimleri ile ayrılan ödenek sayesinde çalışmaların hızlı bir şekilde yapılması Mersin ve Ülkemiz adına memnuniyet vericidir. Zayıf betonları dökülmüş, yüzey betonlarının malzemeleri tamamlanmış durumda. İkinci beton santrali kurulmuş, jeneratörler veyüzeybeton finişeri temin edilmiştir.Mevcut firma, 2500 ton demir montajına başlamış olup, birkaç gün sonra 50 bin metreküp hazır beton imalatına başlayacaktır. Ayrıca enerji tünelleri tamamlanan HES projesinde santral çalışmaları devam etmektedir” dedi.
 
Enerji için önemli
Hidroelektrik enerjinin dünyanın dönüştürebilir en büyük elektrik kaynağı olduğuna vurgu yapan Başkan Engin, Türkiye’nin yeni santral sayısı açısından ilk beşte yer aldığını ifade etti. Engin, Uluslararası Enerji Ajansı (İEA) tarafından bugünün en büyük, tekli ve yenilenebilir enerji kaynağı olarak tanımlanan hidroelektriğin (hidroenerjiyi) ülkemizin geleceği için daha aktif kullanılması gerektiğini kaydetti.
 
“Yıllık 150 milyon TL gelir artışı sağlayacak”
Verimli Çukurova topraklarının önemli bir kısmını bünyesinde barından 184 bin dekarlık alana cazibeli kapalı sistem ile sulama suyu verileceğini aktaran Engin, “Tarım geleceğin en önemli sektörleri arasında yer almaktadır. Çukurova ise Ortadoğu ve dünyanın önemli tarım alanlarına sahiptir. Pamukluk Barajının tamamlanması ile yaklaşık 10 bin kişiye ek istihdam oluşturulurken yılda 150 milyon TL gelir artışı hedeflenmektedir.Otoban kuzeyinde yer alan kıraç araziler sulama suyuna kavuşarak, ülkemiz ekonomisine katkı sağlayacaktır. Bölgemize değer katacak Pamukluk Barajındaki çalışmalar bizleri mutlu etmiştir” ifadelerini kullandı.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!