Son Dakika

Av. Hibe Gökalp: Çocuk Koruma Kanunun Öncelikli Amacı, Çocukların Haklarını Korumaktır

Mersin Barosu Avukatlarından Hibe Gökalp, Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada çocuk haklarına ilişkin önemli bilgiler verdi.

Genel Hit: 7495 / Yorum: 0 / 20 Kasım 2019 20:42
Av. Hibe Gökalp: Çocuk Koruma Kanunun Öncelikli Amacı, Çocukların Haklarını Korumaktır
-A +A

Çocuk hakları kanunun, çocuğun yaşamını korumayı ve güvence altına almayı amaçladığını ve insan hakları içerisinde yer alan çok önemli bir alan olduğunun altını çizen Avukat Hibe Gökalp, “İnsanın doğumundan itibaren birey olma hakkını tanıyan, ek olarak 18 yaşına kadar yaşama, gelişme, korunma ve katılma haklarına özel önem ve öncelik veren, çocuğun özel hak ve gereksinimlerinin uluslararası ortamda kabul edilmesi ve korunmasını sağlayan, insan hakları hukuku bünyesinde kendine özgü bir yapıya olan gereksinim sonucunda insan hakları içinden oluşan haklardır.  Çocuk hakları her çocuğun ‘onurlu, saygın, özgür, eşit ve adil bir yaşam' yaşamasını sağlamak, bunu korumak ve güvence altına almak için insan hakları içinde yer alan çok önemli ve ayrılmaz bir alandır” dedi.
 
Çocuğun yaşama ve gelişme hakkı nedir?
 
“Yaşamak, her çocuğun temel hakkıdır ve herkesin ilk görevi çocukların yaşamını korumaktır” diyen Gökalp, “ÇHS'nin 6. maddesine göre: "Her çocuk yaşama hakkına sahiptir. Devlet çocuğun yaşamını ve gelişimini güvence altına almakla yükümlüdür". Yaşam hakkı, tüm hak ve özgürlüklerin kullanılmasının temelini oluşturan bir haktır. İnsan hakları içerisinde değer sırası bakımından en başta gelir. Bu hak olmaksızın diğer hakların kullanılması mümkün değildir. Yaşam hakkı, kişinin fiziksel ve ruhsal bütünlüğünü koruyabilmesi ve varlığının çeşitli etkilerle bozulmasına engel olabilmesi anlamına gelir. İnsan hakları belgelerinin tümü, yaşama hakkını güvence altına alır ve yaşama hakkını "dokunulmaz" bir hak olarak kabul eder” ifadelerini kullandı.
 
Çocuğun ihmal ve istismar edildiği öğrenildiğinde ne yapılabilir?
 
Çocuğa uygulanan istismar ve ihmal neticesinde izlenmesi gereken yol haritasını anlatan Gökalp, “Çocuğu ihmal veya istismar eden kişi Türk Ceza Kanunu'na göre cezalandırılır. Eğer bu kişi çocuğun veli ya da vasisi ise velayeti veya vesayet kararı kaldırılır. Ayrıca istismar nedeniyle bu kişi çocuğa vermiş olduğu zararın karşılığında tazminat ödemek zorundadır. Bu nedenle istismar veya ihmalden haberdar olan herkes Savcılık ve karakola şikayette bulunabilir. Savcılık adli tıp raporu dahil her türlü delili toplayarak ve kamu davası açar. Aynı zamanda çocuğu koruma ile yükümlü olan merciler olan Sosyal hizmetler ve çocuk esirgeme kurumu il müdürlüğü veya valiliğe, çocuğun korunma altına alınması için bildirimde bulunulabilir” şeklinde konuştu.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!