Son Dakika

Av. Hibe Gökalp: “Kadına Yönelik Şiddet Konusunda Daha Etkin Hukuksal Yolların Benimsenmesi Gerekiyor”

Mersin Barosu Avukatlarından Hibe Gökalp, kadına yönelik şiddet konusunda yasal düzenlemelerin yetersiz olduğuna dikkat çekerek, daha etkin hukuksal yolların benimsenmesi gerektiğinin altını çizdi. Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddet konularına değinen Gökalp, şiddet gören kadınların hukuksal açıdan izlemesi gereken yol haritasını anlattı.

Genel Hit: 7392 / Yorum: 0 / 26 Kasım 2019 20:11
Av. Hibe Gökalp: “Kadına Yönelik Şiddet Konusunda Daha Etkin Hukuksal Yolların Benimsenmesi Gerekiyor”
-A +A

Kadına yönelik şiddet konusunda yasal düzenlemelerin yetersizliğine dikkat çeken Av. Hibe Gökalp, “Kadına yönelik şiddet ve özellikle kadına yönelik aile içi şiddet, hukuk sistemleri tarafından çoğunlukla göz ardı edilen bir insan hakkı ihlalidir. Bununla birlikte son dönemde ulusal ve uluslararası düzlemde kadına karşı şiddet konusunda önemli adımlar atılmış; devletler konuya ilişkin etkin politikalar geliştirmiş ve önemli yasal düzenlemeler yapmıştır. Bu gelişmelere rağmen, ulusal düzeydeki yasal düzenlemelerin yetersizliği, bu düzenlemelerin uygulanmasında ortaya çıkan sorunlar, kadına yönelik şiddetin ve en sık karşılaşılan şekliyle kadına yönelik aile içi şiddetin önlenmesi ve şiddet mağdurlarının korunması gibi hususlarda uluslararası metinlerle belirlenen standartlara uygun ve daha etkin hukuksal yolların benimsenmesi gerektiğini göstermekte ve bu gereklilik konusunda kamuoyunda yaygın bir inanç oluşmaktadır” dedi.
 
Aile içi şiddetin yaygınlaşma sebeplerine de değinen Av. Hibe Gökalp, “Aile içi şiddet, toplumsal yapıdan ve toplumun sosyal katmanlarından bağımsız olarak değerlendirilemez. Buna göre, aile içi şiddet temelde, kadının erkeğe bağımlı, ikincil ve değersiz konumuna dayandırılmaktadır. Zira ailenin temeli çoğu kez, erkeğin kadın üzerinde sahip olduğu ayrıcalıklara olanak tanıyacak bir yapısal eşitsizliğe dayanmakta ve cinsiyet rolleri sebebiyle kadına düşük bir benlik duygusu aktarılmaktadır. Aile içinde kendisine yöneltilen şiddetle birlikte kadın, o ana kadar edindiği ikincil konumlu cinsiyet rollerinin etkisiyle, erkeğe boyun eğmekte ve böylece şiddet, erkeğin üstün konumunu sürdürmesinde ve aktarmasında vazgeçilmez bir araç haline gelmektedir. İşte bu koşullarda şekillenen hukuki düzenlemeler de çoğu kez, bireysel dokunulmazlık sınırını aşan ihlaller karşısında kadınların sahip oldukları hakları muğlak ve tanımsız bırakmış; ev içinde yaşanan her türlü hak ihlalinin mahremiyet sınırları içerisinde kalması gerektiği düşüncesi ile aile içi şiddet daha da yaygınlaşmıştır.”
Şiddet mağduru kadınların korunmaları için hangi yola başvuracaklarını anlatan Gökalp, “6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun şiddeti derhal önlemeye ve gerekli desteği sağlamaya yöneliktir. Bu Kanun gereğince şiddete maruz kalan veya şiddete uğrama tehlikesi bulunan herkes, ilgili makam ve kurumlara başvurabilir. Bu kurum ve makamlar şiddete uğrayan ve şiddete uğrama tehlikesi içinde bulunan kişilerin bizzat başvurması zorunlu değildir. Şiddeti öğrenen veya tanıklık eden kişiler de başvurabilir. Şiddet mağduru veya şiddete uğrama tehlikesi altında bulunanlar, bulundukları yerin yakınındaki polis veya jandarma karakoluna başvurarak şikayette bulunabilirler. Polis veya jandarma, derhal tedbir alınması gereken durumlarda önleyici ve koruyucu tedbirleri alır, diğer durumlarda Cumhuriyet savcılığına yönlendirir. Şiddet mağduru veya şiddete uğrama riski olanlar, bulundukları il veya ilçenin Aile Mahkemesi hâkimliğine giderek, şiddeti önlemeye yönelik tedbirleri ve koruyucu tedbirlerin alınmasını isteyebilirler. Aile Mahkemesi’nin bulunmadığı yerlerde, Asliye Hukuk Mahkemesi hâkimine başvuruda bulunulabilir. Hâkim gerekli olan önleyici ve koruyucu tedbirlere karar verir. Şiddet mağduru veya şiddete uğrama tehlikesi altında olanlar, bulundukları ilin valilik makamına, eğer ilçede yaşıyorlar ise o ilçenin kaymakamlık makamına başvurarak da şikayette bulunup, koruyucu ve önleyici tedbirlerin alınmasını talep edebilirler. Şiddet mağduru veya şiddete uğrama tehlikesi altında bulunanlar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine ve bulundukları yerde varsa ŞÖNİM’lere (Şiddet Önleme ve İzleme Merkezine) başvurabilirler” şeklinde konuştu.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!