Son Dakika

Aşıklar Başkan Kocamaz'ın Makamında

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından 16 yıldır düzenlenen Karacaoğlan Şiir Akşamlarının konuk sanatçıları Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Başkan Kocamaz’ı ziyaret etti.

Kültür & Sanat Hit: 6429 / Yorum: 0 / 10 Nisan 2018 21:57
Aşıklar Başkan Kocamaz'ın Makamında
-A +A

Bu yıl 16.sı düzenlenen Uluslararası Karacaoğlan Şiir Akşamları’na pek çok katılımcı yoğun ilgi gösterirken, Türk Dünyası’nın dört bir yanından Mersin’e gelen şair ve âşıklar Başkan Kocamaz’a teşekkür ziyaretinde bulundu. 
“Bizden Sonraki Nesiller İçin Çırpınıyoruz”
Ziyaret esnasında kendisine sanat danışmanı Kudret Ünal’ında eşlik ettiği konuşan Başkan Kocamaz, Karacaoğlan Şiir Akşamları’nı düzenlemekteki asıl gayelerinin Türk Dünyası’nı bir araya getirmek olduğunu belirtti.
Düzenledikleri etkinliklerle Türk Dünyası’nın birleştirmekte zerre kadar bir katkıları olmuşsa bundan son derece mutluluk duyduklarını ifade eden Başkan Kocamaz, “Aslında Karacaoğlan ölmedi. Karacaoğlanlar yaşıyor. Ve sizler Karacaoğlan’ı temsil ediyorsunuz. İnşallah gönüllerimizi birleştiririz ve yaptığımız etkinlik amacına ulaşır. Bugüne kadar bu dünyadan Çobanoğullar, Şeref Taşlıovalı’lar ve daha pek çok şair geçti ve onların bıraktığı hatıraları unutmamız mümkün değil. Allah boş kubbede hoş bir seda bırakanlardan eylesin.  Eğer bizden sonraki nesillere de bir şeyler bırakmak istiyorsak insanlığın gereğini yerine getirmeliyiz. İnsan sorumluluğunun bilinci ile hareket ederse sadece dünyalık için, para, mal, mülk için çalışmaz. Bundan sonraki nesillere karşı sorumluluk taşıdığımızı hepimizin bilmesi gerekiyor. Onun için çırpınıyoruz. Birçok etkinlik yapıyoruz. İnsanları bir araya getirmek, bütünleştirmek, kaynaştırmak, anlaştırmak önemli. Bizler üzerimize düşeni yapabilirsek, bizden sonraki nesillere de belki bir parça örnek olabiliriz. Dünya baş döndürücü bir hızla dönüyor ve mili ve manevi duygular maalesef bu küresel politikaların izlendiği dönemde çok fazla yara alıyor. Bu yaraları sarmak, onarmak ve emaneti bizden sonraki nesillere en iyi noktada teslim etmek boynumuzun borcu. Aslında Kudret hocam tüm genç nesile örnek bir şahsiyet. Bıkmadan bize manevi destek oluyor. Kendisine desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
“Sizlerden Her Zaman Sıcak Enerji Aldık”
16. Karacaoğlan Şiir Akşamlarına katılan şairler adına konuşan Ahmet Özdemir, “Karacaoğlan Şiir Akşamları 13. kez düzenlendiğinde gazetede intibalarımı yazmıştım. 13 rakamının Türkler için uğursuzluk değil uğur getireceğini yazmıştım. İnanıyorum ki Burhanettin Kocamaz’ın etkinliği Mersin’de yapacak demiştim, öylede oldu. Karacaoğlan etkinliklerinde sizlerden her zaman sıcak enerji aldık.  Katılan arkadaşlarımız mutlu ayrıldılar. Mersin’den güzel intibalarla ayrıldılar ve bunu gittikleri yerlerde anlattılar. Bu yıl ki etkinliğinde aynı olacağından kuşkum yok. Arkadaşlarım adına bizleri davet edip, ağırladığınız için teşekkür ediyoruz. Etkinliklerin devamını ve ömrünüzün uzun olmasını diliyorum” dedi.
Âşıklar adına Selmani, “Tarsus’ta başlamış olan Şelale Karacaoğlan Şiir Akşamları etkinliği Mersin’de devam ediyor. Bu şenliklerin hepsine katılma fırsatı buldum. Burhanettin Başkanımıza bu gibi kültür faaliyetlerine değer verdiği için saygılarımızı sunuyor, teşekkür ediyoruz. Allah kendisinden razı olsun. Kendisinin de bir şair olması bu etkinlikleri yapmaya daha çok yönlendiriyor. Karma bir şekilde şairlerin, yazarların, âşıkların katıldığı bir etkinlik çok güzel oldu. Beklenen bir şeydi ve yurdumuzda olması gereken bir şeydi. Sayın Başkanımıza etkinlikten dolayı sonsuz teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Gazi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Anabilim Dalı öğretim üyesi Profesör Doktor Ali Yakıcı, “Üzgün olarak belirtiyorum. Maalesef ilk defa katılıyorum. Yıllarca Karacaoğlan’ı kürsülerden anlatan insanlarız. Burhanettin Başkanımızın da dediği gibi Karacaoğlanların yaşıyor olması bizim için çok önemli. Bunlar bizim yaşayan kültür hazinelerimiz. Biz öyle dillendiriyoruz. Karacaoğlan gerçek anlamda sırrına vakıf olunamayan biri. Bizde maalesef Karacaoğlan Doktora tezi yapılamadı. Sırrını çözecek kimse bulunamadığı için yapılamadı. Ama ben gayret ediyorum. Özellikle bu yöreden bir öğrencim buna cesaret ederse doktora tezi yaptırmak istiyorum. Başkanımızın Tarsus Belediye Başkanlığı döneminden beri çok güzel çalışmalara imza attı. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde de bu başarılı çalışmaları sürdürüyor. Karacaoğlan’ın mezarının nerede olduğu ile ilgili birçok bilgi var ama önemli olan asıl onu yaşatanlarla bir olması. Onun için ben Karacaoğlan’ı yaşatan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Karacaoğlanlar bir okuldur. Bu okulun sonsuza dek yaşatılması en büyük temennimdir”
Azerbaycan Devlet Televizyonu Program Yapımcısı Doç. Dr. Zernişhan Azayeva, “Hepinize tüm Azerbaycan’dan kucak dolusu sevgiler. Büyük bir söz ustası Karacaoğlan’ın şerefine buraya geldik. Sayın Burhanettin Kocamaz Başkanımıza tüm Türk dünyası adına minnettarlığımızı iletiyoruz. Keşke Türk dünyasında sizin gibi çalışanlar çok olsaydı.  Belki de sayfaları, yazıları açılmamış o kadar değerli insanlarımız, ustalarımız var ki. Her birinin adına Tük Dünyası’nda böyle meclisler yapabilseydik, Haklarında konuşabilseydik. Çünkü buna çok büyük ihtiyacımız var. Bu kadar gördüğünüz programları turan programı adına dünyanın 6 kıtasına yayınlıyoruz. Bütün bunların teşekkürleriniz biz alıyoruz ama bu teşekkürler size çünkü sizin sayenizde oluyor. İnşallah yüzlerce yıl bu etkinlik devam eder” ifadelerini kullandı.
Kudret Ünal ise konuşmasında, “Biz yaklaşık 19 yıldır Burhanettin Kocamaz’la kültür sanat etkinliklerinde bulunuyoruz. Sağ olsun kültüre, sanata çok değer veren, mesleği öğretmenlik olduğu için daha çok seviyor. Güzel işlerin yapılmasında çok büyük desteği olan güzel kardeşim Burhanettin Kocamaz’a teşekkür ediyorum” diye belirti.
Ziyaret sonrası Başkan Kocamaz’a katılımcılar tarafından Kırgızlara ait yöresel kıyafet ve al kalpak hediye edildi.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!