Son Dakika

Artistik Cimnastik Dünya Kupası'nda Türkiye Birinci Oldu

Mersin'de düzenlenen Artistik Cimnastik Dünya Kupası, sona erdi. Kupada 5 altın, 6 gümüş ve 1 bronz olmak üzere toplam 12 madalya kazanan Türkiye, organizasyonu ilk sırada tamamladı.

Spor Hit: 7830 / Yorum: 0 / 2 Eylül 2019 19:55
Artistik Cimnastik Dünya Kupası'nda Türkiye Birinci Oldu
-A +A

Mersin'de 3 gün boyunca süren ve 11 ülkeden 45 sporcunun mücadele ettiği Artistik Cimnastik Dünya Kupası, Olimpik Cimnastik Salonu'nda gerçekleştirildi. Birbirinden çekişmeli mücadelelere sahne olan şampiyona sonunda, dereceye giren sporculara Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Spor Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Murat Kocakaya, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürü Oğuz Kaymaz ve Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen tarafından madalya ve ödülleri verildi. Şampiyona sonunda başarı elde eden milli takımları tebrik eden Murat Kocakaya, “Mersin’in ev sahipliğinde 3.'sü gerçekleştirilen Artistik Cimnastik Dünya Kupası'na katılan milli sporcularımızı, antrenörlerimizi tebrik ediyorum. Organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Milli takımlarımızın ülke sıralamasında ilk 12’ye girip, 2020 Olimpiyatları'nda takım halinde katılarak iyi dereceler elde edeceğine inanıyorum" dedi. 
 
Seçer, Slovenyalı Sporcu Saso Bertoncelj’e Madalyasını Verdi
 
Erkeklerde kulplu beygir kategorisi şampiyonu Slovenyalı sporcu Saso Bertoncelj’e madalyasını Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer verdi.
Final müsabakalarını izleyen ve sporculara tribündeki yerini alarak destek veren Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilen bu tür organizasyonlarla Mersin’in spor alanında dünyaya tanıtılması için gereken her türlü desteği bundan sonraki organizasyonlarda da sunacaklarının altını çizdi.
 
Erkeklerde 6, Kadınlarda 4 Kategoride Yarıştılar
 
Türkiye, Azerbaycan, Bulgaristan, Hırvatistan, Kanada, Kıbrıs, Finlandiya, İrlanda, Slovenya, Ürdün ve Vietnam’dan sporcuların yer aldığı kupada, Türkiye’yi erkeklerde Ümit Şamiloğlu, Ferhat Arıcan, İbrahim Çolak, Ahmet Önder, Hamza Şamil Yılmaz, Mustafa Arca, Sercan Demir, Yunus Emre Gündoğdu; kadınlarda ise Göksu Üçtaş Şanlı, Tutya Yılmaz, Nazlı Savranbaşı, Yaren Turan temsil etti.
Erkeklerde; paralel aleti, barfiks, halka, kulplu beygir, yer hareketleri ve atlama masası olmak üzere 6 kategori; kadınlarda ise yer hareketleri, asimetrik paralel, atlama masası ve denge aletinden oluşan 4 kategoride 48 sporcu yarıştı.
 
10 Kategoriden 5’inde Türkiye Birinci Oldu
 
Erkekler paralel aleti kategorisinde Türkiye’den Ferhat Arıcan birinci olurken; barfikste Türkiye’den Ümit Şamiloğlu, halkada Türkiye’den İbrahim Çolak, kulplu beygirde Slovenya’dan Saso Bertoncelj, yer hareketlerinde Hırvatistan’dan Aurel Benovic, atlama masası kategorisinde ise Azerbaycan’dan Murad Agharzayev birinciliği kazandı.
Kadınlarda ise yer hareketlerinde Türkiye’den Göksu Üçtaş Şanlı, asimetrik paralel kategorisinde Türkiye’den Nazlı Savranbaşı, atlama masasında Slovenya’dan Teja Belak, denge aletinde ise Kanada’dan Audrey Rousseau birinciliği kazanan isimler arasında yer aldı.
 
“Mersin, Bizim İçin Özel Bir Yer”
 
Erkekler paralel aleti kategorisinde birinciliği kazanan milli sporcu Ferhat Arıcan, Olimpiyatlar’ın en çok izlenen branşının cimnastik olduğunu belirterek, “Türkiye’de çok fazla gündemde olan bir branş değil ama Olimpiyatlar’da ve dünyada atletizm, yüzme ve artistik cimnastik izlenir. Artık bizim cimnastik kültürünü oluşturmamız lazım. Tüm sporların temeli cimnastiktir. Tüm sporları yapmadan önce cimnastik sporuyla başlanıyor” diye konuştu.
Kadınlar yer hareketleri kategorisinde birinciliği kazanan milli sporcu Göksu Üçtaş Şanlı, 5 yaşında artistik cimnastik branşına başladığını ve ilk madalyasını 7 yaşında aldığını belirterek, 2016’dan bu yana her sene Artistik Cimnastik Dünya Kupası’na katıldığını söyledi. Şanlı, Mersin’in kendisi için özel bir yere sahip olduğunu da belirterek, “Mersin bizim için özel bir yer. Güzel anılar biriktirdiğimiz bir yer. Böyle bir şehirde olmaktan dolayı mutluyuz. Ben Gaziantepliyim. Bana çok yakın bir memleket zaten burası. Burada olmaktan çok mutluyuz, Mersin halkına bizi destekledikleri için teşekkür ediyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız’a bize destek verdiği için çok teşekkür ediyoruz” dedi.
Organizasyonda Türkiye'yi erkeklerde Ümit Şamiloğlu, Ferhat Arıcan, Sercan Demir, İbrahim Çolak, Ahmet Önder, Hamza Şamil Yılmaz, Yunus Emre Gündoğdu, Mustafa Arca temsil ederken, kadınlarda ise Göksu Üçtaş Şanlı, Yaren Turan, Tutya Yılmaz, Ezgi Yeşil, Demet Mutlu ve Nazlı Savranbaşı ter döktü. Organizasyonda 5 altın, 6 gümüş ve 1 bronz olmak üzere 12 madalya kazanan Türkiye, organizasyonu ilk sırada tamamladı. 
Dereceye giren sporcular şunlar: 

Erkekler atlama masası 
1. Murat Agharzayev (Azerbaycan) 
2. David Huddleston (Bulgaristan) 
3. Neofytos Kyriakou (Güney Kıbrıs) 

Erkekler paralel aleti 
1. Ferhat Arıcan (Türkiye) 
2. Ahmet Önder (Türkiye) 
3. Yordan Aleksandrov (Bulgaristan) 

Erkekler barfiks 
1. Ümit Şamiloğlu (Türkiye) 
2. Ahmet Önder (Türkiye) 
3. Yordan Aleksandrov (Bulgaristan) 

Erkekler yer hareketleri 
1. Aurel Benovic (Hırvatistan) 
2. Mustafa Arca (Türkiye) 
3. Rok Klavora (Slovenya) 

Erkekler kulplu beygir 
1. Saso Bertoncelj (Slovenya) 
2. Ferhat Arıcan (Türkiye) 
3. Ahmet Önder (Türkiye) 

Erkekler halka 
1. İbrahim Çolak (Türkiye) 
2. Yunus Emre Gündoğdu (Türkiye) 
3. Javidan Babayev (Azerbaycan) 

Kadınlar atlama masası 
1. Teja Belak (Slovenya) 
2. Tjasa Kysselef (Slovenya) 
3. Tijana Tkalcec (Hırvatistan) 

Kadınlar yer hareketleri 
1. Göksu Üçtaş Şanlı (Türkiye) 
2. Tutya Yılmaz (Türkiye) 
3. Doan Quynh Nam Tran (Vietnam) 

Kadınlar asimetrik paralel 
1. Nazlı Savranbaşı (Türkiye) 
2. Megan Ryan (İrlanda) 
3. Jane Heffernan (İrlanda) 

Kadınlar denge aleti 
1. Audrey Rousseau (Kanada) 
2. Teja Belak (Slovenya) 
3. Katelyn Nguyen (Vietnam) 

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!