Son Dakika

Arıcılıkla İlgili Çalışmalar Meyvelerini Veriyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın projelerinden biri olan arıcılık ile ilgili çalışmalar meyvelerini veriyor.

Ekonomi Hit: 3881 / Yorum: 0 / 20 Eylül 2017 21:24
Arıcılıkla İlgili Çalışmalar Meyvelerini Veriyor
-A +A

Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, 2016 yılında Alata Bahçe Kültürleri Enstitüsü Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülen, 'Kırsal Alanlarda Yaşayan Kadın Üreticileri Mersin Arıcılığına Kazandırma' projesi kapsamında 80 kadın üreticiye 160 tanesi arılı olmak üzere toplam 240 adet arı kovanı dağıtımı gerçekleştiren Mersin Büyükşehir Belediyesi, maskeden arıcı körüğüne, el demirinden fenni kovana kadar birçok ayrıntıyı da Mersinli üreticilerin hizmetine sundu. Proje kapsamında arıcılık sertifikası olan kadın üreticilere yeni iş imkanları oluşturulmasına ve özellikle kadın üreticilerin ev ekonomisine katkı sağlamalarına imkan sağlayan Büyükşehir Belediyesi, 2017 yılında hayata geçirdiği “Kadın Üreticilere Ballı Proje” isimli çalışmayla da 40 kadın üreticiye 160 tanesi arılı olmak üzere toplam 240 adet arı kovanı dağıtımı gerçekleştirdi. Destekler sayesinde 5 ay gibi kısa sürede kovan başına 5 kilogram bal üretimi gerçekleştiren üreticiler, Büyükşehir Belediyesi’nin kadın üreticilerin yanında olarak arıcılık faaliyetlerine katkıda bulunmaya devam etmesini istiyor.
“Arıcılık İle Kazanmaya Başladık”
Geçmiş yıllarda çiftçilikle uğraşan ancak yaptığı üretimle elde ettiği gelirin ilaç ve gübre parasına bile yetmediğini ifade eden Erdemli’nin Şahna Mahallesi’nden kadın üretici Selvinaz Ersoy, arıcılık sayesinde para kazanmaya başladıklarını belirterek, projeyi hayata geçirenlere teşekkür etti. Ersoy, “Arıcılık için Büyükşehir Belediyesi’nin projesi olduğunu öğrendik ve başvuruda bulunduk. Başvurumuzu olumlu değerlendirip kovan verdiler. Biz de iyi baktık ve öğrettikleri gibi bakımlarını yaptık. Şu anda sağım çok iyi durumda. Bir sefer sağım yaptık ve kovan başına 5’er kilo bal aldık. Şimdi ikinci sağıma geçeceğiz ve bu sağımda daha çok bal alacağız" dedi.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!