Son Dakika

Aratos İçin El Ele Verdiler

Tarihin en büyük filozofları arasında gösterilen, astrofizikçi ve matematikçi Aratos’un anıt mezarının çıkarılması için muhteşem bir işbirliği gerçekleştiriliyor. Aralarında Profesörden tarım işçisine kadar farklı eğitim ve sosyal gruplarından gelenlerin olduğu 14 kişilik ekip, titiz bir biçimde Aratos’u güneşle buluşturmak için işbirliği yapıyor. Zaman zaman aralarına Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın da katıldığı ekip, her santimetreyi kazdıkça sevinci ve heyecanı birlikte yaşıyor.

Kültür & Sanat Hit: 7931 / Yorum: 0 / 21 Ağustos 2020 14:16
Aratos İçin El Ele Verdiler
-A +A

‘Başkan Tarhan’ın Yarattığı Kamuoyu İşbirliğini Sağladı’
Başkan Tarhan’ın ısrarlı bir şekilde gündeme getirilmesiyle Kültür ve Turizm Bakanlığının gündeme aldığı Aratos’un Anıt Mezarının kazı çalışmaları için çok büyük bir işbirliği sahneleniyor. Uzun yıllardır tarlaların içerisinde kalarak büyük tahribata uğrayan Aratos’un mezarı için oluşan kamuoyu üzerine, Başkan Tarhan, arazi sahibi ile görüşerek yaklaşık bir dönümlük bir alanın Mezitli Belediyesine bağışladı. Arsa sahibinin gönüllü olarak bağışı ile başlayan işbirliği şimdi kazı aşamasında da büyüyerek devam ediyor.
 
‘Profesörden Tarım İşçisine…’
Kazı başkanlığını yapan Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Müzecilik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Remzi Yağcı ile birlikte Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz Kaplan’dan başlayarak tarım işçisi Döndü Öz’e kadar, tüm ekip tek bir beden gibi hareket ederek titizlikle çalışıyor. Ortaya çıkan her bulgu kaydediliyor ve dev taşlar kullanım alanlarına göre sınıflandırılıyor.
 
‘Sadece Mezitli İçin Değil Dünya İçin Önemli Bir Buluş’
Soli Pompeiopolis Antik kentini kazarken, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın teşviki ile bu dönem çalışmaları Aratos üzerine yoğunlaştırdıklarını ifade eden Kazı Başkanı Prof. Dr. Remzi Yağcı, “Aratos’un anıt mezarının ortaya çıkarılması kuşkusuz sadece Mezitli ve Mersin için değil Türkiye ve dünya için de çok önemli bir buluş olacaktır. Soli Pompeiopolis kazıları içerisin de çok önemli bir buluş olacak. Dünyanın ilgisinin buraya döneceğini, sırf Aratos’un anıt mezarını görmek için Mezitli’ye çok sayıda gelen olacağını biliyoruz. Bu durum ekip olarak aynı heyecanı paylaşmamıza neden oluyor. Başkanımıza yakın ilgisi nedeniyle teşekkür ederiz” dedi.
 
‘Aratos, Dünya İçin Çok Önemli Bir Değer’
Mersinlileri kazı alanında yaşayan heyecana ve keşfe ortak olmaya davet eden Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, yaptığı çağrıda, “Dünya için çok önemli bir değer olan Aratos’u yeniden insanlıkla buluşturmak fikri hepimizi çok heyecanlandırıyor. Biz kazı ekibinde bulunan tüm arkadaşlarımızla birlikte bu heyecanı paylaşıyoruz. İstiyoruz ki tüm Mersinliler aynı heyecanı yaşasın. Burada ne yapılıyor, Aratos kimdir, tanık olsun. Dünya için neden bu kadar önemli olduğunun farkına varsın istiyoruz. Mezar çıktığı zaman tüm dünya duyacak ve tüm inşaların ilgisi buraya yönelecektir. Sadece Aratos’u değil Mersin’i ve Mezitli’yi de duyacaktır” ifadelerini kullandı.
 
‘Bundan Sonra Da Kazmak İsterim’
Tarlada çalışırken böylesi bir hassas konu için çalışmak fırsatı doğduğunu dile getiren tarım işçisi Döndü Öz de “İlk kez böyle bir işte çalışıyorum ve büyük heyecan duyuyorum. Çok hassas bir çalışma. Çok sevdik bu işi. Daha önceki yaptığım işlerin aksine, en büyük güç hızlı çalışmaya değil dikkate harcanıyor. Hocalarımızın heyecanı bizi de heyecanlandırıyor. Umarım bundan sonraki kazılarda da görev alırız” diye konuştu.
 
 ‘Henüz Yolun Başındayız’
Yaklaşık bir haftadır 10 kişilik bir ekiple işçi ve öğrenciyle kazmaya devam ettikleri bilgisini veren Doç. Dr. Deniz Kaplan da, “İşçi arkadaşlarımız ve öğrencilerimizle birlikte Aratos’u gün yüzüne çıkarmaya çalışıyoruz. Henüz daha yolun başındayız. Bulgular ışığında tahmin yürütebiliyoruz. Nasıl bir yapı ortaya çıkacağını kazı ilerledikçe daha net anlayacağız” dedi.

Haberin Galerisi
Anahtar Kelimeler : Aratos İçin El Ele Verdiler,
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!