Son Dakika

Alpay Antmen: “Çoklu Baro Projesini 2013 Yılında FETÖ Hazırladı”

CHP Milletvekili Alpay Antmen Meclis’te yaptığı konuşmada çoklu baro projesinin 2013 yılında ‘FETÖ’ tarafından hazırlanan bir darbe projesi olduğunu ifade etti.

Siyaset Hit: 7380 / Yorum: 0 / 12 Haziran 2020 19:11
Alpay Antmen: “Çoklu Baro Projesini 2013 Yılında FETÖ Hazırladı”
-A +A

Meclis genel kurulunda baro tartışmaları devam ederken CHP adına TBMM Genel Kurulunda konuşan Mersin Milletvekili Alpay Antmen, baroların başka hiçbir meslek örgütünde olmayan yasal başka bir görevinin olduğunu ve bu görevin de hukuku korumak ve kollamak olduğunu belirtti.
Antmen “Hukuk, demokrasi ve insan hakları için çalışma yapan Barolar ve meslek örgütleri AKP iktidarını rahatsız etmektedir. İktidar, başta barolar olmak üzere Tabipler Odası, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ve bir kısım kamu kuruluşu niteliğindeki meslek odalarının seçim sistemlerini değiştirmek, ama işin özünde avukatlık mesleğinin ve baroların temel ayarlarıyla oynamak istemektedir. Çoklu baro ile Anayasa’nın 135. maddesine de açıkça aykırı olarak, baroları dernek statüsüne indirgeyip hukuku savunamaz hale getirmek istiyorlar” dedi.
 
"Yapılacak iş, yargının tarafsızlığını ve bağımsızlığını sağlamaktır"
Antmen, çoklu baro projesinin 2013 yılında ‘FETÖ’ tarafından hazırlanan bir darbe projesi olduğunu ifade ederek, “AKP’li milletvekillerine buradan soruyorum; 2013 yılından sonra FETÖ ile mücadele ettiğinizi söyleyip duruyorsunuz. Şimdi siz, tam da o yıl hazırlanan bir FETÖ projesini getirerek mi mücadele edeceksiniz? Barolara ve Tabipler Birliğine müdahale etmek FETÖ’ye hizmettir; aynı menzile daha da yakınlaşarak yürümek demektir” dedi.
Meclis’te baro başkanları ile görüştüklerini söyleyen CHP’li milletvekili “Barolar Birliği ve 80 baromuz bugün itibari ile baroların seçim sisteminin değiştirilmesine karşı çıkmışlardır. Çok sayıda baro başkanımız Adalet Bakanı, AKP grup başkan vekilleri ve parti grubumuz ile görüşerek net bir şekilde baroların seçim sistemi ve yapılarının değiştirilmesine karşı olduklarını deklare etmişlerdir. Yapılması gerekli iş AKP koridorlarında dolaşan hukukçuları değil, bağımsız ve objektif görev yapacak gerçek hukukçuları hakim ve savcı yapmaktır. Yapılması gereken iş yargının tarafsız ve bağımsızlığını sağlamaktır” ifadelerini kullandı.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!