Son Dakika

AKOB’dan Emin Fındıkoğlu Dörtlüsü Caz Konseri

Akdeniz Opera ve Bale Kulübü (AKOB), Mersinli müzikseverleri bir kez daha caz müzikle buluşturuyor.

Kültür & Sanat Hit: 7578 / Yorum: 0 / 12 Haziran 2019 12:15
AKOB’dan Emin Fındıkoğlu Dörtlüsü Caz Konseri
-A +A

Caz sanatına büyük katkılar vermiş, ‘’Yaşam Boyu Başarı Ödülü’’ ile taçlandırılmış beste ve düzenlemeleriyle ülke caz müziğine öncülük eden Emin Fındıkoğlu;  HiltonSA’da gerçekleşecek konserde sahneyi, genç caz vokalisti Melisa Kral, İzmir Dokuz Eylül Konservatuarı Viyolonsel Bölümü’nü bitiren, daha sonra kontrbasa geçen Derya Davulcu ve İzmir çıkışlı Grup Doğuş'ta uzun yıllar davulda yer alan Ferruh Arıç ile paylaşacak.
Emin Fındıkoğlu Dörtlüsü Caz Konseri ile 15 Haziran Cumartesi günü HiltonSA Açık Hava Teras’ta olacak.

Emin Fındıkoğlu Dörtlüsü
Emin Fındıkoğlu, piyano
Derya Davulcu, kontrbas
Melisa Kral, vokal
Ferruh Arıç, davul
Emin Fındıkoğlu
1940'ta İstanbul'da doğan Emin Fındıkoğlu ilk müzik eğitimini melofon üzerine almıştır. Daha sonra ünlü caz eleştirmeni Cüneyt Sermet ve Arif Mardin'le çalışmıştır. Boston Berklee School of Music'te burslu okurken (1962-1966) kompozisyon-aranjman üzerine lisans eğitimi görmüş ve diğer pek çok hocanın yanı sıra, Herb Pomeroy (beste), Ray Santisi (piyano), John LaPorta (emprovizasyon), Bill Maloof (orkestrasyon) ve James Progris (kontrpuan) ile çalışmıştır. Berklee LP'nin 8. sayısına (Duke Ellington'a Bir Armağan) iki tane Mercer Ellington melodisi aranjmanı ile katkıda bulunmuştur.
İstanbul'a döndükten sonra İsveçli saksofon devi Lennart Jansson'un kuartetinde piyanist olarak çalmış ve The Rhythm Section adlı caz kulübünü kurmuştur. 1970lerin başında tüm Avrupa'da dans müziği gruplarında çaldı. Tiyatroya olan ilgisi onu Hair müzikalinin İstanbul prodüksiyonunda (1971) ve Kurt Weill ve Hans Eisler'in müziğiyle birlikte bir şarkı kolajı olan ve oldukça alkışlanan Brecht-Cabaret'de (1979) müzik direktörlüğüne yöneltmiştir.
Üflemeli çalgılar toplulukları için yazma tutkusu onu, Türk caz sahnesinin önde gelen üflemeli müzisyenlerinin dahil olduğu Euphony (1986) ve Détente (1999) gibi grupların oluşumuna yöneltmiştir. 1985'te BİLSAK Uluslar arası Caz Festivali'ni kurmuştur (İstanbul'da türünün ilk örneğidir). 1996'da Muzikotek etiketiyle Dog Songs CD'sini çıkarmıştır. MIAM'da öğretmenliğin yanı sıra, çekirdeği yaylı dörtlüsü olan bir caz topluluğu oluşturmuştur.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!