Son Dakika

AKİB Yaş Meyve ve Sebze İhracatında Yine İlk Sırada Yerini Aldı

Türkiye’nin yaş meyve ve sebze ihracatı yılın sekizinci ayında 110 milyon dolar kaydedildi. Taze meyve ihracatı değerde yüzde 70’ lik pay ile 77 milyon dolar gerçekleşerek Ağustos ayı yaş meyve sebze ihracatına en çok katkı sağlayan alt ürün grubu oldu.

Ekonomi Hit: 8032 / Yorum: 0 / 5 Eylül 2019 11:17
AKİB Yaş Meyve ve Sebze İhracatında Yine İlk Sırada Yerini Aldı
-A +A

2019 yılının Ağustos ayı ve Ocak-Ağustos ayı ihracat rakamlarını bir ihracatçı gözüyle değerlendiren Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat SİN; Ağustos ayında 110 milyon dolarlık yaş meyve sebze ihracatı gerçekleştirildiğini ve değerde yüzde 70’lik pay ile 77 milyon dolar gerçekleşen taze meyve ihracatının birinci sırada yer aldığını, taze meyve ihracatını yüzde 28 lik pay ile 31 milyon dolar kaydedilen taze sebze ürün grubunun takip ettiğini belirtti.
Ağustos ayında en çok ihraç edilen yaş meyve sebze ürünü üzüm olurken onu sırasıyla incir, domates ve şeftali takip etti. Ağustos ayı liste başındaki üzüm ihracatı ile 29 milyon dolarlık döviz getirisi sağlandı. Ağustos ayı en çok yaş meyve ve sebze ihracatı yapılan ülkeler incelendiğinde ise Rusya Federasyonu yüzde 27’lik payla 30 milyon dolar gerçekleşirken, Rusya Federasyonunu sırasıyla Almanya, Suudi Arabistan, Irak ve Ukrayna takip etti.
 
AKİB Yüzde 80’lik Pay İle Türkiye Narenciye İhracatına En Çok Katkı Sağlayan Birlik Oldu!
 
Başkan SİN; Türkiye yaş meyve ve sebze sektöründe Koordinatörlük görevini yürüten Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçı Birliği kanalıyla yılın ilk sekiz ayında yapılan yaş meyve sebze ihracatının değerde yüzde 42 lik pay ile 512 milyon dolar gerçekleştiğinin Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçı Birliği kanalıyla yılın ilk sekiz ayında yapılan narenciye ihracatının ise yüzde 80’lik pay ile 204 milyon dolar gerçekleştiğinin bilgisini vererek, AKİB’in tüm İhracatçı Birlikleri arasında lider konumunu korumaya devam ettiğinin altını çizdi.
 
Narenciye Sezonuna Eylül İtibariyle Start Verildi!
 
Özellikle Akdeniz ve Ege Bölgesi'nde doğrudan ya da dolaylı 5 milyon kişinin geçimini sağladığı narenciye sektöründe ihracat sezonunun Limon-Mayer ürünü ile 2 Eylül de açıldığının bilgisini veren başkan SİN; Ürün kalitesinin önemine dikkat çekerek, üreticiler, ihracatçılar ve diğer paydaş kurumlar adına kaliteli ürün - kaliteli fiyat uyumunu sağlayabilecekleri karlı bir sezon geçirmelerini temenni etti.
 
AKİB, Sektör Paydaşlarını Geleneksel ‘Sezon Öncesi İstişare Toplantısı’nda Buluşturdu
 
İhracatta kaliteyi yakalamanın, hem bölgesel hem de uluslararası alanda marka olmanın bilimsel yöntemle, ortak akılla atılacak adımlar ile gerçekleşeceğini her fırsatta belirten Başkan SİN; Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği öncülüğünde her yıl gerçekleştirilen ve bu yıl da narenciye sezonuna dair beklentilerin, değerlendirmelerin yapıldığı “Sezon Öncesi İstişare Toplantısı” nın Ağustos ayı içerisinde düzenlendiği bilgisini vererek bu istişare toplantılarının sektör için önemini vurguladı. SİN sözlerini “Önümüzde yoğun bir süreç var. Sezonun açılmasıyla hem ihracat işlemlerini takip edecek hem de sektörümüze yeni pazarlar kazandırmak için çalışmalar yapmak üzere Hong-Kong’ta düzenlenen AsiaFruitLogistica, Pekin’de düzenlenen China FVF fuarı ve Eylül ayında düzenlenecek olan World FoodMoscow fuarı gibi nitelikli yaş meyve sebze fuarlarına katılarak ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye devam edeceğiz.” diyerek sonlandırdı.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!