Son Dakika

AKİB’in Eylül Ayı İhracatı Yüzde 15 Arttı

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Koordinatör Başkanı Mahmut Arslan, AKİB ihracatının 2017 yılı Eylül ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15,1 artarak 815 milyon dolara yükseldiğini bildirdi.

Ekonomi Hit: 4193 / Yorum: 0 / 3 Ekim 2017 19:40
AKİB’in Eylül Ayı İhracatı Yüzde 15 Arttı
-A +A

AKİB Koordinatör Başkanı Arslan, yazılı bir açıklama yaparak, AKİB’in eylül ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi. Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından ‘Atılım Yılı’ ilan edilen 2017’deki istikrarlı ihracat artışına yakışır rakamları görmekten çok mutlu olduklarını belirten Arslan, “İhracatımız her geçen ay artarken, bu artışın getirdiği motivasyon ve heyecanla artış rakamlarımızı sürdürülebilir hale getirmenin çabası içindeyiz” dedi.
“İlk 9 Ayda İhracat Artışımız Yüzde 20,7”
AKİB’in 2017 yılı Eylül ayı ihracatının 708 milyon dolardan 815 milyon dolara yükseldiğini, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15,1 oranında bir artış gerçekleştirdiklerini kaydeden Arslan, “2016’nın ilk 9 ayında 7 milyar 130 milyon dolar olan ihracatımız, 2017’nin aynı döneminde 8 milyar 607 milyon dolara yükselerek, yüzde 20,7 oranında arttı” ifadelerini kullandı.
AKİB’in eylül ayında 815 milyon dolar ihracat ile Türkiye genelinde 6. büyük genel sekreterlik konumunda olduğu bilgisini veren Arslan, Türkiye ihracatının yüzde 7,2’lik kısmının AKİB kanalıyla yapıldığına dikkat çekti. Türkiye geneli ihracatı AKİB’in sorumluluk sahasında bulunan iller açısından değerlendiren Arslan, eylül ayında en fazla ihracat yapan iller sıralamasında Adana’nın 10., Hatay’ın 11., Kayseri’nin 12., Mersin’in 14. ve Karaman’ın 30. sırada olduğunu belirtti. Arslan, AKİB’in 2017 Eylül ayında en fazla ihracat gerçekleştirdiği ilk 5 ülkeyi ise Amerika Birleşik Devletleri, Irak, Mısır, İspanya ve Almanya olarak sıraladı.
İhracat rakamlarını sektörel bazda da değerlendiren Arslan, hazır giyim ve konfeksiyon ihracatının yüzde 44, su ürünleri ve hayvansal mamuller ihracatının yüzde 37, demir ve demir dışı metaller ve çelik ihracatının yüzde 30, kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatının da yüzde 30 oranında artış gösterdiğini bildirdi. Arslan, “Yılın üçüncü çeyreğinde Birliğimiz kanalı ile yapılan yaş meyve ve sebze ihracatı 540,3 milyon dolar ile tüm ihracatçı birlikleri arasında yüzde 41’lik pay ile Türkiye yaş meyve ve sebze ihracatına en çok katkı sağlayan Birlik oldu. Yaş meyve ve sebze ihracatı, Eylül 2017 döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla miktarda yüzde 6, değerde yüzde 23 oranında artış göstererek 143 milyon dolar olarak gerçekleşti. Eylül ayında en çok ihraç edilen yaş meyve ve sebze ürünleri sırasıyla üzüm, incir, limon, domates, şeftali olurken, en çok ihracat yapılan ülkeler sırasıyla Rusya Federasyonu, Almanya, Suudi Arabistan, Irak ve Polonya oldu” dedi.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!