Son Dakika

AKİB’den 13 Milyar 550 Milyon Dolar İhracat

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Ağustos ayında 926 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Yılın ilk sekiz ayına göre 8 milyar 652 milyon dolar ihracat gerçekleştiren AKİB, son bir yıla göre ise ihracatını yüzde 17.7 artırarak 13 milyar 548 milyon dolarlık ihracat başarısına imza atmış oldu.

Ekonomi Hit: 8083 / Yorum: 0 / 13 Eylül 2019 20:34
AKİB’den 13 Milyar 550 Milyon Dolar İhracat
-A +A

Akdeniz İhracatçı Birliklerine bağlı birlikler açısından ihracat rakamlarını değerlendiren AKİB Koordinatör Başkanı Hayri Uğur, Ağustos ayında kurban bayramı tatiline rağmen, 4 birliğin bir önceki yılın aynı ayına göre ihracatını artırma başarısı gösterdiğini söyledi. İhracat artışında Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin yakalamış olduğu yüzde 25,1 ihracat artışı ile birinci olduğunu, ikici sırayı ise ihracatını yüzde 11,7 oranında arttıran Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin aldığını belirten Başkan Uğur, şunları kaydetti: “Ağustos ayında en fazla ihracat yapan birlikler sıralamasında Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği 359,5 milyon dolarlık ihracat ile birinci oldu, Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği 246,4 milyon dolarlık ihracatı ile ikinci, Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ise 68,8 milyon dolarlık ihracatı ile üçüncü sırada yer aldı”
Ocak-Ağustos dönemi ihracat verilerine göre, geçen yılın aynı dönemine göre ihracatlarını yüzde 14,2 artırarak 8 milyar 652 milyon dolara çıkarttıklarını açıklayan AKİB Koordinatör Başkanı Hayri Uğur, “AKİB olarak son bir yıllık ihracat rakamlarına bakacak olursak, geçen yılın aynı döneminde göre ihracatımızın 2 milyar 38 milyon dolar artarak 13 milyar 548 milyon dolara çıktığı görülecektir. Ağustos ayının kurban bayramı tatiline denk gelmesi ve Irak başta olmak üzere ihracat pazarlarında yaşanan olumsuzluklara rağmen son bir yıllık verilere göre ihracatta yakaladığımız yüzde 17.7’lik artış çok anlamlı bir başarı olmuştur. Yılın kalan döneminde mevsim etkisinin de azalmasıyla daha başarılı sonuçlar almayı bekliyoruz” dedi.
TÜİK’in açıklamış olduğu 2019 yılı ilk yarısında büyüme rakamlarına yansıyan 7.4’lük net ihracat katkısının önemine değinen Uğur, “İhracat camiası olarak ülkenin büyümesi için elimizden gelen katkıyı koymaya devam edeceğiz. Hükümetimizin de artan destekleri sayesinde çok daha başarılı sonuçlar alacağımıza inanıyorum” diye konuştu.
 
 
“İhracat Ana Planı Kılavuzumuz Olacak”
 
Hayri Uğur, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından açıklanan İhracat Ana Planı’nın ihracatçıların yol haritası olacağını, ihracatı artırmak için yapacakları çalışmaları bu plana göre şekillendireceklerini belirterek şunları söyledi: “İhracat Ana Planında belirlenen 5 hedef sektör ve 17 hedef ülke olan; otomotiv, kimya, makine, elektrik elektronik, gıda sektörleri ve ABD, Brezilya, Çin, Etiyopya, Fas, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, Irak, İngiltere, Japonya, Kenya, Malezya, Meksika, Özbekistan, Rusya ve Şili pazarlarında yapacağımız çalışmalarla AKİB olarak, Türkiye’nin 2023 yılı ihracat hedefi olan 226,6 milyar dolara ulaşmak için azami katkıyı yapmak istiyoruz. Özellikle ihracatımızın ana pazarlarından olan Irak’ın ve Yaş Meyve Sebze sektör ihracatının lokomotifi olan Rusya’nın hedef pazarların içinde yer alması bizim açımızdan önemlidir. Diğer yandan Çin ve uzak doğu ülkelerinin de bu hedef pazarlar arasında yer almasını hububat, bakliyat ve yaş meyve sebze ihracatçıları başta olmak üzere tüm ihracatçılarımız adına çok önemli buluyorum”

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!