Son Dakika

Akdeniz Belediyesi'nde 'Deprem ve Afet Bilinçlendirme' Semineri

Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Mersin ekibi tarafından, Akdeniz Belediyesi'nce düzenlenen programda, deprem öncesi, sırası ve sonrasında neler yapılması ve nasıl davranılması konularında çocuklara eğitim verildi.

Eğitim Hit: 4804 / Yorum: 0 / 29 Kasım 2017 19:21
Akdeniz Belediyesi'nde 'Deprem ve Afet Bilinçlendirme' Semineri
-A +A

Akdeniz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından Karacailyas Mahalle Evi’nde düzenlenen etkinlikte, AKUT Mersin Temsilciliği gönüllü üyeleri Nihat Kutlucan, Erkan Demir ve Makbule Çakır tarafından, ilköğretim öğrencilerine yönelik olarak, 'Deprem ve Afet Bilinçlendirme' semineri verildi.
“En Büyük Felaket Depremdir”
Seminerde konuşan Kutlucan, deprem, sel, toprak kayması, yangın, kazalar ve dağda mahsur kalma olaylarına yönelik olarak AKUT’un, 2 bin 91 operasyonda 2 bin 334 kişiyi kurtardığını anlattı. Kutlucan, seminere katılan çocuklara sorular sorarak, seminerin interaktif bir şekilde geçmesini sağladı. Söz alan çocuklar da deprem hakkında bildiklerini anlattı. Nihat Kutlucan, “Yerkabuğu içinde meydana gelen kırılmaların, yeryüzünü sarsma olayına ‘deprem’ diyoruz. Büyük şiddetle meydana gelen depremlerin yıkıcı etkileri sonucunda evler, binalar, ağaçlar, fabrikalar yıkılır, barajlar ve yollar büyük zarar görür” dedi.
"80 Milyonluk Nüfusumuzun Yüzde 85’i Deprem Riski Altında"
Ülkemizin yüzde 96’sının deprem riski altında olduğuna dikkat çeken, olası bir deprem felaketi sırası ve sonrasında yaşanacak olumsuzluklara karşı bilgi sahibi olmanın ve öncesinde önlem almanın önemine işaret eden Kutlucan, “Ülkemizin 80 milyon nüfusu var. Bu nüfusun yüzde 95’i deprem riski altında yaşıyor. Büyük sanayi kuruluşlarının, bu bir nükleer santral olabilir, bir kâğıt fabrikası, termik santral veya plastik üretim fabrikası olabilir, bunların yüzde 98’i deprem riski altındadır. Depremler, beraberinde dev dalgalarla gelen tsunamileri, seller ve yangınları oluşturur. Bu yüzdendir ki, ‘deprem en büyük felakettir’ diyoruz” ifadelerini kullandı.
Arama-Kurtarma Derneği’nin okullar, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimlerin yanı sıra talep eden kurum ve kuruluşlara yönelik “Deprem ve Afet Bilinçlendirme' seminerlerinin süreceği belirtildi.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!