Son Dakika

AHBİB’den Ağustos Ayında 66 Milyon Dolarlık İhracat

Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Ağustos ayında 66,7 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Ürün grupları bazında ise pastacılık ürünleri yine ilk sırada yer aldı.

Ekonomi Hit: 8101 / Yorum: 0 / 5 Eylül 2019 17:29
AHBİB’den Ağustos Ayında 66 Milyon Dolarlık İhracat
-A +A

Ağustos ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin ARSLAN, 2019 yılı Ağustos ayı sektörel bazda ihracat rakamlarına göre; Türkiye Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri sektör ihracatının 482 milyon dolar olarak gerçekleştiğini, sektörün bu dönemde Türkiye toplam ihracatındaki payının % 4 olduğunu belirtti.
Ülkelere göre ihracat rakamlarını da ele alan Arslan, “Irak’a yaptığımız sektör ihracatı, Ağustos ayında yüzde 21’lik pay ile 99 milyon dolar değerinde gerçekleşti. Bunu Suriye ve Yemen yüzde 6 ve 5’lik paylar ile takip etti” şeklinde bilgi verdi.
 
Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar Ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Olarak Ülke Geneli Sektör İhracat Payımız Yüzde 14
 
 
Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nin aylık sektör ihracat rakamlarına da değinen Arslan, 2019 yılı Ağustos döneminde 66,7 milyon dolarlık Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri ihracatı gerçekleştirdiklerini ve ülke geneli Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri ihracatındaki payın %14 olduğunu belirtti.
 
En Fazla İhracat Yapılan Ürün Grubu Pastacılık Ürünleri
 
 
Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin 2019 yılı Ağustos ayı değer bazındaki ihracatını ürün gruplarına göre inceleyen Arslan, 66,7 milyon dolarlık sektör ihracatı içerisinde, pastacılık ürünlerinin 18,8 milyon dolarlık değeri ve yüzde 28’lik payı ile ilk sırada olduğunu kaydetti. Arslan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Pastacılık ürünleri grubunda en fazla ihracat, 6,9 milyon dolar ile ‘tatlı bisküvi ve gofretler’ e ait. Ülkelere göre incelendiğinde ise, 2019 yılı Ağustos ayında Irak yüzde 15’lik payı ve 9,7 milyon dolarlık ihracat değeri ile ilk sırada yer aldı. Ardından, 9 milyon dolarlık ihracat değeri ve yüzde 14’lük payı ile Suriye geldi” dedi.
 
2019 Yılında Ocak-Ağustos Dönemi Sektör İhracatımız 636 Milyon Dolara Ulaştı
 
               
Arslan, 2019 yılı Ocak-Ağustos döneminde Birliğimiz kanalıyla yapılan hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatının 636 milyon dolar olarak gerçekleştiğini ifade ederek, “Bu dönemdeki sektör ihracatında Irak, Suriye, İran, Suudi Arabistan, Yemen, Sudan, Lübnan ve Almanya Birliğimiz aracılığıyla en çok ihracat yaptığımız ülkeler oldu” dedi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!