Son Dakika

"Yüzde Yüz Yerli Üretim" Paneli

Mersin Üniversitesi (MEÜ) ile Türkiye Gençlik Konfederasyonu (GENÇKONFED) tarafından “Yüzde Yüz Milli Düşünce, Yüzde Yüz Yerli Üretim” konulu panel düzenlendi. Panelde, milli düşünce ve yerli üretim konuları masaya yatırıldı.

Genel Hit: 4339 / Yorum: 0 / 20 Ekim 2017 17:44
"Yüzde Yüz Yerli Üretim" Paneli
-A +A

Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde gerçekleşen panelde Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülay Samancı, GENÇKONFED Genel Başkanı Bilal Okudan, GENÇKONFED Genel Başkan Yardımcısı Güngör Doğanay konuşmacı oldu. Panel öncesi konuşan Rektör Ahmet Çamsarı, son derece hassas ve önemli olan yerli ve milli üretim konularına dikkat çekmek üzere MEÜ'ye gelen panelistlere teşekkür ederek, "Bugün burada bir araya gelmemizin nedeni özellikle genç beyinlerin milli düşünce ve yerli üretimin önemine bir kez daha vurgu yapmak ve devlet bekasını direkt ilgilendiren bu konuda herkesin üstüne düşen görevlerin farkına varmasını sağlamaya katkıda bulunmaktır” dedi.
Yerli üretim konusunda en önemli etkenlerden birinin milli özgüven olduğuna değinen Çamsarı, "Türk halkının milli özgüvenini kırarak bizim yüksek teknolojili ürünleri üretemeyeceğimize inandırılmamız, yıllarca bu konularda atılıma geçmemize engel olmuştur. Buna neden olan en önemli etken de sosyal iletişim ve haberleşme araçlarının milli kültürümüzden ve tarihimizden uzaklaştırılacak şekilde bize karşı silah olarak kullanılmasıdır. Tarihimizi, kültürümüzü ve değerlerimizi unutmamız, milli özgüvenimizde zayıflamaya yol açmış, bu durum tarihte olduğu gibi günümüzde de büyük işler başarabileceğimiz gerçeğinin farkına varmamızı engellemiştir. Artık şunu net olarak biliyoruz ki, tüketen değil üreten toplum olmalıyız. Hatta üretmek de yetmez, yükte hafif pahada ağır yüksek teknoloji ürünlerini üretmek zorundayız. Tarım ürünleri gibi diğer üretim dallarında da bu yüksek teknolojiyi kullanmak gerekmektedir. Çünkü günümüzde bilimsel olarak da kanıtlandığı üzere yüksek teknoloji ürünleri ile milli refah bire bir orantılıdır. Türkiye bugün için dünyada yüksek teknolojili ürün ihracatı sıralamasında 53’üncü sıradadır. Bu, henüz kat edeceğimiz daha çok yol olduğunu göstermektedir" diye konuştu. 
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülay Samancı ise özellikle savunma sanayide dışarıya bağımlılığımızın azalmasının ülke ekonomisine nasıl yansıyacağına dikkat çekti. Savunma sanayide Türkiye'nin yüzde seksen oranında dışarıya bağımlı olduğuna değinen Samancı, terörle mücadele eden bir ülke olarak bu oranın çok yüksek olduğunun altını çizdi. Güçlü bir devlet olmanın yolunun birlik, beraberlik ve dayanışma içinde olmaktan geçtiğini ifade eden Samancı, eğitim düzeyinin ve sosyoekonomik düzeyin artırılmasının dışarıya bağımlılığımızı azaltacağını söyledi. Samancı, ne kadar yerli yatırım yapılır ve yerli tüketime gidilirse ülke olarak refah seviyesinin artacağına vurgu yaptı.
GENÇKONFED Genel Başkanı Bilal Okudan da yüzde yüz yerli ve milli üretimi desteklemek için yola çıktıklarını belirterek, bu kapsamda her ilde çalışmalar yaptıklarını söyledi. Okudan, ülkemizin kendi savunma sanayisini, uzay sanayisini, uçağını, gemisini, tankını, yerli otomobilini, katma değeri yüksek fabrikalarını ve ileri teknoloji üreten sanayisini oluşturabilmesi için öncelikle milli ve yerli düşüncenin geliştirilmesini amaçladıklarını vurguladı. Ülke genelinde yerli üretim fikrini geliştirmenin, ülke ekonomisine büyük katkıları olacağına dikkat çeken Okudan, çeşitli örneklerle iç ekonomiyi canlandırmanın yollarını anlattı. 
Panelin sonunda dinleyicilerin sorularını yanıtlayan panelistlere, Rektör Çamsarı tarafından plaket ve çiçek verildi.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!