Son Dakika

'Yatağa' Alınan Limon Üreticisine Daha Fazla Kazandırıyor

Mersin’in Silifke ilçesinde daha fazla gelir elde etmeyi hedefleyen üreticiler, hasat ettikleri limonları 'yatağa' alıyor.

Ekonomi Hit: 4880 / Yorum: 0 / 11 Aralık 2017 20:46
'Yatağa' Alınan Limon Üreticisine Daha Fazla Kazandırıyor
-A +A

Silifke Ziraat Odası Başkanı Cafer Doygun, yatağa hazırlama işlemlerinin limon hasadıyla birlikte başladığını söyledi. İlçe genelinde yaklaşık 23 bin 600 dönüm araziden 78 bin 225 ton ürün hasadı yapılacağını belirten Doygun, “Üretilen limonun yaklaşık yüzde 10’luk kısmı hasat edilir edilmez piyasaya arz ediliyor. Kalan bölümün çok büyük kısmı ise 'yatak limon' olarak depolanıyor. Bir kısmı da ihracata gidiyor” dedi.
Cafer Doygun, soğuk hava depolarına gönderilip buralarda saklanacak ürünlerin kağıda sarılarak, sandıklanmaya başlandığını söyledi.
Yatağa alınan limonların genellikle Nevşehir ve çevresindeki mağaralarda ve soğuk hava depolarında saklandığını, bir bölümünün ise Silifke ilçesinin Kırobası Mahallesi’ndeki mağaralarda yatağa alındığını belirten Doygun, “Yatağa alınan limon üreticisine daha fazla kazandırıyor. Çoğu üretici de bunu göz önünde bulundurarak, limonlarını tüccarlara satmak istemiyor. Kendi imkanlarıyla limonlarını kesip yatağa alan üreticiler, daha sonra satıp daha fazla para kazanmayı hesaplıyor. Bu yıl limon fiyatları üreticiyi memnun etti. Bu yıl limon fiyatları 2 ila 2.60 TL arasında satılıyor” dedi.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!