Son Dakika

‘Virüsü Fırsata Çevirelim, Bisikleti Yaygınlaştıralım’

Alışveriş Merkezlerinin açıldığı bir dönemde insanların sahili kullanmalarının kısıtlanmış olmasının doğru bulmadığını dile getiren Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Korona virüsünün olumsuz etkisini azaltmak için bisiklet kullanımını yaygınlaştıralım. AVM’ler açılıyorsa bisiklet yollarının yoğun olduğu sahillere de izin verilmelidir” dedi.

Spor Hit: 10316 / Yorum: 0 / 13 Mayıs 2020 17:26
‘Virüsü Fırsata Çevirelim, Bisikleti Yaygınlaştıralım’
-A +A

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, korona virüsünün olumsuz bazı etkilerini azaltmak için bisiklet kullanımını yaygınlaştırılması gerektiğini dile getirdi.
Normalleşme dönemine yaklaşıldığı son günlerde virüsün daha çok toplu taşıma araçları ve ortak kullanım alanlarında yayılma tehlikesi bulunduğuna dikkat çeken Başkan Tarhan, “Bisiklet kullanımının yoğun olduğu ülkelerde virüsün yayılması daha zor oluyor. Dışarı çıkmak zorundaysak toplu taşıma yerine bisikleti kullanarak virüsü evlerimize taşımanın ve yayılmasının önüne geçebiliriz. Virüslü günleri fırsata çevirip bisiklet kullanımını yayınlaştırabilirsek hem daha ekonomik hem de daha sağlıklı olan bisiklet kullanımını sosyal yaşamın bir parçası haline getirebiliriz” dedi.
 
‘Bisikletin Yoğun Olduğu Ülkeler Daha Kolay Aşıyor’
Danimarka, İsveç, Hollanda gibi bisikletin yaygın kullanıldığı ülkelerde virüse karşı başarı sağlandığını ifade eden Başkan Tarhan, “Gelişmiş ülkelerde bisiklet kullanımı, çağdaşlığın sembolü olarak görülüyor. Egzoz gazı salınımını azaltırken kişisel olarak sağlıklı ve zinde olmamıza yol açıyor.  İnsan yaşamında bu kadar önemli olan bisiklet kullanımı için biz belediye olarak tüm önlemlerimizi alıyor, Mezitli’nin her bölgesine bisiklet yolları yapıyoruz. Yakın zamanda bu bisiklet yollarını daha da yaygınlaştıracağız. Özellikle güneşli güzel günlerin çok fazla olduğu kentimiz coğrafi yapısı da bisiklet kullanımı için son derece elverişli.” dedi.
 
‘Sahiller Bisiklet Kullanımına Açık Olmalıdır’
Kendisinin de sık sık bisiklet kullandığını ve artık Mezitli’de alışkanlık haline geldiğine dikkat çeken Başkan Tarhan, şu ifadeleri kullandı:
“Günümüzde bisiklet olan ev sayısı yüzde 30 civarında ama bu oran Avrupa ülkelerine baktığımızda son derece yetersiz. Bisiklet kullananlar arasında yapılan araştırmalara göre, Türkiye'de 20 yaş altındakilerin bisiklet kullanım oranı yüzde 14 iken 20-34 yaş arasında yüzde 38’e çıkıyor. Yani en çok bisiklet kullananlar bu yaş aralığında.
Bisiklet kullananlarda fazla kilolu ya da obez sorunu olan kişi oranı yüzde 37 iken, bisiklet kullanmayanlarda bu oran yüzde 60’dır.
Avrupa Bisiklet Federasyonu tarafından 2018 yılında yayınladığı kapsamlı bir bildiride, bisiklet kullanımının dünyaya sağladığı avantajları detaylı olarak paylaşmıştı. Daha Korona virüsü bilinmezken ve bugün yaşadığımız kaygıları yaşamıyorken, mevcut ulaşım alışkanlıklarının olumsuzluklarını detaylı biçimde anlatan bu bildiri bisiklete yapılacak yatırımlarla; bireysel sağlık, toplumsal sağlık, çevre ve iklim koruma, sosyal ilişkiler, enerji ve kaynaklar, zaman ve alan, ekonomi ve geleceğe yönelik sürdürülebilirlik başlıklarında nasıl ilerleyebileceğimize net bir şekilde ışık tutmuştu.
Bisiklet kullanımı sadece virüsün yayılmasının engellenmesi açsından değil, genel olarak sağlığımız açısından son derece önemli. Artık pek çok platformda bisiklet kenti olarak kabul edilen Mezitlimizde bisiklet kullanımını çok daha yukarılara taşımalıyız. Bu bağlamda AVM’ler açılıyorsa bisiklet yollarının yoğun olduğu sahillere de izin verilmelidir”

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!