Son Dakika

"Mersin Antik Kilikya Limanları" Kitabı Tanıtıldı

Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO) tarafından bastırılan ve yazarlar Semihi Vural ile Meriç Alkan tarafından kaleme alınan 'Mersin Antik Kilikya Limanları' kitabının tanıtımı yapıldı.

Genel Hit: 5767 / Yorum: 0 / 17 Ocak 2018 23:39
"Mersin Antik Kilikya Limanları" Kitabı Tanıtıldı
-A +A

MDTO Konferans Salonunda gerçekleştirilen tanıtım etkinliğine, MDTO Genel Sekreteri Korer Özbenli, yazarlar ve sanatseverler katıldı. Toplantıda konuşan Özbenli, MDTO'nun 28. yılında 28. yayını kent kültürüne kazandırdığını söyledi. 28. kitabı kentte, kitap severlere ve araştırmacılara sunmaktan mutluluk duyduklarını kaydeden Özbenli, "MDTO, kurulduğu günden bu yana denizcilik faaliyetlerinin yanı sıra kent kültürü ve sosyal faaliyetleri her zaman ön plana almış bir kuruluştur. Bizlerde her zaman bu tür eserleri kent kültürüyle buluşturmaktan mutlu olduk. Bu kitabın bizim için başka bir anlamı da var. Yazarlarımızın hassasiyetlerinden yola çıkarak kitabımız kurucu başkanımız rahmetli İrfan Solmazer'e ithaf edilmiş olması da bizim için önem taşıyor. Yazarlarımıza çok teşekkür ediyoruz" dedi.
Yazar Semihi Vural ise kitabın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti. "Antik Kilikya Limanları"nın daha önce yayınlandığını kaydeden Vural, "Biz yeniden, yeni teknolojilerle, yeni araştırmalarla, yeni buluntularla ele aldık. Belki hale eksikliği de olabilir. Ancak şu anda dünyada araştırma kitapları anlamında iyi bir kitap ortaya çıkardığımızı düşünüyorum. Tabi gerçekten iyi bir ekibimiz var. Onlara da ayrıca teşekkür ediyorum" diye konuştu.
Mersin'de olduğu için çok mutlu olduğunu ifade eden Meriç Alkan, her seferinde buradan enerji depolayıp ayrıldığını söyledi. Yolculuk yapmayı pek sevmediğini dile getiren Alkan, "Başlangıçta gelmekte biraz tereddüt yaşadım. Ancak torunum 'Mersin'i görmek istiyorum, gidelim' deyince bizde geldik. İyi ki de gelmişiz. Ben meslek hayatım boyunca hep araştırmacı olarak çalıştım. Ben bir fen bilimcisiydim. Ancak her araştırmanın temelinde bir literatür araştırması yatar, işe oradan başlarsınız. Bu yaptığımız işte bir anlamda öyle olacaktı ve tabi Mersin için olacaktı. Oda bana ayrı bir heyecan verdi. Yılların heyecanıyla, arkadaşım Semihi ile paslaşa paslaşa bu çalışmayı bitirdik. Birbirimize inanmamız ve güvenmemiz sonunda kitap ortaya çıktı. Kitap için çok özen gösterdik. MDTO'nun da desteği kitabımızı taçlandırdı. Ele alındığı andan itibaren kendini içine çeken bir kitap oldu. Dokunuşu bile çok güzel geldi ve mutlu olduk. Herkese teşekkür ederiz" ifadelerini kullandı.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!