ÜST BANNER

Günlüğü 1.3 Milyon Lira Olan Kiralık Uçaklar Meclis Gündeminde

Okunma: 7412
Siyaset 19 Mayıs 2021 20:17
Videoyu Aç Günlüğü 1.3 Milyon Lira Olan Kiralık Uçaklar Meclis Gündeminde
A
a

Orman Bakanlığı’nın yangın söndürme uçağı kiralama ihalesinde THK’nın bakımı yapılmış uçuşa hazır 5 uçağı bu yıl ihaleye sokulmadı. En pahalı teklifi sunan firmaya ihalenin verildiği ortaya çıktı. Türkiye’nin, 3 Rus uçağına günlük 1.3 milyon lira, 153 gün için toplam 203 milyon lira ödeyeceğinin ortaya çıkması sonrasında CHP konuyu Meclis Gündemine taşıdı.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde 2021 yılı için Tarım ve Orman Bakanlığının yangın söndürme uçağı kiralama ihalesi açtığını ve ihalenin en pahalı teklifi sunan firmaya verildiğinin basına yansıdığını belirterek “Türkiye’nin 3 Rus uçağına günlük 1.3 milyon lira, 153 gün için toplam 203 milyon lira ödeyeceği ortaya çıktı. Türk Hava Kurumu ihaleye sokulmadı. Adında Türk olan kurum, yerli ve milli olan kurumumuz ihaleye sokulmuyor; ama Ruslar en pahalı teklifle gelerek ihaleye dahil ediliyor. Çok daha ucuz ve sağlam olan THK uçakları yerine neden Rus uçakları kullanılıyor. Neden THK uçakları ihaleye sokulmuyor, neden en pahalı teklifi getirenlere ihale veriliyor? Birileri bu ihaleden komisyon mu alıyor yoksa? Bunun adı açık açık ülkeye yapılan ihanettir. Bunun hesabını Tarım Bakanı derhal vermelidir.” Açıklamalarında bulundu.
Alpay Antmen’in önergesinde yer alan sorular şu şekilde;
-2010 – 2021 yılları arasında bakanlığınızca yıllara göre ayrı ayrı belirtilmek üzere kaç yangın söndürme uçağı ve helikopteri bulunmaktadır?
-2010 – 2021 yılları arasında bakanlığınızca yıllara göre sayıları ve ihale bedelleri ayrı ayrı belirtilmek üzere kaç tane yangın söndürme uçağı ve helikopteri kiralanmıştır?
-Ülkemizde kullanılabilir durumda kaç yangın söndürme uçağı ve helikopteri vardır?
-Bakanlığımızın orman yangınlarını söndürmede kullanılması için yangın söndürme uçağı veya helikopteri alma girişimi var mıdır?
-2010-2021 yılları arasında çıkan yangın sayısı kaçtır? Bu yangınlarda kaybedilen orman ve ağaç sayısı nedir? Bahsi geçen yangınlar sonrasında orman arazisi statüsü değiştirilen ne kadarlık arazi bulunmaktadır? Bunlar hangi illerdedir?
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat