ÜST BANNER

Gökçel’den Tarım BAĞKUR’u İçin Çağrı

Okunma: 7479
Siyaset 23 Aralık 2021 11:58
Videoyu Aç Gökçel’den Tarım BAĞKUR’u İçin Çağrı
A
a

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel çiftçilerin SGK primi ödemelerini TBMM gündemine taşıdı. CHP’li Gökçel yeni yılda SGK prim ödemelerinin yüzde 44,8 oranında artarak 1668 TL’ye yükseldiğini kaydetti.

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, çiftçilerin SGK primi ödemelerini TBMM gündemine taşıyarak, çiftçilerin SGK prim ödemelerinin yüzde 44,8 oranında artarak 1668 TL’ye yükseldiğini kaydetti. Gökçel, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamada çiftçilerin SGK primlerini ödemekte zorluk çekeceğini ifade etti. Gökçel, “2022 yılı tarım BAĞKUR primi 1.668 lira oldu. Çiftçilerimizin tamamına yakını SGK'ye borçlu. Bu yetmezmiş gibi bir de tarım BAĞKUR primleri 2022'de yüzde 44,8 oranında artıyor. Hani enflasyon yüzde 20'ydi?” diye sordu.
Mevcut şartlarda birçok çiftçinin SGK primlerini ödeyemediğini ve borçlu olduğunu kaydeden Gökçel,  “1.151 lira olan prim borcunu ödeyemeyen çiftçi, 1.668 lira SGK primini nasıl ödeyecek? Gübre fiyatlarındaki artışa "stokçuluk" dediniz, zirai ilaç fiyatlarını dövizle bağdaştırdınız. BAĞKUR primlerine yapılan bu artışı nasıl açıklayacaksınız? Siz açıkça çiftçilerimize "Kayıt dışı çalışın; sosyal güvenlik, sizin hakkınız değil." diyorsunuz. Bence siz Türk çiftçisinden nefret ediyorsunuz. Derhâl, tarım BAĞKUR'u eskiden olduğu gibi on beş gün üzerinden hesaplanmalı ve çiftçilerin ödeyebileceği bir miktara düşürülmeli” dedi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat