ÜST BANNER

Gökçel: “Borç Faizini Silmesi Gereken İktidar Faizi Katlıyor”

Okunma: 7343
Siyaset 5 Şubat 2021 15:02
Videoyu Aç Gökçel: “Borç Faizini Silmesi Gereken İktidar Faizi Katlıyor”
A
a

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, esnafın borçlarını ödeyemediğini buna rağmen borç faizlerinin silinmediğini belirtti. Halkbank'a olan kredilerin ertelenmesi ile ilgili ResmiGazete'de yayımlanan kararı eleştiren Gökçel,ertelemeden kaynaklanan faizin silinmesi yerine kalan taksitlerle tahsil edilmesinin yanlış olduğunu kaydetti.

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, ResmiGazete’de yayımlanan Halkbank'a olan kredilerin ertelenmesi ile ilgili karar hakkında açıklamalarda bulundu. Gökçel, yayımlanan karar ile esnafın zararının karşılanması yerine günlük politikalar ile sorunların üzerinin kapatıldığını belirtti. Gökçel, “Esnaf 1 yıldır iş yapamıyor. Kepenk kapatıyorlar, siftah yapmadan dünü geçiriyorlar. Bu durumda iktidarın yani AKP’nin çözümü nedir? Kredi verip faiz işletmek” dedi.  Gökçel, borçların ödenemediğini bu sebeple borçların ertelenmesinin zorunluluk olduğunu ancak hala faiz işletilmesinin anlaşılır olmadığını kaydetti. Gökçel, “Esnaf perişan durumda. 1 yıldır maalesef devleti yanlarında göremediklerinden şikayet ediyorlar. Biz tüm Türkiye’yi dolaşıyoruz. Gördüğümüz tablo esnaf açısından içler acısı. Zateniktidar, esnaf kredi borçlarını ödeyemediği için bu ertelemeyi yapmak zorunda kaldı. Burada borçların faizlerinin silinip borçların ödenebilir hale getirilmesi yerine Cumhurbaşkanlığı Kararı’nda görüyoruz ki faiz işletmeye devam ediliyor. 6 ay sonra ödeme günü geldiğinde esnaf bu borcu nasıl ödeyecek? Çiftçilere yapılan hacizlerin benzerini esnafa mı uygulayacaksınız?” diye sordu.
 
“Şirketlerin Vergi Borcunu Silenler Esnafa Faiz Yüklemekten Çekinmiyor”
CHP’li Gökçel açıklamasında iktidarın “beşli çete” diye tabir edilen şirketlerin vergi borçlarının silindiğini hatırlatarak esnafın borçlarına faiz uygulanmasını eleştirdi. Gökçel, “Bu iktidar bir gecede ‘beşli çetenin’ milyarlarca lira vergi borçlarını sildi. Ama iş esnafın vergi borcuna gelince silinmesini geçtim şu pandemi döneminde faiz işletiyor. İktidar artık halktan kopmuş, belirli bir zümrenin iktidarı olmuştur. Bunu başka şekilde yorumlamak mümkün değil ancak ilk seçimlerde kurulacak iktidarımızda yeniden vatandaşlarımızın tamamını kucaklayacağımız politikalarla sosyal devleti inşa edeceğiz” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat