ÜST BANNER

Dumansız Yangına Karşı Biyolojik Mücadele

Okunma: 7263
Güncel 7 Temmuz 2022 21:56
Videoyu Aç Dumansız Yangına Karşı Biyolojik Mücadele
A
a

Mersin Orman Bölge Müdürlüğü ormanlarında zarar veren kabuk böceklerine karşı biyolojik mücadele çalışmaları başlattı. Mücadelede Özellikle çevre dostu, çevreye zarar vermeyen ekolojik dengeyi bozmayan, biyolojik mücadele tercih ediliyor. 2011 Yılından itibaren Mersin Orman Bölge Müdürlüğünde, kimyasal mücadeleye ara verilmişti..

2021 yılında Silifke ve Gülnar orman işletme müdürlüklerinde oluşan orman yangını sonucunda yanan sahalarda ve bu yanan sahalara mücavir orman sahalarında “Dumansız orman yangını” olarak tanımlanan ve ağaçları kurutarak hayatiyetine son veren sekonder kabuk böceklerinin popülasyonunu baskılamak amacıyla Davultepe Böcek Üretim Laboratuvarında üretilen 2000 adet kabuk böceği yırtıcısı Thanasimus formicarius larvası Orman Zararlılarıyla Mücadele Şube Müdürü Veysel Önen, Entomolog Mehmet Kaplan, laboratuar teknik personeli ve ilgili işletme müdürlüğü personelleri  eşliğinde yanan sahalara salımı yapıldı.
Bu kapsamda, araziden toplanan yaklaşık 400 adet Kabuk böceği genel yırtıcısı Thanasimus formicarius ergini Davultepe Üretim Laboratuvarına getirilerek Nisan ayı sonu itibariyle üretime başladı. Orman Zararlılarıyla Mücadele Şube Müdürlüğünün kontrolünde Davultepe Orman İşletme Şefliğince 2000 adet olarak planlanan Thanasimus larvaları kabuk böceği zararı görülen ormanlık alanlarına salınımı Temmuz ayı itibariyle başlandı. Bu yıl Silifke ve Gülnar Orman İşletme Müdürlüğünün görev alanında bulunan ormanlarda zarar yapan kabuk böceklerine karşı 2000 adet yırtıcı böcek larvası salındı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat