ÜST BANNER

Dr. Antmen: “Hakkınız Ödenmez Demişlerdi, Hala Ödemiyorlar”

Okunma: 7680
Sağlık 16 Ocak 2021 13:48
Videoyu Aç Dr. Antmen: “Hakkınız Ödenmez Demişlerdi, Hala Ödemiyorlar”
A
a

Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen sağlık emekçilerinin ek ödeme olarak adlandırılan ve maaşlarının önemli bir kısmını oluşturan ödemeleri kasım ayından bu yana alamadıklarını açıkladı. Dr. Antmen ödemelerin yapılmamasına gerekçe olarak Sağlık Bakanlığı hastanelerinde ek ödemelerin hesaplandığı programın bozuk olmasının gösterilmesine ise tepki gösterdi.

Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen, Sağlık Bakanlığının pandemi koşullarında canları pahasına çalışan sağlık emekçilerinin emeklerinin karşılığını vermediğini belirterek taleplerinin karşılanmasını istedi. Dr. Antmen yaptığı açıklamada ödemelerin yapılmamasına gerekçe olarak ek ödemelerin hesaplandığı programın bozuk olmasının gösterildiğini ifade etti.
 
“Adaletsiz ek ödeme dağıtımı yapılıyor”
Mersin Tabip Odası, Sağlık Bakanlığının pandemi koşullarında canları pahasına çalışan sağlık emekçilerinin ek ödemelerini alamadıklarını açıkladı. Sağlık Bakanlığı'nın ek ödemelere ilişkin hesaplanan programın bozuk olmasını neden gösterdiği açıklamaya da yanıt veren Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen şöyle konuştu “Ek ödeme adı altında verilen, geleceğimize hiçbir yansıması olmayan ücretlendirme modeli en hafif tabiri ile emek sömürüsüdür. Bu süreçte sağlık çalışanlarına, bırakın üst dereceden performans ödemesini, normal hakları dahi ödenmemektedir” diyen Dr. Antmen şöyle konuştu: “ Dünya ve ülkemiz çok ciddi bir pandeminin kıskacında. Mücadelenin sadece sağlık emekçilerinin çabaları ile sürdüğü ve 340 sağlık çalışanının yaşamını kaybettiği bu dönemde sağlık emekçileri ek ödeme olarak adlandırılan ve maaşlarının önemli bir kısmını oluşturan Kasım ve Aralık ayına ait ödemelerini alamamıştır. Bakanlık hastanelerinin kiminde buna gerekçe olarak ek ödemenin hesaplandığı programın bozuk olması gösterilirken kimi hastanelerde ise bakanlıktan yanıt gelmediği söylenmektedir. Öne sürülen bahanelerin akla ve mantığa sığmaması bir yana, hesaplanmasından dağıtım biçimine kadar birçok adaletsizliği barındıran, şeffaf yürütülmeyen, yıllardır itiraz ettiğimiz bu uygulamanın bir an önce sonlandırılması gerekmektedir. Sağlık Bakanlığı pandeminin ilk günlerindeki adaletsiz ek ödeme dağıtımları nedeniyle de sağlık emekçilerinin tepkisini çekmiş ve belli düzenlemelerle bu durumu geçiştirmek yolunu seçmişti.
 
“Pandeminin yükünü sağlıkçılar taşıyor”
Dr. Antmen varlığı o hastanelerde çalışan emekçilere dayanan bakanlık, ödeme yapmadığı çalışanlarına bir açıklama gereği bile duymamıştır” diyerek tepkisini şöyle dile getirdi “İktidar ve bakanlığın her fırsatta övündükleri pandemi mücadelesinin bütün yükü sağlık emekçilerinin sırtında olmasına rağmen maruz bırakıldığımız bu muamele kabul edilebilir değildir. Bu mücadelede yüzlerce sağlık emekçisi yaşamını yitirirken sadece seyirci pozisyonunda kalan iktidar ve bakanlık, meslektaşlarımızı anma için yaptığımız etkinliklerin bir kısmını engellemeye çalışmaktan dahi geri durmamıştır. Yaşamını yitiren meslektaşlarımız ile ilgili anma etkinliklerinde hiç bir bakanlık ya da sağlık müdürlüğü yetkilisini görememiş olmamız bir tesadüf müdür?”

“Bizler köle değiliz”
Pandemi döneminde sağlık çalışanlarının yaşadığı sıkıntıları ve yok sayılmalar rağmen iş akışını bozacak eylemlerde bulunmadıklarını dile Dr. Antmen, “iş akışını bozacak bir eylem biçimine başvurmamamızın temel sebebi toplum sağlığını koruma konusundaki duyarlılık ve çabamızdır. Bizlere yoksulluğu ve itaati dayatanlar bilmelidir ki bizler köle değiliz. Bizim üzerimizden başarı hikâyeleri yazıp, bizleri yok sayamazsınız” dedi.
 
“Ücretlendirme modeli emek sömürüsüdür”
Ek ödeme adı altında verilen, geleceğimize hiçbir yansıması olmayan ücretlendirme modeli en hafif tabiri ile emek sömürüsüdür” diyen Dr. Antmen,  “Bu süreçte sağlık çalışanlarına bırakın üst dereceden performans ödemesini, normal hakları dahi ödenmemektedir. Pandemi döneminde de, pandemi öncesinde de yapılan ek ödemeler göstermektedir ki, bu ödemelerin miktarı, dağılımı tamamen keyfi biçimde yapılmaktadır. Farklı kamu hastanelerinde aynı branşlarda ve aynı sürelerle çalışan meslektaşlarımızın aldıkları ek ödemeler arasındaki fark 20 katı bulabilmektedir. Aynı işi üreten, aynı sürelerde emek harcayan meslektaşlarımız arasında ücretlendirme açısından bu fark neyle izah edilebilir? Çok açık ki maaşlarımızın dağıtımı ile ilgili bütün süreçler şeffaflıktan uzak ve keyfi biçimde sürdürülmektedir. Bizlerden "verilene" razı olmamız istenmektedir. Bizler her geçen gün daha da yoksullaşırken, devlet kamu imkânlarını şehir hastanelerine, patronlara akıtmakta bir beis görmemektedir” şeklinde konuştu
 
“Şirket hastanelerine paralar dağıtılıyor”
Yap-İşlet-Devret sistemi ile yapılan birçok Şehir Hastanelerine milyonlarca dolar para datıldığını ileri süren Dr. Antmen sözlerini şöyle tamamladı, “Adına şehir hastaneleri dedikleri şirket hastanelerine milyonlarca dolar para dağıtan bu zihniyet, söz konusu yaşamını sürdürmek için yeterli maaş talep eden sağlık emekçileri olunca kör ve sağır olmayı tercih etmektedir. izler toplum sağlığı için çalışan sağlık emekçileri olarak; emekliliğe yansıyan, insanca yaşama yetecek, performansa dayanmayan bir maaş istiyoruz. Keyfi tutumlarla belirlenen, şeffaf olmayan, sağlık hizmetini niteliksizleştiren ek ödeme uygulamasına derhal son verilmesini istiyoruz. Kasım ve Aralık ayına ait ödemenin daha fazla geciktirilmeksizin yapılmasını talep ediyoruz.”
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat