ÜST BANNER

CHP’li Gökçel’den Sığır İthalatına Tepki

Okunma: 7743
Siyaset 9 Mart 2021 20:32
Videoyu Aç CHP’li Gökçel’den Sığır İthalatına Tepki
A
a

CHP Mersin Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Cengiz Gökçel, Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü’nün besilik sığır ithalatına izin vermesine tepki gösterdi. Bakanlık, 2021 yılı için 3 ayrı dönemde ithalat yapılacağını ilan etti.

TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi ve CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Tarım ve Orman Bakanlığının besilik sığır ithalatına izin vermesini eleştirdi. Gökçel, “Çiftçi ürettiğinden para kazanamıyor. Besici para kazanamıyor. Bakanlık ise hala ithalat yapma peşinde” diye konuştu. Tarım ve hayvancılıkta yaşanan sorunların ithalat ile aşılmaya çalışıldığına değinen Gökçel, “Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli hayvan ithalatı yapılmayacağını söylemişti. 2021’de hayvan ithalatı yapılmayacak dediler ama daha 3. Ayda gördük ki AKP ithalata devam ediyor.Alınan bu kararla bir kez daha gördük ki AKP’nin tarım politikası ithalat yapmaktan ibaret” dedi.
 
“AKP’nin Tarım Politikası: İthal Yem İthal Hayvan”
CHP’li Gökçel, yaptığı açıklamada AKP’nin yanlış tarım politikası yüzünden Türkiye’nin milyarlarca dolar harcamak zorunda kaldığını ifade etti. Gökçel, “AKP’nin yanlış tarım politikası yüzünden milyarlarca dolar kaybımız var. Çiftçi ürettiğinden para kazanamazken, hayvancı masrafını karşılayamazken AKP hala ithalatçı tarım politikasını sürdürüyor. AKP’nin tarım politikası ithal yem, ithal hayvan anlayışından ibarettir. Çiftçiler borç içinde, hacizlerle boğuşuyor ancak milyarlarca lira ithalat baronlarına gidiyor. AKP iktidarda olduğu sürece çiftçi borç batağından kurtulamayacak çünkü AKP her fırsatta ithalat baronlarını düşünüyor” diye konuştu.
Tarımsal desteklemelerin yetersiz olduğunun altını çizen Gökçel, “çiftçiyi, besiciyi destekleyici bir tarım politikası uygularsanız bu ülkenin çiftçisi üretir. Ancak desteklemeler noktasında AKP popülist davranmaya devam ediyor. Yetersiz olan destekleri zamanında çiftçiye vermiyor. Ancak iş ithalata geldiği zaman çiftçiye vermek için bulunamayan para çok rahat bulunuyor” dedi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat