ÜST BANNER

CHP’li Gökçel’den Birlik Vurgusu

Okunma: 7314
Siyaset 18 Kasım 2022 10:37
Videoyu Aç CHP’li Gökçel’den Birlik Vurgusu
A
a

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, TBMM’de AKP’nin Cemevlerine yönelik düzenlemeler yaptığı torba kanun teklifi üzerine konuştu. Konuşmasında Gökçel, eşit yurttaşlık hakkına vurgu yaptı.

TBMM’de Cemevlerine yönelik düzenlemelerin konuşulduğu torba kanun teklifinde konuşan CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, iktidarın alevilere yönelik politikalarını eleştirerek istismar vurgusunda bulundu. CHP’li Gökçel, “Üzerine konuştuğumuz kanun teklifi temel hak ve özgürlükler bağlamında bir teklif olsaydı içinde Vergi Kanunu, belediye İmar Kanunu olan torba kanunla değil de temel kanun olarak Genel Kurula gelirdi ama AKP temel haktan çok istismarı hedefliyor, gerçi her konuda istismarı çok iyi beceriyorsunuz. Bu saygısızlıktan derhâl vazgeçin, bu kanun teklifini geri çekin ve bu düzenlemeleri esas kanun olarak Genel Kurula getirin, istismar anlayışınızdan vazgeçin. Alevi vatandaşlarımız sizden bir lütuf beklemiyor, bunu kabul etmiyor. Protesto haklarını kullanmak isteyen ve bu kanuna karşı çıkan Alevi dedelerini ve dernek temsilcilerini Meclis kapısında coplattınız, gaz sıktırdınız” dedi.
AKP'nin düzenlemelerinin samimi olmadığını dile getiren Gökçel, yapılan düzenlemenin Aleviliği istismar ettiğinin altını çizdi. Gökçel; "Aleviliği bir inanç olarak görmeyen, kültür olarak adlandıran bir iktidarın atacağı adımlar samimi olmaz" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçmişte Cemevlerine yönelik söylemlerini hatırlatan Gökçel, "Size göre cemevi bir ibadethane değil. Cemevine "cümbüş evi" diyenler Alevilerden derhâl özür dileyecek. Cemevleri cümbüş evi değil, cemevleri ibadethanedir" dedi.
 
“Alevilerin Taleplerine Kulak Verin”
Konuşmasında Alevi vatandaşların taleplerine de değinen Gökçel, “Alevi vatandaşlarımız cemevlerinin ibadethane olduğunu ve herkesin bunu böyle bilmesini istiyor. Dedelerin bir inanç lideri olduğunun kabul edilmesini istiyor. Alevi çocuklarına dayatılan zorunlu din derslerinin kaldırılmasını istiyor, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına uymanızı istiyor, Alevi köylerine cami yapmanızı istemiyor. Alevi vatandaşlarımız bunları talep ederken Erdoğan "Cemevlerine ücretsiz su, ücretsiz elektrik bağlayacağız." diyor. Aleviler sadece eşit yurttaşlık hakkı istiyorlar siz bedava elektrik, bedava sudan bahsediyorsunuz; her şeyi parayla halledeceğinizi düşünüyorsunuz” diye iktidara tepki gösterdi
Konuşmasında eşit yurttaşlık hakkına vurgu yapan Gökçel, "Devletin görevi her inançtan, her kimlikten vatandaşa eşit yaklaşmaktır. Alevi vatandaşlarımız, cemevine "İnanç merkezi" diyorlarsa cemevi inanç merkezidir; nokta. Herkes saygı duyacak" dedi. Birlik ve beraberlik vurgusu yapan Gökçel; "Buradan Yörük ve Sünni bir vatandaş olarak sesleniyorum: Alevileri ve diğer inanç mensuplarını ve bu ülkede yaşayan tüm kimlikleri eşit yurttaş olarak kabul ettiğimizde Türkiye Cumhuriyeti demokratik bir ülke olacak. Bu ülkede Türk Kürt'ün, Kürt Arap'ın, Arap Laz'ın, Sünni Alevi'nin, Alevi Sünni'nin hakkını koruduğu zaman yani tüm kimlik ve inançlar birbirinin hakkını savunduğunda ülkemize barış, huzur, kardeşlik ve bereket gelecek. Ülkemiz bölgesinde lider ülke olacak, hepimiz kucaklaşıp sağlıklı bir şekilde bu ülkeyi çocuklarımıza emanet edeceğiz" dedi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat