ÜST BANNER

CHP’li Gökçel’den Bakan Kirişçi’ye Tepki

Okunma: 7290
Siyaset 25 Temmuz 2022 10:16
Videoyu Aç CHP’li Gökçel’den Bakan Kirişçi’ye Tepki
A
a

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’nin Venezuela Tarım Bakanı Wilmar Castro'ya "Siz bu merayla hayvancılıkta dünyada bir numaralı olmalısınız” sözlerine CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel tepki gösterdi. Gökçel; “Tarım Bakanı Venezüella ziyaretinde soya üretimini gündeme getirdi. Oysa Türkiye soya üretebilecek dünyadaki ender ülkelerden biri” dedi.

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi ve CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’nin Venezüella ziyaretinde Venezüella’da soya üretilmesi önerisine tepki geldi. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin, Venezuela Tarım Bakanı Wilmar Castro'ya "Siz bu merayla hayvancılıkta dünyada bir numaralı olmalısınız. Biz hayvancılık yapıyoruz. Hayvanlarımıza sanki pizacıdan pizza, burgerciden burger ısmarlayıp dışarıdan yem alıp öyle yediriyoruz. Burada her şey hazır. Bunu inşallah başaracağız" sözleri üzerine CHP’li Gökçel, “Tarım Bakanı Venezüela ziyaretinde soya üretimini gündeme getirdi. Oysa Türkiye soya üretebilecek dünyadaki ender ülkelerden biri” dedi.
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Venezüella’da buğday üretme projesini de hatırlatan Gökçel, “Tarım Bakanlığı Venezüella’da buğday üretileceğini, Venezüella hükümeti ile bu şekilde bir anlaşma yapıldığını söylediler. Biz dedik ki; Venezüella iklim ve toprak yapısı buna uygun değil. Şimdi Tarım Bakanı’nın Venezüella’da soya üretimini gündeme getiriyor. Oysa Türkiye soya üretebilecek dünyadaki ender ülkelerden bir tanesi. Biz kendi topraklarımızda soya üretimini planlasak soya üretimini desteklesek Venezüella’dan daha uygun şekilde ülkemizde üretebiliriz” dedi.
 
“Yıllık 3 Milyon Ton İhtiyacımız Var”
CHP’li Gökçel açıklamasında yıllık 3 milyon ton soya ihtiyacımız olduğunu ve bunun yüzde 95’inin ithal edildiğini ifade ederek soya üretimine destek verilmesini istedi. CHP’li Gökçel, “Hayvancılıkta bir numaralı yem hammaddesi olan soyaya yıllık 3 milyon ton ihtiyacımız var. Bunun yüzde 95’ini ithal ediyoruz. Yerli ve milli olduğunu iddia edenler Türkiye topraklarında neden soya üretimini destekleyip de soyayı ülkemizde ürettirmiyorlar? Bunu kabul etmek mümkün değil” diye tepki gösterdi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat