ÜST BANNER

CHP’li Gökçel: “Tarım Kredi Kooperatifleri’nin İcraları Engellenmeli”

Okunma: 7793
Siyaset 1 Nisan 2021 01:15
Videoyu Aç CHP’li Gökçel: “Tarım Kredi Kooperatifleri’nin İcraları Engellenmeli”
A
a

CHP Mersin Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Cengiz Gökçel Tarım Kredi Kooperatiflerine borcu olan çiftçileri meclis gündemine taşıdı. Gökçel; “Mutlaka çiftçilerimizin Tarım Kredi Kooperatiflerine ve Ziraat Bankasına olan borçları faizleri silinerek çiftçilerin ödeyebileceği vadelerde tekrar yapılandırılmalıdır” dedi.

CHP’li Gökçel, Tarım Kredi Kooperatiflerinin hacizleri askıya aldığı 3 aylık sürenin sonuna gelindiğini vurgulayarak, 3 milyona yakın çiftçinin Tarım Kredi Kooperatiflerine borçlu olduğunu söyledi. Gökçel, “Tarım Kredi Kooperatiflerine 3 milyona yakın çiftçimizin borcu var. Tarım Kredi Kooperatifleri, pandemi önlemleri kapsamında 2020 yılının aralık ayında çiftçilere yaptıkları icra takiplerini üç ay süreyle ertelediklerini duyurmuştu. 31 Martta sona eren bu süre sonrasında Tarım Kredi Kooperatifleri yeniden icralara başlayacak” diye konuştu.
Bu şartlar altında çiftçinin üretim yapmasının mümkün olmadığına dikkat çeken Gökçel, icra takiplerinin ertelenmesi ve borçların yapılandırılması gerektiğini söyledi. Gökçel konuşmasında, “Çiftçilerin bu şartlarda üretim yapabilmesi mümkün değil. İcra takipleri yeniden ertelenmeli, çiftçilerin tam ekim dikim sezonunda icra korkusu yaşaması engellenmelidir. Ayrıca, Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçilere borçlarını yapılandırabileceğini duyurmuş ancak yüzde 40 gibi bir faizle borçlar yapılandırılmak istenmiştir. Bu faiz oranları kabul edilebilir değildir. Mutlaka çiftçilerimizin Tarım Kredi Kooperatiflerine ve Ziraat Bankasına olan borçları faizleri silinerek çiftçilerin ödeyebileceği vadelerde tekrar yapılandırılmalıdır” dedi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat