ÜST BANNER

CHP’li Gökçel: “Savaş Dönemlerinde Bile Böyle Bir Tablo Ortaya Çıkmadı”

Okunma: 7404
Siyaset 18 Nisan 2021 19:58
Videoyu Aç CHP’li Gökçel: “Savaş Dönemlerinde Bile Böyle Bir Tablo Ortaya Çıkmadı”
A
a

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi ve CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel TBMM’de düzenlediği basın toplantısıyla çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Gökçel, “Çiftçimizin takibe giren Tarım Kredi borçlarının faizini yüzde 11’den 18’e yükseltiyorlar” dedi.

CHP’li Gökçel TBMM’de düzenlediği basın toplantısında iktidarın tarım ve gıda politikalarını eleştirdi. Gökçel, “Türkiye tarihin en büyük gıda krizini yaşıyor. Üretici ürünlerini üretip hak ettiği geliri elde edemiyor, diğer yandan tüketiciler ise ucuza gıda maddelerine ulaşamıyor.Böyle bir durum Türkiye’de savaş yıllarında dahi meydana gelmemiştir.Bunun en büyük sorumlusu 19 yılda sistemli bir şekilde tarımı bitirmek için çabalayan AKP’dir” diye konuştu.
Çiftçinin içinde bulunduğu şartlarda borcunu ödeyemeyeceğini vurgulayan Gökçel, Çiftçinin hali ortadayken ona yüzde 18 faiz ile borcunu yapılandırıyorum demek,Ya bu ülkenin cefakar çiftçisiyle alay etmektir. Ya da ülkenin gerçeklerinden koptuklarının bir resmidir.Çiftçinin gübresi borçla, tohumu fidesi borçla, sulaması borçla. Çiftçi hangi borcunu ödeyecek?” dedi.
 
“21 Bin Çiftçi Takip Kıskacında”
CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları sebebiyle 21 Bin çiftçinin takibe girdiğini ifade etti. Gökçel, “Sadece Tarım Kredi Kooperatiflerine çiftçimizin borcu 9 milyar 200 milyon lira!21 bin çiftçinin toplamda 931 milyon lira borcu Tarım Kredi Kooperatifi tarafından takipte! İktidar toplam borcun yaklaşık yüzde 10’unu yüzde 18 faizle yapılandıracağım diyor,Eğer buna yapılandırma denirse. Çiftçi yanıyor, çiftçi kan ağlıyor! Çiftçi kendi kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatifinin tefeci gibi davranmasından artık bıktı, usandı” dedi.
Çiftçilerin artık borç yükünün altından kalkamadığını ve intiharların başladığının altını çizen Gökçel, “Eğer sizde utanma olsa Torbalı’da tarımsal kredi borçları yüzünden intihar eden Basri Yıldırım’ın 3 çocuğundan gider af dilersiniz” diye konuştu.
CHP’li Gökçel büyük bir gıda krizinin içinde olduğumuzu vurgulayarak, üreticilerin de tüketicilerin de bir kriz içerisinde olduğunu belirtti. Gökçel, “Çiftçimiz ürettiği ürünü satamıyor, yeterli gelir elde edemiyor, borçları altında eziliyor. İnim inim inliyor! Sizin sayenizde üreticimiz kendini asıyor. 84 milyon vatandaşımız da gıdaya ulaşamıyor. Biz çiftçinin, vatandaşın sorununu anlatıyoruz. AKP şov yapmanın siyasi rant elde etmenin peşinde. AKP kendi icraatı olan yoksulluk üzerinden siyasi olarak ne elde ederim çabasında. AKP Türkiye’si bu şekilde, vatandaş kuru soğana muhtaç, çiftçi zaten bitmiş” dedi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat